Bimota se vrací do WorldSBK v roce 2025

Ikonický italský výrobce motocyklů Bimota se v roce 2025 vrátí na světovou závodní scénu a bude soutěžit v Motul FIM WorldSBK Championship.

Vítězové Mistrovství světa 350 ccm z roku 1980 se postavili Jonu Ekeroldovi na dvouválcovém dvoudobém stroji Bimota YB3. Úspěchu dosáhli také v TT Formule 1 s legendou Virginiem Ferrari na palubě YB4R, která převzala vyznamenání šampionátu v roce 1987. Bimota, která není cizí čtyřtaktním strojům, vyhrála ne méně než sedm závodů v úplně prvním mistrovství světa Superbike v roce 1988 díky Davide Tardozzimu (5) a Stephane Mertensovi (2). Dokonce až v roce 2000 byla Bimota stále schopna vyhrát závod WorldSBK díky pozdnímu skvělému Anthonymu Gobertovi na palubě stroje SB8R, který se dostal na nejvyšší stupínek na stupních vítězů na mokrém závodním víkendu na Phillip Islandu.

Pro sezónu 2025 spolupracuje Bimota s Kawasaki ve společném podniku, jehož výsledkem bude podvozek Bimota s motorem Kawasaki (plus příbuzná technologie), který bude soutěžit ve WorldSBK. Nejen dárcovská pohonná jednotka Ninja ZX-10RR bude známá, ale také mnoho zaměstnanců týmu, protože Kawasaki přenáší své úsilí do závodního programu Bimota, což představuje mezník na cestě týmu Kawasaki Racing Team po téměř čtyřech desetiletích v přední světové světové špičce.

Nový tým, který uznává nejen dědictví Kawasaki v závodech Superbike, ale také úzkou spolupráci a synergie mezi většinovým akcionářem Bimota, Kawasaki, a italským výrobcem se sídlem v Rimini, bude fungovat pod názvem Bimota by Kawasaki Racing Team. Nový tým nasazený na stroj, který společně vyvinuly společnosti Bimota a Kawasaki, bude hrát klíčovou roli v širším celosvětovém uznání a přítomnosti značky Bimota na trhu a zároveň bude klíčový při zdůrazňování ručně vyráběného řemesla a péče, která je součástí vytvoření každého produktu Bimota. Očekává se, že toto širší uznání značky Bimota a její základní závodní DNA vytvoří zvýšenou poptávku a prodej motocyklů Bimota.

Prezident a generální ředitel Kawasaki Motors, Ltd. Hiroshi Ito, když hovořil o novém směru pro Kawasaki ve WorldSBK, uvedl:
„Bimota má záviděníhodnou pověst díky vynikajícímu designu a výrobě motocyklů. Jako součást naší vize pro evoluci této světoznámé značky vidíme závodění jako další logický krok jak z hlediska vývoje produktu, tak z hlediska expozice značky na globální scéně. Náš závazek vůči WorldSBK je stejně silný jako vždy a doufáme, že tento nový závodní projekt povzbudí fanoušky Bimoty i Kawasaki. Vášeň pro závodní úspěch zůstává a těšíme se na přítomnost týmu Bimota by Kawasaki Racing Team na startovním roštu WorldSBK 2025.“

Jménem společnosti Bimota, COO, Pierluigi Marconi, uvedl:
„Technologie, technologie a každodenní obchodní podpora, kterou již nabízí Kawasaki, vrátily Bimota pevně zpět do povědomí médií a potenciálních zákazníků, nyní je čas udělat další krok v našem vývoji. Bimota má závodění jako součást své DNA od prvního dne a soutěžit ve WorldSBK spolu s vývojem naší nové produktové řady a rozšiřováním evropské a globální sítě dealerů má nepopiratelnou logiku. Díky jedinečným zkušenostem stávajících odborníků závodního týmu Kawasaki plus plná podpora a spolupráce společnosti Kawasaki Motors, Ltd. v Japonsku nás naplňuje hrdostí a optimismem. Závodní tým Bimota by Kawasaki bude jistě tvořit základy další kapitoly příběhu Bimota“.

Manažer týmu KRT, Guim Roda, uzavřel:
„V posledních třinácti letech jsem se já a všichni z dílny KRT v Granollers věnovali z celého srdce projektu Kawasaki Superbike a za tu dobu jsme získali sedm titulů jezdců WorldSBK plus četná ocenění týmů a výrobců. Nyní – poté, co Kawasaki soutěží téměř čtyři desetiletí v šampionátu Superbike – jsme hrdí na to, že jsme součástí nové éry tvořící infrastrukturu nové Bimota by Kawasaki Racing Team.

Určitě si ušetříme nějaký čas na zamyšlení a oslavu dědictví Kawasaki v závodech Superbike, ale také jsme nesmírně nadšeni, že můžeme být hlavní součástí tohoto nového společného podniku Bimota a Kawasaki. Toto je evoluce přístupu Kawasaki k nejvyšší úrovni produkčních závodů a je nám ctí hrát naši roli v tomto novém projektu. Jsem si jistý, že máme technologii a lidské zdroje nezbytné k úspěchu a bude to čerstvá, energická zkušenost postavit působivý tým se dvěma jezdci v roce 2025 Motul FIM WorldSBK Championship.