Neprodejný kalendář Pirelli 2023 byl vydražen ve prospěch onkologických pacientů

Jediný výtisk kalendáře Pirelli určený pro Českou republiku, konkrétně jeho 49. edice věnovaná múzám, byl vydražen online za 70 000 korun, což je nejnižší částka za posledních 10 let. Fascinující, inspirativní ženy v inscenovaném světě talentovaných múz, který na celkem 28 snímcích představují Cara Delevingne, Guinevere van Seenus, Lauren Wasser, Sasha Pivovarova anebo Emily Ratajkowski, mohou obdivovat dražitelé z firmy Ribo.

Autorka fotografií Emma Summerton je pátou ženou, která kalendář od jeho prvního vydání roku 1964 vytvořila. „Múzy představují podle etymologie zdroj, který nejen inspiroval, ale také disponoval nadáním v oblasti literatury, vědy a umění,“ vysvětluje Emma Summerton. A stejné jsou ženy, které pózovaly pro ročník kalendáře 2023. Výběr modelek nebyl náhodný. Každá z nich má blízko k múze, kterou na scéně ztvárňuje. „Kalendář Pirelli 2023 oslavuje múzy, které inspirovaly fotografku Emmu Summerton, a v širším smyslu pozoruhodnou sílu, vášeň a schopnosti žen,“ říká Zdeněk Vacl, marketingový ředitel Pirelli, který charitativní dražby kalendáře pomáhá realizovat už 22 let.

Jsou schopny výjimečných, tvůrčích věcí

Například Guinevere van Seenus je nejen supermodelka, ale také vyhledávaná fotografka. V kalendáři pózuje před zrcadlem s dvouokou zrcadlovkou. Lauren Wasser je téměř celý svůj život modelkou, ale také sportovkyní. Jako aktivistku snažící se o zvýšení povědomí o syndromu toxického šoku, v jehož důsledku před deseti lety přišla o část obou dolních končetin, a přesto na svých zlatých protézách stále dominuje přehlídkovému molu i basketbalovému hřišti, ji ale Emma Summerton nezvěčnila. Aktivistku v kalendáři představuje Ashley Graham, která je celosvětově známá pro svou podporou pozitivního přístupu k tělu. Ashley se podařila revoluce svého druhu v módním průmyslu, kdy se stala první plus-size modelkou, která se objevila na obálce plavkového vydání časopisu Sports Illustrated. Následující rok to zopakovala na obálce amerického Vogue, spolu s Kendall Jenner a Gigi Hadid. Patrick Demarchelier ji také nafotil pro obálku britského Vogue z ledna 2017, kde se do té doby nikdy neobjevila plus-size modelka. Všechny múzy kalendáře Pirelli 2023 do svých postav promítly vlastní talent, vášně a zájmy.

Zdražení charitě nesvědčí, letošní výtěžek je výrazně nižší

V uplynulém roce se kalendář Pirelli vydražil za 183 000 korun. V roce 2021 se kvůli pandemii kalendář nepřipravoval, v roce 2020 se vydražil za 111 111 korun. „Na celkové hodnocení letošního roku je ještě trochu brzy, prosinec je typicky ‚nejštědřejším‘ měsícem na dary pro dobrou věc, ale inflace a ceny energií už se projevují jak na schopnosti obecně štědrých a solidárních Čechů finančně přispívat, tak na úbytku firemních dárců neziskovému sektoru,“ říká Zdeněk Vacl z Pirelli. Aby mohl letošní výtěžek dražby pomoci více pacientům Masarykova onkologického ústavu v Brně, kam tradičně směřuje, přispěje Nadace Agrofert dalších 110 000 na nákup antidekubitních matrací, které slouží jako prevence proleženin. „Postihují až 20 % pacientů v evropských nemocnicích. Na jejich léčbu vynakládají zdravotní systémy téměř čtyři procenta ročního rozpočtu. Nejúčinnějším léčebným postupem v boji proti proleženinám je správná preventivní péče. A právě antidekubitní matrace jsou jednou ze zásadních pomůcek, které pomáhají vzniku proleženin předcházet,“ uvedla mluvčí Masarykova onkologického ústavu Anna Svobodová. Výtěžek tedy umožní nákup tří těchto matrací.

Celkově už aukce kalendářů Pirelli přispěly tomuto špičkovému onkologickému pracovišti částkou 4,6 milionu korun. Historicky nejvyššího výtěžku se dosáhlo v roce 2007. Letos v aukci zvítězila firma Ribo, která se do ní zapojila vůbec poprvé a pro účast se rozhodla v den konání aukce. „Dnešní doba plná nejistoty ohledně budoucnosti charitě přirozeně nesvědčí. Tím větší poděkování si výherce i ostatní účastníci aukce zaslouží. A tím více jsme rádi, že i letošní aukce velmi konkrétním způsobem pomůže pacientům i personálu, který se o ně stará,“ řekla ředitelka Nadace Agrofert Zuzana Tornikidis.

 V kalendáři po sobě následují tyto snímky:

 • Lila Moss – VĚŠTKYNĚ
 • Guinevere van Seenus – FOTOGRAFKA
 • Adwoa Aboah – KRÁLOVNA
 • Karlie Kloss – VĚDKYNĚ
 • Sasha Pivovarova – MALÍŘKA
 • Lauren Wasser – ATLETKA
 • Emily Ratajkowski – SPISOVATELKA
 • Cara Delevingne – PERFORMERKA
 • Bella Hadid – VÍLA
 • Kaya Wilkins – HUDEBNICE
 • Precious Lee – VYPRAVĚČKA
 • He Cong – MUDRCOVNA
 • Adut Akech – LOVKYNĚ SNŮ
 • Ashley Graham – AKTIVISTKA

MILOSTNÉ DOPISY MÚZE

KALENDÁŘ NA ROK 2023 V PŘÍBĚHU EMMY SUMMERTON

Když si tým Pirelli poprvé prohlédl katalog prací Emmy Summerton, zaujala ho její schopnost spojovat reálné a surrealistické a vytvářet tak moderní, okouzlující svět malířské stylizace. Když začala koncept svého projektu nastiňovat, čerpala inspiraci především ze svého vlastního portfolia a z uměleckých témat, ke kterým se v průběhu své umělecké kariéry obracela. Patří k nim surrealismus a magický realismus, krása a divoká příroda, láska ke květinám, větvím a síla zvířecí říše. A rovněž symbolika, kterou zaujímá v umění, poezii, hudbě a literatuře.

Emma v začátku přišla se směsí tematických útržků, které spolu zdánlivě nesouvisely, ale podle jejího názoru se vzájemně doplňovaly: šlo o témata, která v ní od dětství hluboce rezonovala. Za zmínku stojí zejména dílo Vali Myersové, bohémské Australanky, kterou objevila ještě na umělecké škole, a její pubertální posedlost Marilyn Monroe. K dalším inspiračním zdrojům patří písně další Australanky, zpěvačky Chrissy Amphlett, která se později stala Emminou přítelkyní, obraz italské herečky Monicy Vitti, ztracené v myšlenkách na ostrově s rozpuštěnými vlasy, který jí vždy připomínal její matku. Dále to byli surrealisté, například mexická malířka britského původu Leonora Carrington, jedna ze zakladatelek hnutí za osvobození žen, jejíž symbolická zobrazení Emmu vždy přitahovala. Se stejnou fascinací vnímala snové obrazy Mexičana Remedia Varo a Američanku Gertrude Abercrombie, která ve svých dílech často zobrazovala malé sovy a kočky.

Důvěru ve svou vlastní kreativitu Emma získala díky své matce, se kterou v dětství vyráběla vlastní oblečení. Důležitý vliv na ni měl i její dědeček, který ji inspiroval k jinému pohledu na svět. Pro ni a její sestry chystal projekce vlastních fotografií, nebo promítal své nejoblíbenější filmy, poslouchal s nimi hudbu či tančil na zahradě. „Hodně z mé tendence vyprávět příběhy skrze vizualitu pochází od mého dědečka. Byla jsem divoké dítě a on mě, stejně jako moje matka, vždy velmi podporoval. Oba mi vštípili citový vztah ke zvířatům a přírodě, a proto zůstávají v mé tvorbě téměř vždy přítomni.“

Před zahájením focení se Emma sama sebe ptá: „Kdo je ta žena v mém příběhu?“ Je to totiž vždy ona, zejména její lidskost, co ji skutečně inspiruje. „Abyste ve druhých našli hloubku, musíte být zranitelní,“ říká. Kalendář v hledání odpovědí na otázky začíná slovy – „Kdo je ta žena, koho miluje, jak miluje?“ – Emma si v duchu představovala, kým by každá z žen mohla být. Nit, která by je všechny spojovala, ale stále chyběla. Označit je jako „múzy“ se jí proto stalo vhodným styčným bodem: všechny ženy před objektivem budou modelkami, ale také múzami. Každá z nich bude portrétována podle toho, jak se jeví světu, jak ji vidí oko fotografa.

Autorka fotografií Emma Summerton je pátou ženou, která kalendář od jeho prvního vydání roku 1964 vytvořila. Múzy představují podle etymologie zdroj, který nejen inspiroval, ale také disponoval nadáním v oblasti literatury, vědy a umění. Všechny múzy kalendáře Pirelli 2023 do svých postav promítly vlastní talent, vášně a zájmy.

Výchozím bodem pro Emminu myšlenku byla múza – fotografka, pro kterou vybrala Guinevere van Seenus. Dále přišla na řadu Sasha Pivovarova, modelka, ale také malířka. Pivovarovou si představila, jak kreslí na zdi v prostoru, který evokuje barevná a bohémská díla Valiho Myerse. „Jsou tam smyčky a kruhy, které se spojují, protože Sasha stírá rozdíl mezi prací modelky a malováním, vytváří tak krásnou synergii,“ říká Emma Summerton.

Zbytek už do sebe zapadl sám. Modelka, herečka a hudebnice Cara Delevingne se stala performerkou, která navzdory všemu vždy vítězně vyjde ze svého fantastického vnitřního světa; Karlie Kloss je vědkyní, která ráda učí kódování ve futuristické krajině virtuální reality; Bella Hadid je vílou, která ze sebe odhaluje jen tolik, kolik chce, abyste věděli; Ashley Graham je aktivistkou, která odpočívající na pohovce září oblečená do brnění a vyzývavě hledí do kamery; Lauren Wasser je atletkou zobrazenou na pusté, téměř měsíční krajině jako mimozemská královna připravená k boji; Adut Akech je lovkyní snů ztělesňující poetický příběh svého života o vykoupení; Adwoa Aboah je královnou, jejíž klid a královské chování popírají její vnitřní boje, které snáší s elegancí Nefertiti; Lila Mossová je věštkyní, je mladá, ale svou moudrou duší spjatá se zemí; Emily Ratajkowski je spisovatelkou odrážející část své tváře v zrcadle, jako by se ptala: „Jaká si myslíš, že doopravdy jsem?“. Kaya Wilkins je hudebnicí, jejíž texty se inspirují havranem, je zobrazená v bohémském prostředí; Precious Lee je vypravěčkou, jejíž světy vypovídají o cestě, kterou vykresluje napříč všemi médii včetně filmu; He Cong je mudrcovnou vykreslenou ve svém vrozeném klidu a laskavosti.

Emma Summerton vždy usiluje o navázání osobní spolupráce se svými modely, vstupuje s nimi do širšího, hlubšího rozhovoru. Kalendář Pirelli 2023 je pro Emmu poctou jak tvůrčímu procesu, tak způsobu, jakým každá múza promlouvá ke všem společnému vláknu lidských emocí a inspirace.