David Pabiška se chystá na svůj 14. Dakar

Motocyklový závodník a letitý účastník legendární Rally Dakar, David Pabiška je už v nadcházející sezóně a v roce 2023! Aktuálně totiž vrcholí jeho přípravy na Dakar Rally 2023, které se zúčastní již po čtrnácté. Opět jej čeká start v kategorii Original by Motul určený pro jezdce bez asistence, tentokrát však pod hlavičkou vlastního týmu SP moto Bohemia racing. Motocyklové tréninky v kombinaci se silovými a kardio tréninky a k tomu spánek v hypoxickém stanu simulující reálné podmínky v nadmořské výšce téměř 3 000 m.n.m. – tak vypadají aktuální dny Davida Pabišky. Na start Dakaru se chystá postavit s odhodláním, věří ve šťastnou čtrnáctku a hodlá zabojovat o umístění mezi TOP 5 jezdci své kategorie.

Český motocyklový závodník David Pabiška už doslova odpočítává poslední dny do startu 45. ročníku legendární Rallye Dakar, do které se zapojí již po čtrnácté. Od 31. prosince až do 15. ledna tak bude v Saudské Arábii bojovat na svém dakarském motocyklové speciálu o to nejlepší umístění v kategorii Original by Motul, určené pro motocyklové jezdce bez asistence.

„Po loňské třináctce, která pro mě byla opravdu smolná věřím samozřejmě v to nejlepší! V to, že dojedu a užiju si cíle a závěrečného pódia, věřím v dobré umístění, kdy bych chtěl zabojovat o místo mezi TOP 5 mé kategorie a věřím, že tentokrát vše proběhne bez úrazu, zranění nebo fatálního karambolu,“ říká odhodlaně David Pabiška, který aktuálně prožívá hektické dny ve znamení gradujících tréninků kombinujících motocyklové tréninky se silovými a kardio tréninky doplněné o spánek v hypoxickém stanu.

„Věřím, že natrénováno mám. Každý den začínám cvičením na orbitreku, do toho si dávám ještě posilovnu a silové tréninky, chybět nesmí ani trénink na motorce a den zakončuji spánkem v hypoxickém stanu. Ten mi reálně simuluje podmínky, jaké panují při spaní v nadmořské výšce téměř 3 000 metrů a umožňuje mi aklimatizaci i zvýšení silových a vytrvalostních možností, aby člověk na místě k veškerému fyzickému a psychickému vypětí, které s sebou Dakar přináší, nebojoval ještě se specifickými podnebnými podmínkami a jejich dopadem na organismus,“ popisuje David.

Tréninky a příprava na Dakar 2023 Davida Pabišku čekají ještě zhruba 2 týdny. Před koncem roku, 28. prosince odlétá směr Saudská Arábie, kde se i tentokrát Dakar pojede. Na start rally se David se svým motocyklem postaví v sobotu 31. prosince 2022, kdy jej čeká úvodní prolog.

Doplňme, že start Dakar Rally 2023 je naplánován v Sea Campu na březích Rudého moře a cíl pak bude ve východním Dammámu. Celý závod letos měří 8 549 km, z čeho je 4 706 km rychlostních zkoušek, rozdělených do 14. etap. Mezi nejzajímavější a zároveň nejnáročnější části celé rally bude rozhodně patřit přejezd poušti Rub‘ al Khali, která je 4. největší na světě a jejíž duny měří až 250 metrů.

David Pabiška

Profesionální motocyklový závodník, 13násobný účastník legendární Dakar Rally, aktuálně se chystající na start 14. ročníku Dakar Rally. Držitel nespočtu ocenění, včetně světové ceny FAIR PLAY udělované organizací UNESCO. Jezdec, který absolvoval řadu závodů v cross country u nás i po celém světě a získal desítky cen, například 2. místo v Baja Europe Raly a jiné. V roce 2022 se stal ambasadorem Harley-Davidson pro první adventure touring značky, model Pan America. Ve spolupráci s Harley-Davidson rovněž připravuje jezdeckou akademii, kde si majitelé motocyklu Pan America 1250 budou moci užít nezapomenutelné jízdní dobrodružství právě s Davidem Pabiškou. Po absolvování Dakar Rally 2023 se chystá na sérii dakarských přednášek i další závodní výzvu.