Na motorku alkohol nepatří. Chce to myslet dopředu.

Jaro s teplým počasím se opravdu neplíží, ale rovnou zahájilo razantní útok. Určitě se radují zahrádkáři. Ale my se nebudeme „hrabat“ v zemi, nýbrž vyrazíme na silnice na svých motorkách. Nikdo z nás není opilec, ale kdo se rád nepobaví a nenapije něčeho ostřejšího.  A pivko taky někdy bodne. Ovšem tady nastává okamžik volby. Dám pivko a pojedu na mašině za svým cílem? Zadovádím si ve společnosti alkoholem nešetřících konzumentů do pozdní noci a ráno sednu na motorku a hurá na české silnice?   Přátelé volte správně. Hrozí nejen pokuty a body, ale hlavně i „autorství a hlavní role“ při dopravní nehodě, kdy může skončit nejeden život.

      

Alkohol za řídítky je v jedenácti evropských zemích zakázan, konkrétně v Albánii, Bělorusku, České republice, Estonsku, Chorvatsku, Maďarsku, Moldávii, Rumunsku, Rusku, Slovensku a Ukrajině. V dalších zemích je určitá míra alkoholu v krvi povolena.

Nejčastější je hranice 0,5 promile, která platí v Andoře, Belgii, Bosně a Hercegovině, Bulharsku, Černé Hoře, Dánsku, Finsku, Francii, Holandsku, Islandu, Itálii, Lotyšsku, Makedonii, Maltě, Monaku, Německu, Portugalsku, Rakousku, San Marinu, Slovinsku, Srbsku, Španělsku, Švýcarsku a Turecku. Nižší hranice je v Norsku, Polsku, Švédsku (vše 0,2 promile) a Litvě (0,4 promile), vyšší naopak v Irsku, Lichtenštejnsku, Lucembursku a Velké Británii (0,8 promile) a Kypru (0,9 promile).

Podle zákona (platného aktuálně v ČR) řidič nesmí:

  • požít alkoholický nápoj nebo užít návykovou látku během jízdy – zcela zakázáno je popíjení alkoholických nápojů během jízdy, a to bez ohledu na to, zdali se alkohol stačil během jízdy vstřebat do krve řidiče. Řidič tedy nesmí požít alkoholický nápoj během jízdy, i kdyby měl v plánu ukončit svou jízdu dříve, než by byl požitý alkohol schopen ovlivnit jeho jednání.  
  • řídit vozidlo nebo jet na zvířeti bezprostředně po požití alkoholického nápoje nebo užití návykové látky – platí obdobně to, co bylo uvedeno výše. Řidič nemůže usednout za volant svého vozu ani v případě, kdy sice bezprostředně předtím požil alkoholický nápoj, ale alkohol ještě nezačal působit. V rozporu se zákonem by proto bylo i jednání řidiče, který po požití „panáku“ lihoviny přeparkoval své vozidlo, i kdyby na něj požitý alkohol ještě nezačal působit.
  • řídit vozidlo nebo jet na zvířeti v takové době po požití alkoholického nápoje nebo užití návykové látky, kdy by mohl být ještě pod jejich vlivem – porušování tohoto zákazu patří v praxi k nejčastějším, a může založit nejen přestupkovou, ale i trestní odpovědnost. K prokázání tohoto jednání stačí, pokud se řidič po zastavení vozidla podrobí zkoušce na přítomnost alkoholu v krvi s pozitivním výsledkem. Je proto nutné zdůraznit, že alkohol se odbourává poměrně pomalu, a proto je nutné počítat se zbytkovým alkoholem i následující den po intenzivnějším popíjení alkoholu.
Mohlo by vás zajímat:  Turecký projekt „Bunker Imprint“ se stal vítězem soutěže Honda Customs 2024

Policie ČR na svých stránkách zveřejnila orientační tabulku, která obsahuje čas potřebný k odbourání alkoholu. Sice orientační, ale použitelný pomocník.Pokud se týče řízení pod vlivem alkoholu a zjištěných hodnot alkoholu v krvi, za přestupek se považuje, je-li zjištěný obsah alkoholu u řidiče vyšší než 0,3 promile.  Od 1 promile zjištěné hodnoty obsahu alkoholu v krvi hrozí řidiči zahájení trestního stíhání pro trestný čin Ohrožení pod vlivem návykové látky.  Za řízení pod vlivem návykové látky hrozí řidiči ve správním řízení pokuta od 2 500 Kč do 20 000 Kč, zákaz řízení na 6 měsíců až 1 rok a ztráta 7 bodů.

Každá sankce a postih za alkohol na motorce je zbytečným přepychem. A teprve pocit, že vlastní hloupostí jsem ukončil jiný život?

Když pařit, tak s rozumem a plánem.

 

Jo, i tady se vyplatí myslet a plánovat. Šťastné kilometry bez alkoholu a nehod všem.