BMW Motorrad iParts představuje revoluci v dodávkách náhradních dílů.

Opotřebovaná čepička ventilu uprostřed ledové pouště na Islandu, páka řazení ulomená v hlubinách brazilské džungle nebo proražená olejová vana v pustinách arabské pouště Hamada: takové problémy obvykle vedou ke dlouhému přerušení nebo dokonce ukončení motocyklové expedice či dlouhého výletu na dvou kolech. BMW Motorrad od letošního léta nabízet jako výbavu na přání systém BMW Motorrad iParts. Tento systém 3D tisku umožní prodejcům i zákazníkům BMW Motorrad tisknout náhradní díly podle potřeby přímo na místě, aby tak mohli co nejrychleji pokračovat ve své cestě.

Od začátku programu bude 250 vybraných prodejních partnerů BMW Motorrad vybaveno permanentně nainstalovaným systémem pro 3D tisk. Tento systém, který zahrnuje integrované centrum zpracování, umožňuje vyrábět a opracovávat velké a složité části, jako jsou kola s šikmým ozubením, rozvodová kola nebo bloky motorů. Tímto způsobem může BMW Motorrad posunout nabídku celé řady náhradních dílů na zcela novou úroveň: nový systém bude znamenat, že i vzácně potřebné díly, které prodejní partneři BMW Motorrad nemají běžně na skladě, mohou být dodány systémem just-in-time. Menší části, jako jsou ruční páčka brzdy, spojky nebo řadicí páčka, kryty ventilků, části vidlice nebo krytky směrovek, mohou být vytisknuty přímo zákazníky BMW Motorrad pomocí mobilní tiskárny BMW Motorrad iParts 3D.

Příruční high-tech zařízení může být pohodlně uloženo v horním nebo bočním kufru motocyklu. Aby se kompenzovala dodatečná hmotnost mobilní tiskárny, byl vyvinut speciální karbonový zadní kufr, který přináší úsporu hmotnosti přibližně 4,5 kg ve srovnání se standardním kufrem.

Speciální struktura uhlíkových kompozitů zajišťuje pro optimální a hladký provoz tiskárny účinné tlumení hluku a vibrací. Do kompozitní konstrukce je také možné integrovat zdroj napájení, aby nebylo nutné instalovat kabely viditelně na vnější straně. Konstrukční data a specifikace materiálu vyžadované pro tisk jsou dodávány z úložiště BMW iCloud, ať už u zákazníka doma, nebo na cestách: data jsou stažena přímo do systému 3D tisku prostřednictvím mobilního telefonu, tabletu nebo PC. Pro úspěšné stažení dat je samozřejmě nezbytné funkční internetové připojení. Kdokoliv, kdo na svém motocyklu cestuje do zvláště odlehlých oblastí planety, kde není internetové připojení vždy k dispozici, může využít na přání dodávaného prvku BMW Motorrad iParts Explorer. Ten obsahuje data k potenciálně potřebným náhradním dílům, které lze uložit do chytrého telefonu před tím, než se vyrazí na cestu.

Kromě výroby součástek z kovů, jako je hliník, ocel nebo titan, umožňují 3D tiskárny BMW Motorrad iParts také rychlou výrobu plastových dílů. To znamená, že například kryty směrovek rozbité při pádu mohou být bleskově nahrazeny vytištěnou náhradou. Je dokonce možné nahradit za pomoci 3D tiskáren BMW iParts například prasklé zpětné zrcátko.

K uvedení BMW Motorrad iParts a mobilní tiskárny BMW Motorrad iParts 3D na trh jako volitelné výbavy dojde v září 2018.