Honda uvede na trh model RC213V-S: silniční „speciál“ z MotoGP

Honda uvede na trh model RC213V-S, umožňující provoz na veřejných komunikacích, odvozený od speciálu RC213V, který závodí v sérii MotoGP

Model RC213V je stroj určený výhradně k závodění, který v letech 2013 a 2014 opakovaně zvítězil na světových mistrovstvích federace FIM ve třídě MotoGP („Road Racing World Championship Grand Prix“, dále jen „MotoGP“). Honda provedla určité změny specifikací závodního speciálu RC213V a takto upravený model nyní uvede na trh pod označením RC213V-S. Model RC213V-S bude možné používat na veřejných komunikacích a objednávky na nový stroj začne Honda přijímat od 13. července 2015.

V roce 1954 vyjádřila Honda svůj záměr zúčastnit se závodů TT na ostrově Man, které tehdy byly součástí velké ceny světového šampionátu silničních motocyklů. Honda vyvinula své vlastní závodní stroje a v roce 1959, pět let od tohoto prohlášení, se s nimi zúčastnila závodů „Isle of Man TT“. V roce 1961 Honda zvítězila na šampionátu závodů TT ve dvou třídách, do nichž vstoupila. Celkový počet vítězství Hondy v závodech dosáhl v roce 2005 bezprecedentních 600, a k 11. červnu 2015 už vzrostl na 695 vítězství. Od doby prvních závodů TT na ostrově Man se závodní aktivity Hondy rozšířily na celou řadu závodů, na které společnost pohlíží jako na „pojízdnou laboratoř“. Takto získanou odezvu na rozmanité technologie vyvinuté k závodním účelům uplatňuje i u nabízených produkčních modelů a tato technická řešení využívá k udržování i dalšímu zlepšování vynikající výkonnosti a spolehlivosti motocyklů značky Honda.

Mohlo by vás zajímat:  2025 Honda CRF125F

Nový model RC213V-S však není jen pouhým výsledkem těchto zkušeností s novými technologiemi, které Honda nasbírala při účasti v závodech, ale spíše představuje úplně nový pokus dostat stroj vyvinutý pro závody v sérii MotoGP na veřejné komunikace. K vítězství na světovém šampionátu je nutné vyvinout stroj, který jezdí nejrychleji na světě, ale Honda zastává názor, že jezdci musí s motocyklem především dobře manévrovat, takže mezi prostředky nezbytné k vyhrávání závodů řadí snadnou ovladatelnost. Honda se jinými slovy drží zásady, že nejrychlejší stroj na světě je ten, s nímž se i nejsnadněji manévruje. Už od dob závodů TT na ostrově Man vyvíjí Honda konzistentně na základě tohoto tohoto principu čistě závodní stroje s cílem dosáhnout nejsnadnější manévrovatelnosti na světě – a tato strategie jí přináší jedno vítězství za druhým.

I model RC213V-S byl vyvinut podle této zásady společnosti Honda tak, aby závodní speciál RC213V, který vyhrál šampionáty MotoGP v letech 2013 a 2014, mohl jezdit po veřejných komunikacích. Model RC213V-S zdědil specifikace speciálu RC213V s náležitým důrazem na hmotnostní koncentraci a snížené tření, a také všechny klíčové aspekty při výrobě, které model RC213V jako závodní stroj pro MotoGP odlišují od běžných motocyklů z masové produkce, a to při zachování odpovídajících významných rozdílů zahrnujících nízkou hmotnost, precizní opracování jednotlivých komponent a vynikající odborné dovednosti potřebné při výrobě. Model RC213V-S je kromě toho vybaven řídicími technologiemi, které využívá i stroj RC213V. Speciál RC213V sestává pouze ze součástí, které jsou nezbytné k vítězství v závodech, přičemž se vychází z koncepce umožňující změny specifikací dle potřeb jezdce a trati. Pro dosažení parametrů umožňujících provoz modelu RC213V-S na veřejných komunikacích Honda přistoupila jen k minimálnímu množství změn a doplňků oproti stroji RC213V.

Mohlo by vás zajímat:  BMW Motorrad uvádí koncept BMW R20

Prodej modelu RC213V-S s homologací pro jízdu na veřejných komunikacích se plánuje v Evropě, USA, Austrálii a Japonsku. Výrobcem doporučené ceny jsou stanoveny na 188 000 EUR (včetně daně) v Evropě (pro Německo), 21 900 000 JPY (včetně daně) v Japonsku, 244 000 AUD (včetně daně) v Austrálii a 184 000 USD v USA.
Na přání je k dispozici sada pro použití na uzavřených okruzích. (Tato sada není dostupná v USA.)

Žádosti o koupi modelu RC213V-S se začínají přijímat od 0:00 (SEČ) dne 13. července prostřednictvím objednávkového formuláře na exkluzivním webu.

Honda-RC213V-S-01

Charakteristiky modelu RC213V-S

Při vývoji modelu RS213V-S se naše pozornost soustředila spíše na zachování maximální možné míry celkových charakteristik speciálu RC213V a pocitu z jeho řízení než na snahu kopírovat jeho dynamickou výkonnost. Pro umožnění jízdy v rychlostech, kterých dosahuje závodní speciál RC213V, je na přání k dispozici sportovní sada určená výhradně k jízdě na uzavřených tratích, jako jsou závodní okruhy.

Díky tomu model RC213V-S umožňuje zažít pocit z řízení speciálu RC213V na veřejných komunikacích a zároveň jízdu na ještě vyšší úrovni po uzavřených okruzích.

Model RC213V sestává pouze ze součástí, které jsou nezbytné k vítězství v závodech, přičemž se vychází z koncepce umožňující změny specifikací dle jezdce a trati. Aby byl možný provoz modelu RC213V-S na veřejných komunikacích, přistoupili jsme jen k minimálním možným změnám a doplněním speciálu RC213V, a to při zachování všech ostatních charakteristických prvků stroje RC213V.

Hlavní změny a doplňky modelu RC213V-S ve srovnání se speciálem RC213V

 • Zachovali jsme konstrukci hnacího kola vačkového hřídele, ale pneumatické ventily jsme nahradili systémem spirálových pružin.
 • Bezprodlevová převodovka byla nahrazena konvenčním systémem.
Mohlo by vás zajímat:  Významná vylepšení pro modelový rok 2025 evropské řady modelů Honda CRF

Pro výše uvedené změny platí, že byly použity stejné specifikace jako u modelu RCV1000R, závodního stroje pro otevřenou kategorii, který je dostupný na trhu.

Doplňky přidané proto, aby byl možný provoz na běžných komunikacích.

 • Světlomet
 • Zadní světlo
 • Osvětlení zadní RZ
 • Přední a zadní blinkry
 • Levé a pravé zpětné zrcátko
 • Rychloměr
 • Tlumič výfuku s katalyzátorem
 • Uchycení zadní RZ
 • Houkačka
 • Klíček Honda Smart
 • Elektrický startér
 • Boční stojan atd.

Změny provedené proto, aby byl možný provoz na běžných komunikacích.

 • Úhel natočení kola: 15 stupňů → 26 stupňů
 • Pneumatiky: RS10 od společnosti Bridgestone
 • Přední brzdový kotouč: z nerezové oceli, vyrobený společností Yutaka Giken Co., Ltd.
 • Brzdové destičky: Brembo S.p.A.

Honda-RC213V-S-02

Honda-RC213V-S-tech