Přibývá nehod i u zkušených motorkářů. Pomoci by mohl výcvik

nehoda-motorka
Ilustrační foto | Zdroj: Wikimedia Commons - Optimal claim / CC BY-SA

Ze statistik Centra dopravního výzkumu, které využívá dat Policie ČR, vyplynulo, že v roce 2021 se na českých silnicích stalo 3129 nehod s účastí motocyklistů. Jejich následkem zemřelo 82 motorkářů, dalších 329 jich bylo zraněno těžce. Evropská asociace bezpečnosti silnic varuje před začátkem motorkářské sezony, že i když dříve byla označována za důvod nezkušenost především mladých motorkářů, bohužel výrazně přibylo nehod i u skupiny nejzkušenějších. Spolek Okruháři.cz přichází s nabídkou sezónního výcviku pod vedením profesionálů.

V meziročním srovnání došlo vloni k poklesu nehod o 3,3 %. Evidováno bylo o 21 usmrcených motocyklistů více (tj. 25,6 %) a o 72 těžce zraněných motocyklistů méně (tj. 21,9 %). Přestože motocyklisté zaujímají s 1,5 % celkového dopravního výkonu pouze menší součást objemu na celkové dopravě v Česku, patří mezi nejohroženější skupiny na silnicích. 

„Byť je z našich údajů patrné, že motocyklisté sami zaviní pouhou čtvrtinu svých havárií a naopak plných 68 % dopravních nehod motocyklů mají na svědomí řidiči automobilů, je při jízdě na motocyklu zejména u silnějších kubatur neúprosná matematiky, kdy dochází součtem faktorů kinetické energie motorky a objektu se kterým se střetnou, navíc s minimálními prvky pasivní ochrany motorek, k daleko vážnějším následkům dopravních nehod “ komentoval situaci ambasador Evropské asociace bezpečnosti silnic (EABS) Marcel Mourek.

Výcvik dovedností jako jediná prevence

„Skokový nárůst vážných dopravních nehod u motorkářů z loňského roku i mezi zkušenými jezdci představuje o důvod více zaměřit se před sezónou na zlepšení jezdeckých dovedností na motorce. Ego stranou – rozvoj dovedností, opakování základů i rady od kolegů pro zlepšení potřebuje každý motorkář. Kurzy bezpečné jízdy dávají smysl a mohou zachránit desítky životů ročně a ušetřit pojišťovnám nemalé prostředky,“ doporučuje Roman Kadlčík, hlavní instruktor společnosti Okruháři.cz, která se výcviku dovedností v ovládání motocyklu profesionálně věnuje.

Nehod motorkářů dlouhodobě ubývá. Nejvíce bourají čtyřicátníci

Okruháři.cz pořádají Okruhové dny na tzv. SPZkách už od roku 2013. Celkem již okruhovým kurzem prošlo přes 4000 účastníků. Každý z těchto účastníků se během dne výrazně posune v bezpečném ovládání motocyklu z hlediska brždění, vnímání prostoru kolem sebe, předvídání nebezpečí, pozice těla na motorce apod. Letos na Automotodromu Brno pořádají celkem šest akcí. Vždy pro všechny typy motorek a všechny úrovně jezdeckých dovedností.

Jak probíhají „SPZky?“ Pomohou drony a elektronická stopa motorky

Jde o výcvik jízdy na okruhu pod vedením instruktorů. Den začíná v učebně teorií, pokračuje na Polygonu Brno, kde se trénují jednotlivé dovednostní prvky jízdy na motorce a den frekventanti zakončí jízdami na Automotodromu Brno. Výcvik je určený pro motorkáře, kteří začínají s okruhovým ježděním, stejně tak pro všechny, kteří se chtějí skokově zlepšit v jízdních dovednostech. Při výuce v učebně lektoři krom klasické teorie jízdy a ovládání stroje používají mj. moderní technologie v podobě záběrů jezdce na okruhu z dronu, který jede správnou a bezpečnou stopu zatáčkou a vše doplňuje kreslená čára naznačující korektní stopu (na způsob elektronické tužky např v hokeji, atd.)

„V praktické části jízd na cvičné dráze dostane každý účastník nejméně 16x osobní zpětnou vazbu od instruktora na stanovištích, kde se naučíš správnou pozici těla, pohled do zatáčky, průjezd zatáčkou, brzdění a správnou stopu,“ popisuje Miloš Sochor z Okruháři.cz, jak probíhá proces výcviku. Odpoledne, kdy už mají studenti motorku náležitě v ruce, jdou trénovat jízdu na dráhu Masarykova okruhu v Brně, kde jezdí nejlepší piloti světových šampionátů.

Souhrn dne aneb co je v ceně výcviku?

 • Technická přejímka (kontrola) motocyklu
 • Teorie jízdy v učebně – více jak 90 minut teorie toho nejdůležitějšího kolem jízdy na motorce
 • Polygon – praktická výuka jezdeckých dovedností na čtyřech stanovištích – dostanete 16x individuální zpětnou vazbu na svoji jízdu
 • Volné jízdy na Automotodromu Brno – 3 x 20 minut volných jízd na legendárním okruhu v Brně!
 • Instruktoři – tým instruktorů je vám k dispozici celý den

Termíny a kde objednat?

 • 7. května 2022 – Brno
 • 8. května 2022 – Brno
 • 4. června 2022 – Brno
 • 5. června 2022 – Brno
 • 6. června 2022 – Brno
 • 16. července 2022 – Brno
 • 17. července 2022 – Brno