Pirelli slaví 150 let

Od izolačních materiálů pro telegrafy přes koupací čepice nebo hračky po pneumatiky pro formuli 1 – taková je cesta společnosti Pirelli od roku 1872 po současnost.

Vše začalo 28. ledna 1872, kdy Giovanni Battista Pirelli v pouhých 23 letech založil s podporou 24 společníků první společnost na výrobu pryžových výrobků v Itálii. Mladý Pirelli vsadil na něco, co bylo v té době úplně nového, na gumu. Firma se zaměřila na řadu výrobků pro průmyslové nářadí a stroje, pro parní plavbu a železnice, jako jsou převodové řemeny, ventily a izolátory. Hned od začátku také využívala originální reklamy, kterým je společnost Pirelli věrná doposud. Svou výrobu postupně rozšířila na spotřební zboží, jako jsou hračky, sportovní míče, pláštěnky a galanterie, a díky kabelům, které začala vyrábět v roce 1879, se společnost stala vedoucí firmou v kontinentální Evropě v tomto segmentu, kterému do té doby dominovali Britové. V oblasti kabelů pro přenos elektřiny získala státní zakázky na podmořskou telegrafní síť – první spojující pevninu a ostrovy – a elektrifikaci železnic. Zaváděla rovněž energetické kabely pro Niagarské vodopády nebo pro řeku Nil. Dne 1. ledna 1883, při zahájení operní sezóny, bylo divadlo Scala poprvé elektricky osvětleno 2 880 žárovkami napájenými kabely Pirelli.

 Výroba prvních pneumatik a triumf v závodě Peking–Paříž

V prvních letech 20. století, s rozmachem automobilového průmyslu, zahájila společnost Pirelli výrobu pneumatik pro velocipedy (1890), po níž následovaly pneumatiky pro automobily (1901), a to uvedením modelu Ercole na trh. Proslulost značky Pirelli v tomto odvětví se zvýšila také díky vítězství prince Scipiona Borgheseho a novináře Luigiho Barziniho v závodě Peking–Paříž v roce 1907, kdy se svým vozem Itala s pneumatikami Pirelli ujeli přes 17 000 kilometrů bláta, prachu a nepřístupných silnic s více než 20denním náskokem před ostatními týmy. Na počátku nového století tak měla společnost Pirelli tři oblasti výroby – kabely, pneumatiky a různorodé zboží – se společným logem, které se zrodilo v roce 1908: charakteristické dlouhé P dodnes snadno identifikuje společnost a bylo inspirováno podpisem zakladatele, který se vyznačoval právě podlouhlým P. 

Mohlo by vás zajímat:  König si potrénoval na jetsurfu a čeká ho superbikový závod v Indonésii

Vznik globální společnosti a vstup na newyorskou burzu

Otevřením španělského závodu ve Villaneuva y Geltrù nedaleko Barcelony v roce 1902 expandovala společnost Pirelli do zahraničí. V roce 1913 následoval anglický závod v Southamptonu a v roce 1917 v Argentině, zatímco v Itálii byla v roce 1916 zahájena výroba ve Vercuragu (Lecco). V roce 1920 byly zámořské společnosti sdruženy do Compagnie Internationale Pirelli, která byla založena v Bruselu, zatímco v Miláně vznikla Società Italiana Pirelli pro italské aktivity. Po vypuknutí 1. světové války se výroba rozrostla o vojenské zakázky. Po návratu míru přinesla technologická převaha společnosti Pirelli v oblasti kabelů důležité licence po celém světě, přičemž převažovalo odvětví pneumatik. Výsledkem byly nové závody na výrobu pneumatik: Manresa ve Španělsku (1924), Burton-on-Trent v Anglii (1928) a první továrna v Brazílii (1929). V odvětví pneumatik mezitím došlo k technologické revoluci, když byly na trh uvedeny inovativní výrobky jako Pirelli Cord (1921), Superflex Cord (1924) a Stella Bianca (1927), nejoblíbenější ve 30. až 40. letech 20. století. Tato léta byla také obdobím rozmachu motocyklových závodů: Guzzi, Gilera a Bianchi, vybavené pneumatikami Pirelli Motocord, vytvořily nové rychlostní rekordy. Ve stejné době – po vstupu na milánskou burzu v roce 1922 – je v roce 1929 společnost Pirelli & C. uvedena na Wall Street a stává se první italskou společností na americké burze.

 Po 2. světové válce rozmach užitkových vozů a skútrů

V 30. letech se Pirelli zabývala možností nahradit syntetický kaučuk přírodním kaučukem a vysoce odolným hedvábím a umělým drátem, k bavlně používané jako materiál v kostře. S příchodem 2. světové války se výroba pneumatik přesunula na pneumatiky pro vojenské použití, především pro těžká vozidla. V roce 1943 jsou milánské závody skupiny poškozeny při bombardování města a po skončení konfliktu, v roce 1946 potomci zakladatele Piero a Alberto Pirelliovi zahajují rekonstrukci. Je to období, kdy převládají praktická a úsporná vozidla, jako jsou užitkové vozy a skútry. Ke konci 40. let se pneumatika Pirelli Stelvio stala nejen standardní pneumatikou pro masově prodávané vozy Fiat Topolino, ale prosadila se i v automobilových závodech.

Mohlo by vás zajímat:  Husqvarna Motorcycles odhaluje barvy pro rok 2023 a projekt pro vstup do dvou kategorií v příštím roce

Léta konjunktury: špičková průmyslová kultura

V letech hospodářského rozmachu, s nástupem automobilů na míru, vynalezla společnost Pirelli radiální pneumatiku a v roce 1951 si nechala patentovat pneumatiku Cinturato Pirelli. O několik let později, v roce 1960, společnost slavnostně otevřela své nové sídlo v Miláně – Pirelli Skyscraper, který navrhl architekt Gio Ponti. V oblasti průmyslu pokračovala mezinárodní expanze pneumatikářských aktivit: V roce 1960 byly otevřeny závody v Izmiru (Turecko) a Patrassu (Řecko) a další továrny v Argentině a Velké Británii. V roce 1963 společnost Pirelli koupila německou společnost Veith Gummiwerke, která se stala Veith Pirelli AG. V 60. letech 20. století společnost Pirelli slavnostně otevřela testovací dráhu ve Vizzola Ticino, která se používá dodnes.

Pirelli slaví 25 let na českém trhu. Oficiálně se tu objevilo 3. července 1997

 První návrat do formule 1

V druhé polovině desetiletí byla na trh uvedena pneumatika P7, první supernízkoprofilová pneumatika s vysokým výkonem. V 80. letech, po neúspěšném pokusu o fúzi se společností Dunlop, pokračuje Pirelli v cestě inovací a internacionalizace. V tomto období koupila německou společnost Metzeler (motocyklové pneumatiky) a britskou společnost Standard Telephone Cable (pozemní telekomunikační kabely) a zároveň vyvinula radiální pneumatiku MP7 pro motocykly a radiální pneumatiku P8 pro automobily s nízkým valivým odporem. V roce 1985 Pirelli navrhla superpneumatiku P Zero a v témže roce se po 25leté absenci vrátila do formule 1 a vybavila anglický tým Toleman radiálními pneumatikami P7 – tento závazek trvá až do roku 1991 u týmů Brabham, Lotus, Benetton. Na konci 80. let získala společnost Pirelli americkou společnost Armstrong Tire Company a veškerý majetkový podíl v oblasti pneumatik byl sdružen do Pirelli Tyre Holding. Na počátku 90. let 20. století prošla společnost Pirelli procesem podnikové a finanční restrukturalizace v důsledku recese na trhu a neúspěšného pokusu o akvizici společnosti Continental AG, což byla operace, která znamenala značnou ekonomickou angažovanost.

 V novém tisíciletí Pirelli diverzifikuje

Na začátku nového tisíciletí došlo k další revoluci ve výrobě pneumatik: Pirelli vytvořila a patentovala výrobní postupy MIRS™ pro automatizovanou výrobu vysoce výkonných pneumatik a v roce 2001 byla uvedena na trh první pneumatika vyrobená pomocí MIRS™ a také nová technologie Run Flat. V krátké době společnost uvedla do provozu minifabriky MIRS™ v Německu, Velké Británii a USA. Pro vývoj nových technologií vytvořila společnost Pirelli laboratoře Pirelli Labs, které působí v oblasti fotoniky, optických vláken a materiálové vědy. V rámci diverzifikace podnikání a také na základě svých zkušeností v oblasti telekomunikací i díky podnikání v oblasti kabelů se firma Pirelli stala v roce 2001 klíčovým akcionářem společnosti Telecom Italia, ze které následně v roce 2007 vystoupila. Ještě v roce 2001, také díky desetiletému růstu v oblasti nemovitostí, společnost založila firmu Pirelli RE, která byla následně v roce 2002 uvedena na burzu. Ve stejném roce skupina uvedla na trh řadu oblečení Pirelli Pzero, která měla posílit značku a dnes pokračuje prostřednictvím Pirelli Design. V roce 2004 se také Pirelli na závěr stala výhradním dodavatelem pneumatik pro šampionát Superbike: smlouva platná do roku 2023 je nejtrvalejší v historii mezinárodního motoristického sportu.

 Zaměření na pneumatiky a druhý návrat do formule 1

Po prodeji kabelové divize společnosti Goldman Sachs v roce 2005 se firma přeorientovala na hlavní činnost v oblasti pneumatik, což vedlo také k ukončení podnikání v oblasti nemovitostí (2010) a širokopásmových řešení. V roce 2005 společnost otevřela svůj první závod v Číně a dva v Rumunsku. Po této rychlé expanzi následovalo v letech 2011 až 2013 otevření dvou továren v Rusku v Kirově a Voroněži. V roce 2012 byl vytvořen společný podnik v Indonésii na výrobu motocyklových pneumatik a otevřen závod v Mexiku, který má sloužit severoamerickému trhu. Závod v Mexiku byl pak v roce 2016 rozšířen, stejně jako závod v Argentině v roce 2021. Ve druhém desetiletí roku 2000 se společnost Pirelli vrátila do formule 1 (2010) s tříletou smlouvou, která byla následně prodloužena a nyní platí do roku 2024, a zahájila provoz nového průmyslového centra v Settimo Torinese, jedné z technologicky nejvyspělejších továren Pirelli. Ten vznikl přeměnou historické továrny, která se v Settimu již nacházela.

Mohlo by vás zajímat:  Nehody na motorce nejsou jen doménou mladých řidičů

 Pirelli dnes je čistě pneumatikářskou společností

V roce 2015 historičtí akcionáři Camfin, ChemChina a Lti prostřednictvím společnosti Marco Polo Industrial vyhlásili veřejnou nabídku na koupi společnosti Pirelli, jejímž cílem bylo stažení společnosti z burzy a její reorganizace. Po vyčlenění aktivit v oblasti průmyslových pneumatik se společnost Pirelli 4. října 2017 vrátila na burzu transformovaná na „čistě spotřební pneumatikářskou společnost“ se zaměřením na pneumatiky pro automobily, motocykly a jízdní kola, zejména na segment High Value s vysokým stupněm technologického obsahu. Společnost Pirelli, která se zavázala ke spojení technologií a omezení dopadů na životní prostředí, výkonnost a bezpečnost, po svém návratu na burzu brzy dosáhla čelních pozic v předních světových indexech udržitelnosti a získala řadu ocenění v oblasti ESG. Ve všech 18 závodech, které se nacházejí ve 12 zemích, přinesla digitální transformace společnosti nové prediktivní schopnosti díky velkým datům, automatizovaným výrobním procesům a novým organizačním modelům, které vedou k továrně 4.0.

Společnost pokračovala ve spojování technologických inovací a humanistické kultury a i její výroční zprávy byly po více než 10 let obohacovány spoluprací s mezinárodními osobnostmi ze světa umění a literatury: od Hanifa Kureishiho po Javiera Mariase, od Emiliana Ponziho po Lizu Donnelly, od Mohsina Hamida po Emmanuela Carrèreho. Pirelli mezitím podepsala nová sportovní partnerství: v zimních sportech s mistrovstvím světa v lyžování a v ledním hokeji, zatímco v jachtingu s Luna Rossa Prada Pirelli vyhrála Prada Cup a zúčastnila se finále Amerického poháru 2021. Partnerství ve fotbale s FC Internazionale, zahájené v roce 1995, bylo transformováno a Pirelli, která byla 25 let sponzorem dresů, se stala globálním partnerem týmu v oblasti pneumatik.

 

 Koronavirus na chvíli pozastavil i vydávání slavného kalendáře

V roce 2020, ve světě zasaženém pandemií covid-19, dokázala společnost Pirelli zajistit kontinuitu svých aktivit a zahájila řadu iniciativ na podporu místních komunit, v nichž působí. Rozhodnutím, které bylo přijato pouze v roce 1967 a v letech 1975 až 1983, bylo vydávání kalendáře Pirelli pozastaveno, aby se v roce 2022 vrátilo s fotografiemi Bryana Adamse v kalendáři On The Road, inspirovaném životem na cestách. Po zpomalení vynuceném virem představila společnost Pirelli v roce 2021 nový průmyslový plán, v němž se objevuje obnovené ústřední postavení vysoké hodnoty, doprovázené posunem do oblasti služeb a nových forem mobility. Pro elektromobily společnost vytvořila technologický balíček Elect, v oblasti cyklistiky zahájila transformaci továrny v Bollate, ve specialitách zintenzivnila koncentraci na senzory a kybernetiku, zatímco v segmentu Premium a Prestige se zaměřila na pneumatiky s rozměry nad 19 palců. Růst rozměrů ráfků se týkal i formule 1, kde byly v roce 2022 přijaty nové, 18palcové pneumatiky. Malá, ale významná revoluce na trati se shodovala se 150. výročím společnosti, která se den za dnem obnovuje a roste díky více než 30 000 zaměstnancům a dnu navždy tvořenému vášní, inovacemi a technologiemi.

Mohlo by vás zajímat:  König chce na domácí trati v superbicích ukázat zrychlení

 350 motoristických soutěží a 6 700 patentů

Vášní, která ve společnosti Pirelli vždy rozbuší srdce, jsou motory. Je to oblast, ve které stojí v centru zájmu technologie a sport, v němž se společnost Pirelli pohybuje již od 70. let 20. století. Dnes Pirelli působí ve více než 350 motoristických soutěžích. Za dobu své existence společnost Pirelli zaregistrovala 6 700 patentů. Pro digitální příběh popisující 150letou existenci byla vytvořena inovativní webová stránka, která zájemcům umožní „cestovat“ po světě Pirelli. Pomocí čtyř virtuálních místností, zaměřených na Produkt a výzkum a vývoj, Udržitelnost, Sport a Umění a kulturu, se mohou ponořit do 3D prostředí představujícího produkty minulosti i současnosti, závazek udržitelnosti, zapojení do sportovních soutěží a umělecké a kulturní iniciativy počínaje kalendářem Pirelli.