Nové BMW M 1000 XR se představuje

„M XR je třetím M modelem BMW Motorrad. Na základě zkušeností se současnými modely S 1000 XR a S 1000 RR došlo k navržení koncepce modelu M 1000 XR – zkráceně M XR – tak, aby splňoval specifické požadavky cestovně-sportovního motocyklu. Jízdní vlastnosti hovoří samy za sebe, a to jak na okresních silnicích, tak i na závodní trati a na dálkových cestách.“ Dominik Blass, produktový manažer M 1000 XR.

Nové BMW M 1000 XR: cestovně-sportovní motocykl navržený tak, aby splňoval ty nejvyšší požadavky, od dynamické jízdy po okresních silnicích až po jízdy na dlouhé vzdálenosti a závodění

Již na konci roku 2018 BMW Motorrad představilo v segmentu automobilů úspěšnou strategii M modelů také mezi motocykly. Od té doby nabízí speciální M výbavu a díly M Performance. Nové BMW M 1000 XR je po superbiku M 1000 RR a výkonném roadsteru M 1000 R třetím M modelem BMW Motorrad, který slaví světovou premiéru. BMW M 1000 XR je navržené jako cestovně-sportovní motocykl.

V roce stého výročí založení společnosti BMW Motorrad se dynamická filozofie nejsilnějšího písmene na světě přenesla i na nový model M XR: M je po celém světě synonymem závodních úspěchů a fascinace vysokovýkonnými modely BMW a je určeno zákazníkům s obzvláště vysokými nároky na výkon, exkluzivitu a individualitu.

Mohlo by vás zajímat:  Yamaha Motor Manufacturing Europe otevírá novou montážní linku pohonných jednotek

S motorem o výkonu 148 kW (201 k), pohotovostní hmotností pouhých 223 kg a podvozkem a aerodynamikou navrženými jak pro dynamickou jízdu na okresních silnicích, tak pro cestování na dlouhé vzdálenosti i rychlá kola na závodním okruhu přináší nové M XR jako nejlehčí zástupce tohoto segmentu crossoverů dynamické jízdní zážitky, které byly dříve vyhrazeny čistokrevným superbikům.

Výkonný čtyřválec M XR vycházející z motoru RR. Ještě vyšší maximální výkon a točivý moment, lepší zátah a trakce díky kratšímu sekundárnímu převodu pro maximální potěšení z jízdy na okresních silnicích a závodních okruzích

Nové M XR je vybaveno dále zdokonaleným vodou chlazeným řadovým čtyřválcem, který vychází z pohonné jednotky modelu S 1000 RR. Jeho maximální výkon činí 148 kW (201 k) při 12 750 1/min, což je o 23 kW (31 k) více než u nového S 1000 XR. Nejvyššího točivého momentu 113 Nm dosahuje při 11 000 1/min. Omezovač otáček v případě modelu M XR zasahuje při 14 600 1/min. Větší záběr zadního kola na všechny rychlostní stupně zajišťuje zkrácený sekundární převod, vytvořený použitím pastorku se 47 zuby (S 1000 XR: 45 zubů). Kromě toho jsou převodové poměry 4., 5. a 6. rychlostního stupně ve srovnání s modelem S 1000 XR kratší, což rovněž prospívá trakci zadního kola, zátahu i dynamice.

M křidélka a větrné clony: později na brzdách a rychleji na plynu bez tendence motocyklu přizvedávat přední kolo díky aerodynamickému přítlaku

Kromě technologie pohonu a podvozku byla klíčovou oblastí při vývoji modelu M XR také aerodynamika. Nové M XR dostalo na přední kapotáž M křidélka s cílem dosáhnout ještě rychlejších časů na závodním okruhu a co nejlepší jízdní stability ve vysokých rychlostech. Již v rychlosti přibližně 100 km/h zatěžují díky aerodynamickému přítlaku přední kolo dalšími kilogramy, při rychlosti 220 km/h se přítlak zvětší o přibližně 12 kg.

Podvozek upravený pro dynamickou jízdu na okresních silnicích a závodních okruzích díky systému Dynamic Damping Control (DDC), nastavitelným pružinám, tlumiči řízení, frézovanému držáku řídítek a více dopředu posunutým trubkovým řídítkům s laserem gravírovaným nápisem „BMW M XR“

Odpružení a podvozek nového M XR vychází z modelu S 1000 XR, jehož hlavním prvkem je hliníkový mostový rám. M XR má přední kolo vedeno obrácenou teleskopickou vidlicí s průměrem 45 mm. Vidlice je vybavena tzv. vložkami s uzavřenými kazetami, které jsou oddělené od hydraulických systémů pístů. Další novinkou modelu M XR je dodatečná nastavitelnost předpětí vidlice ve spojení se standardně dodávaným systémem aktivního tlumení Dynamic Damping Control (DDC).

Mohlo by vás zajímat:  Indian Scout - již v předprodeji unikátní kombinace ikonického amerického designu

Kromě toho je vidlice modelu M XR vybavena horní trojitou svorkou s důmyslně vyfrézovanou objímkou řídítek a širšími černými hliníkovými řídítky s laserem vygravírovaným nápisem „BMW M 1000 XR“. Novinkou u modelu M XR jsou také volitelně dostupná zpětná zrcátka umístěná na koncích řídítek. Upraveny byly rovněž nohy vidlice, které jsou nyní navrženy tak, aby mohly být použity nové M brzdové třmeny. Dalším novým prvkem modelu M XR je nastavitelný tlumič řízení.

M brzdy s ruční radiální brzdovou pumpou a lehká kovaná kola pro optimální jízdní vlastnosti na závodním okruhu a v ostrém jízdním režimu. Exkluzivní M karbonová kola jsou k dispozici jako součást paketu M Competition nebo jako volitelná výbava

Po modelu M 1000 RR a M 1000 R je nové M XR třetím motocyklem BMW s M brzdami. Tyto brzdy byly vyvinuty přímo na základě zkušeností s brzdami závodních strojů BMW Motorrad v mistrovství světa superbiků. Modře lakované brzdové třmeny se vyznačují známým M logem.

Spolu se dvěma 5 mm silnými brzdovými kotouči o průměru 320 mm a černě lakovanými hliníkovými držáky brzdových kotoučů představuje brzdový systém vybavený novou ruční radiální brzdovou pumpou v současnosti vrchol vývoje brzdových systémů v segmentu silničních strojů. Nové M XR je již ve standardu vybaveno velmi lehkými kovanými hliníkovými koly. V rámci paketu M Competition jsou k dispozici exkluzivní M karbonová kola s nově navrženými pásky na ráfku

Brake Slide Assist – pomáhá jezdci, když smykem najíždí do zatáčky

Nová funkce Brake Slide Assist je důležitou a velmi užitečnou inovací, zejména pro jezdce na závodních tratích. Umožňuje jezdci při brzdění najet do zatáčky s konstantním skluzem.

Přístrojový panel se skvěle čitelným 6,5palcovým barevným displejem, novým zobrazením otáčkoměru (červené sekce) a rozhraním OBD pro M GPS Datalogger a časomíru M GPS Laptrigger, které lze používat prostřednictvím aktivačního kódu

Přístrojový panel nového M XR má stejný základní design a úvodní M animaci jako M RR. Novinkou je rozšířené zobrazení červené sekce otáčkoměru. Jako volitelnou výbavu lze prostřednictvím aktivačního kódu přes rozhraní OBD přístrojového panelu získat komplexní datový materiál pro použití M GPS stopek a GPS senzoru zasílajícího údaje do přístrojů (BMW Motorrad Originální příslušenství).

M design a dynamický charakter M XR dává jasný signál o jeho ryzí dynamice a sportovnosti

Ještě více než S 1000 XR je nové M XR s vylepšenou technologií podvozku a dosud nejvýkonnějším motorem použitým v dynamickém roadsteru od BMW Motorrad nekompromisně navrženo pro sportovní jízdu – ať už na okresních silnicích, nebo na závodním okruhu. M XR je vrcholem toho, co je v současnosti v segmentu crossoverů možné. Proporce M XR jsou ultrakompaktní a sportovní, trojrozměrně navržené plochy jsou vzrušující a dynamické současně. Štíhlé, útlé a mimořádně agresivní M XR vypadá zepředu neobyčejně osobitě díky novým M křidélkům. Vzhled odrážející výkonnost nového M XR je zřejmý také z barevného provedení, kdy je černá kapotáž kombinována s M barvami, tedy světle modrou, tmavě modrou a červenou.

Mohlo by vás zajímat:  30. Evropský sraz H.O.G. rally roztančil slunnou Senigallii

Designově a technologicky nekompromisní: M XR s paketem M Competition

Pro ty, kteří stále nejsou spokojeni se standardně vybaveným novým M XR, pro znalce závodní techniky a sportovce v jedné osobě nabízí paket M Competition fascinující směsici prvotřídních komponentů. Kromě toho je díky němu nové M XR o další 3 kg lehčí. Paket M Competition obsahuje M karbonová kola, M karbonové díly, jako je například zadní blatník s integrovaným krytem řetězu, boční kapotáž, přední blatník, vnitřní kryt zapalování/zámku řízení a také plně nastavitelný M systém stupaček pro jezdce, stupaček pro spolujezdce a M GPS stopek (aktivační kód).

Hlavní vlastnosti nového BMW M 1000 XR

 • Motor M RR s proměnným charakterem vačky a výkonem 148 kW (201 k) při 12 750 1/min, což je o 23 kW (31 k) více než u nového modelu S 1000 XR. Maximální točivý moment 113 Nm při 11 000 1/min.
 • Kratší sekundární převod (ozubené kolo se 47 zuby místo 45).
 • Kratší převodové poměry 4., 5. a 6. rychlostního stupně.
 • Vylepšený systém sání s kratšími sacími kanály pro účinnější výměnu plynů ve vysokých otáčkách.
 • Zadní titanový tlumič výfuku.
 • Řetěz M Endurance.
 • Jízdní režimy Rain, Road, Dynamic, Race a Race Pro 1-3 a nejnovější generace dynamické kontroly trakce DTC a DTC kontrola zvedání předního kola se 6osým senzorem.
 • Tři nastavitelné charakteristiky škrticí klapky pro optimální odezvu. V režimu Race Pro nastavitelná intenzita brzdění motorem ve třech úrovních.
 • Funkce Brake Slide Assist pomáhá jezdci při najíždění do zatáček ve skluzu.
 • Shift Assistant Pro pro rychlé řazení na vyšší i nižší stupně bez použití spojky. Kulisu řazení lze jednoduše otočit pro použití na závodním okruhu.
 • Funkce Launch Control pro dokonalý start do závodu a Pit-Lane-Limiter pro správnou rychlost v boxové uličce.
 • Hill Start Control Pro pro pohodlné rozjezdy do kopce.
 • M křidélka a vysoká přední kapotáž. Později na brzdách a rychleji na plynu díky většímu aerodynamickému přítlaku bez jakéhokoli snížení maximální rychlosti.
 • Teleskopická vidlice upside-down s nastavitelným předpětím ve spojení se standardním systémem DDC.
 • M brzdy poprvé na cestovním modelu od BMW Motorrad: M XR s maximálním brzdným výkonem pro okresní silnice i závodní okruhy.
 • Hliníková kovaná kola.
 • M karbonová kola s M pásky a M nápisem na ráfku: prvotřídní high-tech komponenty pro maximální výkon jako součást paketu M Competition.
 • M brzdová a spojková páčka.
 • Nastavitelný tlumič řízení.
 • Frézovaná objímka řídítek.
 • Oproti modelu S 1000 XR širší trubková řídítka s laserem vygravírovaným nápisem „BMW M 1000 XR“.
 • Zrcátka umístěná na koncích řídítek (volitelná výbava).
 • Světlomet s ikonickým světelným podpisem a adaptivními světly do zatáček (Headlight Pro).
 • Malý držák registrační značky.
 • Multifunkční přístrojový́ panel s dokonale čitelným 6,5palcovým barevným displejem a OBD rozhraní, které lze použít s aktivačním kódem pro senzor GPS zasílající údaje do přístrojů a M GPS stopky.
 • Nový design otáčkoměru (červené pole).
 • Lehká M baterie, USB nabíjecí port v zadní části, výkonné LED podsvícení, elektronický systém pro udržování rychlosti a vyhřívané rukojeti.
 • Bezklíčkový systém.
 • M design a dynamické tvary naznačují ultimativní výkon roadsteru.
 • Paket M Competition.
 • Systém RDC ve standardní výbavě.
 • Rozsáhlá paleta volitelného továrního příslušenství.