Na druhý zářijový víkend se chystá sraz majitelů ČZ a JAWA. Už je to 100 let

Historie ČZ sahá do roku 1919, kdy byla založena firma Jihočeská zbrojovka. Společnost se zabývala výrobou zbraní zejména pro armádu (pistole, pušky i kulomety). V roce 1922 byla firma převedena na akciovou společnost a změnil se název na „Česká zbrojovka v Praze“. Od roku 1929 započala výroba jízdních kol, záhy bylo vyvinuto kolo s pomocným motorkem. V roce 1930 firma zaregistrovala ochrannou známku ČZ a na motokolo navázala výrobou prvního motocyklu ČZ 76 (tzv. Kaktus). V předválečném období byla vyrobena ještě pestrá řada úspěšných typů motocyklů v různých objemových třídách. Během 2. světové války přešla továrna na výrobu kanónů a pěchotních min. Večer 3. května 1945 byla bombardována americkými hloubkaři. Po válce firma rozšířila výrobu řetězů, výroba zbraní se přesunula do Brna a Uherského Brodu. Výroba motocyklů se opět rozběhla v roce 1946. do roku 1953 se vyráběly typy stopětadvacítek a stopadesátek A, B, T, a C. v letech 1954-1959 se vyráběly motocykly pod jednotnou značkou Jawa-ČZ. V roce 1955 byla založena firma ČZM, n.p. (České závody motocyklové, národní podnik).

Stovky motocyklů Jawa přijely na sraz do Ledců [velká fotogalerie]

Design skútrů ČZ 501 Čezeta (1957) se stal ikonickým v celé východní Evropě, Rusku, Vietnamu a na Kubě, Čezeta se tak stala Vespou těchto republik. V roce 1960 se opět začaly vyrábět motocykly pod značkou ČZ a dvoutaktní terénní stroje slavily v šedesátých letech řadu úspěchů v mistrovství světa a v šestidenní. Po sametové revoluci byla firma privatizována kuponovou metodou. Motocyklová výroba byla vložena do společného podniku s italskou firmou Cagiva. Ta ovšem z důvodu konkurence ČZ vlastní výrobě v roce 1997 ukončila výrobu motocyklů. Po vyčlenění motocyklové výroby ČZ a.s. prohloubila svoji orientaci na dodávky automobilovému průmyslu. Výroba řetězů a obráběcích strojů přešla do dceřiných společností.

Přátelé motocyklů ČZ a JAWA-ČZ se mohou potěšit na srazu ČZ a JAWA-ČZ 13.-15.9. 2019 v Bažantnici, která je vzdálena asi 3 km od Strakonic směrem na Pracejovice. Za městem bude cesta dostatečně značená. Spaní ve stanech či pod širákem.

14. září 2019 se pak každý zájemce může zúčastnit i oficiálních oslav v areálu dnešního podniku ČZ (Česká zbrojovka) ve Strakonicích, společnosti zabývající se výrobou komponentů pro automobilový průmysl.

informace částečně čerpány z Wikipedie