MotoGP 2014 – Silverstone: Marquez po jedenácté

Včerejší závodní neděle se jela v netradičním pořadí závodů. Prvně přišla na scénu kategorie Moto 2, poté MotoGP a nakonec Moto 3. Závod kategorie MotoGP byl tentokrát zajímavý od začátku až do konce.

Pole position v kvalifikacích si zajel opětně Marc Marquez, kterého v první řadě doplnili Andrea Dovizioso a Jorge Lorenzo. Do závodu nejlépe odstartoval Jorge Lorenzo, u něhož často vídáme nejlepší starty. V těsném závěsu za ním jel Marc Marquez a jezdec kategorie open, Aleix Espargaro. Za nimi se držel jezdec tovární Ducati, Andrea Dovizioso, pronásledován Danim Pedrosou a Valentinem Rossim. První polovině závodu kraloval Jorge Lorenzo, za kterým jel se ztrátou pár desetin Marc Marquez. Tito dva jezdci si najeli slušný náskok a bylo předpokladem, že svedou boj o vítězství pouze ve dvou. O poslední medailovou pozici se prali Dani Pedrosa, Valentino Rossi a Andrea Dovizioso. Jezdci jeli těsně za sebou a bylo možné shlédnout několik zajímavých výměn na třetí až páté pozici.

Do druhé poloviny závodu nasadil neskutečné tempo Marc Marquez. Podařilo se mu předjet Jorge Lorenza, ale první pozici si neudržel dlouho díky vysoké nájezdové rychlosti do jedné ze zatáček. Další kolo si držel vedení Jorge Lorenzo a poté jsme měli možnost shlédnout souboj, při kterém nejednomu divákovi zatrnulo. Marquez začal Lorenza předjíždět po vnitřní straně zatáčky, přičemž se dotkl předním kolem lokte Lorenza. Ten si tuto situaci ohlídal, avšak po překlopení do další zatáčky se Marc opětně objevil na vnitřní straně a Lorenzo byl nucen motocykl narovnat, aby nedošlo ke kolizi. Od té chvíle již Marc Marquez vedení udržel a dojel si tak pro 11. vítězství v sezóně. Třetí místo si nakonec zaslouženě vybojoval Valentino Rossi.

Náš jezdec, Karel Abraham, od začátku závodu jel na 18. místě po nevydařeném startu. Předvedl ale velice pěknou jízdu a podařilo se mu závod dokončit na 13. místě.
Karel k závodu uvedl: „Nebyl to špatný závod, ale mohl být mnohem lepší, kdybych nezvoral start. Nejde jen o konečné umístění ale i o to, že jsem si mohl víc zazávodit. Prakticky půlku závodu jsem jezdil ty samé časy jako Crutchlow a Redding přede mnou, ale tu ztrátu, kterou jsem na ně nabral v prvních pár kolech, jsem už nedojel. Na druhou stranu dobrá zpráva je, že velká mezera zůstala i za mnou, takže jsem dojel docela v klidu a bez rizika.“
Marco Grana, šéfmechanik týmu Cardion AB, doplnil: „Myslím, že za sebou máme povedený víkend. Dobrá kvalifikace, dobrý závod, ve kterém Karel bodoval a navíc se dokázal udržet blízko Crutchlowa a Reddinga. Škoda je, že nám po povedené kvalifikaci nevyšel start, Karel se propadl až na devatenácté místo a musel dotahovat. Kvůli tomu ztratil kontakt právě s Crutchlowem a Reddingem. Ve druhé polovině závodu se snažil udělat všechno pro to, aby je dojel, ale motorka už začala trochu klouzat. Každopádně můžeme být spokojení. Největším úkolem je zlepšit začátky závodu. V prvních třech kolech musíme být rychlejší, abychom dokázali zůstat s jezdci, mezi které patříme.“

Výsledková listina:
1. Marc Marquez – Repsol Honda Team  
2. Jorge Lorenzo – Movistar Yamaha
3. Valentino Rossi – Movistar Yamaha
4. Dani Pedrosa – Repsol Honda Team
5. Andrea Dovizioso – Ducati Team
6. Pol Espargaro – Monster Yamaha Tech 3
7. Stefan Bradl – LCR Honda MotoGP
8. Andrea Iannone – Pranac Racing
9. Aleix Espargaro – NGM Forward Racing
10. Scott Redding – Go&Fun Honda Gresini
11. Yonny Hernandez – Pramac Racing
12. Cal Crutchlow – Ducati Team Michele Pirro – Ducati Team
13. Karel Abraham – Cardion AB Motor
14. Hiroshi Aoyama – Drive M7 Aspar
15. Alex De Angelis – NGM Forward Racing
16. Leon Camier – Drive M7 Aspar
17. Michael Laverty – Paul Bird Motorsport
18. Danilo Petrucci – Octo Iodaracing Team
19. Hector Barbera – Avintia Racing
20. Mike di Meglio – Avintia Racing
21. Broc Parkes – Paul Bird Motorsport
22. Bradley Smith – Monster Yamaha Tech 3
out – Alvaro Bautista – Go&Fun Honda Gresini

PA1323270