Jak na odškodnění dopravní nehody v roce 2023

nehoda-motocykl
Foto: Pixabay

Stali jste se obětí dopravní nehody se zraněním? A víte, že můžete žádat odškodnění autonehody? Přečtěte si, kde jej uplatnit a jaké typy náhrad lze v této souvislosti řešit.

Kdo může žádat odškodnění nehody

Odškodnění po dopravní nehodě může žádat ten, kdo při dopravní nehodě utrpěl újmu na zdraví a nebyl určen jako výlučný viník nehody. Právo na odškodnění tak může vzniknout řidiči, spolujezdci, chodci či jinému účastníkovi nezaviněné autonehody. Pokud vlivem dopravní nehody dojde ke smrti některého z účastníků, mohou odškodnění zpravidla žádat jeho nejbližší rodinní příslušníci.

Kde odškodnění nehody uplatnit

Odškodnění autonehody je možné uplatnit u pojišťovny vozidla viníka nehody z povinného ručení, případně přímo u viníka autonehody. V zákoně o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je právo obrátit se v takovém případě na pojišťovnu jasně ukotveno.

Mohlo by vás zajímat:  První zimní kolekce od Husqvarna Mobility

Jaké náhrady lze v rámci odškodnění nehody řešit?

Následkem autonehody je možné žádat různé typy náhrad. Pojďme si některé z nich představit. V prvé řadě zmíníme bolestné, které je náhradou nemajetkové újmy a bývá zpravidla uplatňováno jako první. Výše bolestného se přitom odvíjí od závažnosti poranění.

Dále je možné žádat náhradu nákladů léčení po jejich vynaložení. V tomto ohledu má zraněný právo na proplacení účelně vynaložených nákladů, které mu v souvislosti s léčbou vznikly.

Mezi další náhrady patří náhrada nákladů cestovného do zdravotnických zařízení. Tuto náhradu lze žádat ihned po ukončení cesty.

Mohlo by vás zajímat:  Sedmý ročník dvanáctihodinového závodu Babett přináší novou kategorii "Fichtl"

Zapomenout nesmíme ani na náhradu ušlého výdělku, který je možné žádat obvykle po skončení pracovní neschopnosti. Odškodnění může žádat jak zaměstnanec, tak i osoba samostatně výdělečně činná (ačkoliv neměla vystavenou formální neschopenku).

Kromě toho lze žádat náhradu nákladů péče o nesoběstačnou osobu, a to především u závažnějších zranění. Dále pak také náhradu ztížení společenského uplatnění, kterou je možné žádat rok po dopravní nehodě za předpokladu, že má postižená osoba trvalé zdravotní následky vzniklé v souvislosti s autonehodou.

Více informací o odškodnění dopravních nehod najdete na www.odskodneninehody.cz.