Honda CMX500 Rebel se představuje pro rok 2023

2023 CMX500 REBEL

Vývoj modelu Rebel začal v Severní Americe, přičemž tamní konstruktéři se snažili nabídnout představivosti mladší generace jezdců něco jiného než tradiční cruisery. S 471 cm³ řadovým dvouválcovým motorem vyznačujícím se silným záběrem v nízkých otáčkách a hladkým lineárním přísunem výkonu je Rebel vhodný pro držitele řidičského oprávnění kategorie A2. Dostupný, snadno použitelný a snadno ovladatelný Rebel se vydává vlastní cestou.

Po celou dobu vývoje modelu Rebel se konstruktéři soustředili na dvě slova: „JEDNODUCHÝ“ a „SYROVÝ“. Udělat co nejvíce s tak malým základem je již samo o sobě uměním a zkouškou v minimalistickém designu, kde záleží skutečně na každém detailu. A Rebel ani v tomto ohledu nezklame: díky nízkým pneumatikám a štíhlé „bobber“ siluetě korunované strmě se svažující 11,2litrovou kapkovitou nádrží a silným řídítkům jezdec sedí pevně „ve“ stroji. Při každém pohledu vyzařuje z jeho obnažených linií nekonvenční individualita. Vše, co může být černé, je černé. Tím jsou zdůrazněny plynulé linie modelu Rebel a je zvýrazněno jeho skromné lakování. Všechna světla jsou tvořena LED diodami a sugestivní kruhový světlomet je vybaven kompaktní čočkou o průměru 175 mm a úchytem z hliníkové slitiny. Nízký profil modelu Rebel dotváří nové ultratenké oválné zadní světlo a osvětlení registrační značky; miniaturní kruhové LED ukazatele směru mají průměr pouze 55 mm, přičemž v předních ukazatelích je navíc integrováno kruhové obrysové světlo. Výrazný a efektní ukazatel rychlosti je tvořen kompaktním číselníkem o průměru 100 mm s inverzním LCD displejem a bílým podsvícením. Navíc je vybaven ukazatelem zařazeného rychlostního stupně a údajem o spotřebě paliva. Spínací skříňka je umístěna pod levou stranou palivové nádrže.

Mohlo by vás zajímat:  Indian Riders Fest 2024 s podtitulem „Back In Time“ slibuje nabitý program

Opěrku spolujezdce a zadní stupačky je možné snadno demontovat a nabídka příslušenství zahrnuje zadní nosič, opěrku, ochrannou nálepku na nádrž a štítek nad přední světlomet; kromě kožených brašen jsou k dispozici také brašny nylonové. Edice „S“ – v metalické šedé Mat Axis Grey Metallic – je dostupná s kompletní sadou příslušenství montovaného přímo ve výrobě, která zahrnuje kryt světlometu se zatmavěným štítkem, retro kryty a manžety přední vidlice a speciální sedlo s prošívaným kosočtvercovým vzorem.

Motor

8ventilový kapalinou chlazený řadový dvouválcový motor Hondy Rebel o objemu 471 cm3 byl převzat ze sportovního modelu CBR500R. S ohledem na způsob použití došlo změnou map v systému vstřikování paliva PGM-FI a úpravou časování ventilů a zapalování k posunu charakteru motoru od výkonu ve vysokých otáčkách typického pro řadu CBR k maximalizaci točivého momentu v nízkých otáčkách, jemuž sekunduje hladký a lineární přísun výkonu v celém rozsahu. Maximum točivého momentu 43,3 Nm při 6 000 ot./min. se snoubí s maximálním výkonem 34 kW při 8 500 ot./min. Motor se vyznačuje vynikající rovnováhou mezi fyzickými rozměry a flexibilními výkony. Vrtání a zdvih jsou 67 x 66,8 mm a kompresní poměr dosahuje hodnoty 10,7:1. Hlava válců používá vahadla, která jsou lehká díky nastavení vůle ventilů pomocí podložek. Proto není u ventilů nutné použít tak silné pružiny, což se odráží v nižším tření.

Tichý rozvodový řetěz (SV Chain) má povrch kolíků potažený vanadem, což snižuje tření a zvyšuje ochranu proti prachu. Průměr sacích ventilů je 26,0 mm, výfukové ventily mají průměr 21,5 mm. Tření je sníženo přidáním kroužků na spodní části pláště pístu (úprava, která zvyšuje plochu povrchu a vytváří mezery, v nichž může proudit olej pro zajištění lepšího mazání). Solná lázeň AB 1, která se používá po nitridování v solné lázni, vytváří membránu chránící před oxidací.

Mohlo by vás zajímat:  Společnost Honda završila marockou expedici Honda Adventure Roads a oznamuje další pokračování nepřehlédnutelné série

Výfuk s uspořádáním 2-1 obsahuje katalyzátor pro čištění výfukových plynů, odkud procházejí přes první komoru dále do rezonátoru. Zvuk, který stroj vydává, se vyznačuje silným pulzujícím efektem, jenž odráží výkon motoru. Nový senzor lineárního proudění vzduchu (LAF) a vylepšení vnitřku 120mm koncovky výfuku ve stylu „brokovnice“ pomohly motoru splnit požadavky emisní normy EURO5.

Podvozek

K nízkému a uhlazenému vzhledu modelu Rebel přispívá jeho atraktivní trubkový rám, k němuž je na třech místech upevněn motor. Díky použité konstrukci je rám v oblasti kolem stehen jezdce co nejužší. Míra pružení vidlice a množství oleje byly optimalizovány s ohledem na co nejlepší tlumení a na hladkou jízdu. Závlek má hodnotu 110 mm, sklon přední vidlice pak dosahuje 28°; předsazení vidlice o 30° v kombinaci s rozvorem 1490 mm umožnilo snížení sedla na úroveň 690 mm. Uprostřed umístěné stupačky poskytují jezdci přirozenou pozici při jízdě a napomáhají vyváženému a neutrálnímu řízení. Součástí rámu je inovativní zadní smyčka, která odděluje silnější sedadlo od blatníku z texturovaného kovu. Další prostor pro customizaci nabízí šroubovaný pomocný rám z hliníkové slitiny.

Standardně dodávané pneumatiky Dunlop mají rozměr 130/90-16 vpředu a 150/80-16 vzadu. Stylové 16palcové ráfky z hliníkové slitiny jsou čisté a jednoduché. Přední kotouč o průměru 296 mm slouží jako zrcadlo odrážející drátěný výplet. Dvoupístový přední brzdový třmen spolupracuje se zadním jednopístovým třmenem.

Mohlo by vás zajímat:  BMW R 1300 GS je Motocyklem roku 2024 v České republice

Příslušenství

Vzhledem k tomu, že tento motocykl byl zrozen se záměrem doplnění o další příslušenství, je k dispozici široká nabídka originálního příslušenství Honda, jež lze zakoupit jak jednotlivě, tak ve formě speciálně vytvořených paketů. Všechny položky jsou připravené k instalaci přímo na CMX500 Rebel.

  • Paket Comfort Pack je určen ke zvýšení praktičnosti modelu Rebel
  • Paket Travel Pack zvyšuje praktičnost modelu Rebel
  • Paket Special Pack je dostupný ve dvou barvách

Dále je k dispozici následující příslušenství

  • Nosič pro jednomístnou verzi
  • Kožené sedlové tašky

Technické parametry

MOTOR
Hluk (dB) Lwot 78

Lurban 74

TypKapalinou chlazený, SOHC
Zdvihový objem (cm³)471
Počet ventilů na válec4
Vrtání ´ zdvih (mm):67 x 66,8
Kompresní poměr10,7 : 1
Maximální výkon34 kW při 8 500 ot./min.
Max. točivý moment43,3 Nm při 6 000 ot./min.
Olejová náplň3,2 litru
PALIVOVÝ SYSTÉM
KarburacePGM-FI
Objem palivové nádrže11,2 l
Spotřeba paliva3,7 l / 100 km
ELEKTRICKÁ SOUSTAVA
StartováníElektrické
Kapacita baterie12 V
Výkon alternátoru0,5 kW
HNACÍ ÚSTROJÍ
Typ spojkyLamelová, mokrá
Typ převodovky6stupňová
Stálý převodŘetěz
RÁM
TypOcelový, kosočtvercové profily
PODVOZEK
Rozměry (DxŠxV), mm2 205 x 820 x 1 090 mm
Rozvor kol1490 mm
Záklon rejdového čepu28°
Závlek110
Výška sedla690 mm
Světlá výška125 mm
Pohotovostní hmotnost191 kg
Poloměr otáčení2,8 m
ZAVĚŠENÍ KOL
Typ vpředu41mm teleskopická vidlice
Typ vzaduDva tlumiče Showa
KOLA
Velikost ráfku přední16M/C x MT3,00
Velikost ráfku zadní16M/C x MT3,50
Pneumatika vpředu130/90-16M/C 67H
Pneumatika vzadu150/80-16M/C 71H
BRZDY
Systém ABS, Typ2kanálový
PŘÍSTROJE A ELEKTRONIKA
Přístrojový panelDigitální
SvětlometLED
Zadní světloLED