Honda CBR500R, modelový rok 2022

22YM HONDA CBR500R

 „Kapesní raketa“ značky Honda, která je vhodná i pro držitele řidičského oprávnění kategorie A2, prošla výraznými úpravam. Tento model, velmi oblíbený mezi mladšími jezdci přecházejícími z menšího stroje (přes 50 % majitelů tohoto modelu je ve věku do 30 let), dodává každé jízdě vzrušení z řízení sportovního motocyklu, ale zároveň nabízí rozumné provozní náklady, jež z něj dělají skvělý stroj pro dojíždění v průběhu pracovního týdne i pro potěšení o víkendech.

Lehký, pevný a pro rok 2022 nezměněný rám z 35mm kosočtvercových ocelových trubek se vyznačuje vyladěnými vlastnostmi, díky kterým poskytuje jezdci dobrou zpětnou vazbu při změně povrchu vozovky. Umístění bodů pro upevnění motoru a vyvážení tuhosti rámu přispívá k udržení vibrací na minimu.

Na první pohled je zřejmé zcela nové uspořádání přídě stroje. S cílem posílit sportovní vlastnosti a ovladatelnost byla 41mm teleskopická vidlice u předchozího modelu nahrazena inverzní 41mm vidlicí Showa Separate Function Fork Big Piston (SFF-BP) a nové jsou i vrchní a spodní body upevnění vidlice. Rozdělením funkcí – tlumič s rozdělováním tlaku v jedné trubce a pružicí mechanismus ve druhé – se zlepšují jak reakce vidlice, tak kvalita jízdy. Stejné technické řešení je využito i u čtyřválcového modelu CBR650R.

V rámci úsilí o další zlepšení kvality jízdy je model CBR500R pro rok 2022 vybaven novými lehčími koly, která oproti 6 paprskům u předchozího modelu mají pouze 5 paprsků ve tvaru písmene Y. Přední pneumatika zůstává 3,5palcová s pneumatikou 120/70-ZR17, zadní kolo má šířku 4,5 palce a pneumatiku 160/60-ZR17.

Také na přepracovaném kyvném rameni se podařilo ušetřit cenné gramy; nyní je vyrobeno z 2mm oceli (namísto 2,3mm) a jeho součástí je dutý příčník a zcela přepracovaný chránič řetězu. Díky vyšší rotační tuhosti je nové kyvné rameno zároveň pružnější při pohybu směrem do stran, což zlepšuje ovladatelnost. Jednotrubkový zadní tlumič (shodný s tím, který se používá u objemnějších sportovních strojů) s větším průměrem pístu zajišťuje vynikající odezvu a hospodaření s teplotou; disponuje 5stupňovým nastavením předpětí, přičemž míra pružení a nastavení tlumení byly optimalizovány tak, aby byly v souladu s přední vidlicí.

Společně s dynamickými vylepšeními podvozku a odpružení se zlepšila také výkonnost brzd. Jeden 320mm kotouč s dvoupístovým třmenem na předním kole u předchozího modelu byl nahrazen dvěma kotouči o průměru 296 mm a radiálně umístěnými dvoupístovými třmeny Nissin. Využití dvou menších kotoučů pomohlo snížit dodatečný nárůst hmotnosti na minimum a zároveň snížilo potřebný tlak na páčku při brzdění.

Pohotovostní hmotnost nové Hondy CBR500R zůstala na hodnotě 192 kg, více hmotnosti však nově spočívá na předním kole, což zajišťuje preciznější ovladatelnost a zvyšuje přilnavost předního kola: rozložení hmotnosti mezi přední a zadní kolo nově činí 50,7/49,3 procent (oproti 50,1/49,9 u předchozí verze). Rozvor zůstal zachován na hodnotě 1 410 mm, přičemž sklon přední vidlice a závlek činí 25,5°/102 mm.

A právě na skvělé ovladatelnosti model CBR500R staví. Výhled z kokpitu směrem vpřed evokuje ryze sportovní emoce. Dvoudílná řídítka jsou upevněna pod hlavou vidlice, v důsledku čehož jezdec zaujímá nezaměnitelnou agresivní pozici; také kapotáž je umístěna nízko. Robustněji vypadající hliníkové stupačky nahradily dosavadní pogumované díly; jen na nich se podařilo ušetřit dalších 104 g hmotnosti a navíc nabízejí lepší oporu při dynamičtější jízdě. Kompaktní přední blatník pochází přímo z modelu CBR650R.

Dva ostře řezané LED světlomety, které tento model zdědil od CBR650R, hledí neohroženě vpřed a vytvářejí před motocyklem širší světelný kužel. V jejich blízkosti se nacházejí LED ukazatele směru. LCD přístrojový panel nabízí informaci o zařazeném rychlostním stupni kombinovanou s ukazatelem řazení na vyšší rychlostní stupeň; ten je implicitně nastaven na 8 750 ot./min., lze jej však nastavit po krocích 250 ot./min. v rozmezí od 5 000 do 8 750 ot./min.

Sedlo je nízko umístěné (785 mm), díky čemuž je Honda CBR500R snadno ovladatelná, zatímco polohou za řídítky se stroj přizpůsobí jezdcům různých výšek. Celkové rozměry jsou 2 080 mm × 760 mm × 1 145 mm, světlá výška je 130 mm.

Palivová nádrž pojme 17,1 litru včetně rezervy a v kombinaci s nízkou spotřebou paliva dosahující 3,5 l/100 km umožňuje dojezd přes 485 km.

Motor

Osmiventilový, kapalinou chlazený řadový dvouválcový motor o objemu 471 cm3 u CBR500R pro rok 2022, díky kterému mohou tento motocykl řídit držitelé řidičského oprávnění kategorie A2, nabízí skvělou rovnováhu mezi fyzickými rozměry a dostupným, příjemným výkonem, jenž je završen energickým charakterem ve vysokých otáčkách s dynamickou výkonovou špičkou. V rámci vylepšení pro rok 2019 motor nabídl jezdci dynamičtější akceleraci díky 4% nárůstu výkonu v nízkých a středních otáčkách a posílení točivého momentu v rozmezí od 3 do 7 tisíc otáček. Jedná se o motor, jehož celkový výkon a charakter popírají jeho relativně malý zdvihový objem. Maximálního výkonu 35 kW motor dosahuje při 8 600 ot./min., přičemž nejvyšší hodnota točivého momentu činí 43 Nm při 6 500 ot./min. Vzduch je do motoru vybaveného elektronickým vstřikováním PGM-FI přiváděn víceméně přímým vzduchovým potrubím přes vzduchovou komoru a škrticí klapku a model pro rok 2022 získal nová nastavení, která zlepšila dostupnost točivého momentu a charakter motoru, aniž by tím byl poznamenán jeho výkon. Tlumič výfuku je opatřen dvěma koncovkami, které každému pulzu motoru dodávají sportovní charakter a ve vysokých otáčkách vydávají charakteristický zvuk. Nová, estetičtější konstrukce chladiče přispěla k úspoře hmotnosti 100 gramů, aniž by to mělo vliv na účinnost chlazení.

Vrtání a zdvih jsou 67 mm × 66,8 mm a kompresní poměr dosahuje hodnoty 10,7 : 1. Zalomení klikového hřídele jsou vzájemně pootočena o 180° a hlavní vyvažovací hřídel je umístěn za válci blízko těžiště motocyklu. Primární převod a převod setrvačníku používají sestavu 2 ozubených kol, která jsou vyztužena proti sobě prostřednictvím síly pružin k vyrovnání vůlí a současně tím slouží i ke snížení mechanického hluku. Protizávaží klikového hřídele je speciálně tvarované a jeho nízká hmotnost umožňuje volné otáčení motoru se sníženou setrvačností. Vzhledem k tomu, že motor působí jako namáhaný konstrukční prvek, jeho čtyři závěsy na hlavě válců zvyšují tuhost rámu. Hlava válců používá vahadla, která jsou lehká díky nastavení vůle ventilů pomocí podložek. Proto není u ventilů nutné použít tak silné pružiny, což se odráží v nižším tření. Tichý rozvodový řetěz má povrch kolíků potažený vanadem, což snižuje tření a zvyšuje ochranu proti opotřebení. Průměr sacích ventilů je 26,0 mm, výfukové ventily mají průměr 21,5 mm.

Tvar pístu byl pečlivě navržen tak, aby se snížil „hluk“ pístů při vysokých otáčkách. Tření je sníženo pomocí kroužků na spodní části pláště pístu (úprava, která zvyšuje plochu povrchu a vytváří mezery, v nichž může proudit olej pro zajištění lepšího mazání). „Trojúhelníkový“ poměr klikového hřídele, hlavního hřídele a předlohového hřídele je efektivně kompaktní. Kliková skříň je tvořena odstředivě litými tenkostěnnými prvky. Jejich vnitřní konstrukce klade důraz na snížení ztrát čerpáním, které mohou u zapalování s posunem 180° nastat. Hluboká olejová vana snižuje pohyb olejové náplně při prudkém zatáčení a brzdění; objem olejové náplně činí 3,2 litru. Plynule řadící šestistupňová převodovka je vybavena pomocnou kluznou spojkou.

Příslušenství

Pro model CBR500R bude k dispozici široká nabídka originálního příslušenství Honda. Patří sem:

35litrový horní kufr

Zadní nosič

Tankbag

Taška na sedlo

Zvýšený zatmavený štít

Vyhřívané rukojeti

12V/USB-C zásuvky

Kryt zadního sedla

Polepy kol

Polep palivové nádrže

Technické parametry

MOTOR  
Typ Řadový, kapalinou chlazený čtyřtaktní dvouválec
Zdvihový objem 471 cm3
Počet ventilů na válec 4
Vrtání a zdvih 67 mm × 66,8 mm
Kompresní poměr 10,7 : 1
Maximální výkon 35 kW při 8 600 ot./min.
Max. točivý moment 43 Nm při 6 500 ot./min.
Úroveň hluku (dB) L-město 74 dB L-wot 76,4 dB
Olejová náplň 3,2 l
PALIVOVÝ SYSTÉM  
Karburace Elektronické vstřikování paliva PGM-FI
Objem palivové nádrže 17,1 l (včetně rezervy)
Emise CO2 (WMTC) 80 g/km
Spotřeba paliva (WMTC) 3,5 l / 100 km
ELEKTRICKÁ SOUSTAVA  
Kapacita baterie 12 V 7,4 Ah
Výkon alternátoru 23,4 A při 2 000 ot./min.
HNACÍ ÚSTROJÍ  
Typ spojky Mokrá lamelová, pomocná kluzná spojka
Typ převodovky 6stupňová
Stálý převod Řetěz
RÁM  
Typ Ocelový, kosočtvercové profily
PODVOZEK  
Rozměry (D × Š × V) 2 080 mm × 760 mm × 1 145 mm
Rozvor kol 1 410 mm
Záklon rejdového čepu 25,5 stupně
Závlek 102 mm
Výška sedla 785 mm
Světlá výška 130 mm
Pohotovostní hmotnost 192 kg
ZAVĚŠENÍ KOL  
Typ vpředu 41mm inverzní vidlice Showa SFF-BP 
Typ vzadu Prolink, jeden tlumič s 5 úrovněmi nastavení tuhosti, kyvné rameno z dutých ocelových profilů
KOLA  
Typ vpředu Z lehké slitiny, 5 paprsků ve tvaru Y
Typ vzadu Z lehké slitiny, 5 paprsků ve tvaru Y
Velikost ráfku přední 17 × MT3,5
Velikost ráfku zadní 17 × MT4,5
Pneumatika vpředu 120/70ZR17M/C (58W)
Pneumatika vzadu 160/60ZR17M/C (69W)
BRZDY  
Systém ABS, Typ 2kanálový
Typ vpředu Dva 296mm × 4mm kotouče s radiálně upevněnými čtyřpístovými třmeny Nissin
Typ vzadu Jeden kotouč o rozměrech 240 mm × 5 mm s jednopístovým třmenem
PŘÍSTROJE A ELEKTRONIKA  
Přístrojový panel LCD přístrojový panel s ukazatelem rychlosti, otáčkoměrem ve formě sloupcového grafu, dvěma denními počítadly, ukazatelem množství paliva v nádrži a informací o spotřebě, hodinami, ukazatelem teploty chladicí kapaliny, ukazatelem zařazeného rychlostního stupně a ukazatelem řazení směrem nahoru
Světlomet LED
Zadní světlo LED
Zabezpečovací systém HISS (Honda Intelligent Security System)

Další prvky: ESS