Osmiletý Šimon Kučeřík vybojoval v Chorvatsku titul mistra Evropy minimoto

O víkendu 25. – 26. 9. 2021 se na okruhu v chorvatském městečku Novi Marof konal závod Mistrovství Evropy Mini Road Racing European CUP FIM. Víkend byl vypsán na tři závody. Tohoto závodu se zúčastnil i Šimon Kučeřík z Ratíškovic u Hodonína, který jede za JRT ACADEMY BRNO CIRCUIT a Region Racing Team.

Chorvatská dráha měla délku 1 100 m, což bylo docela složité na nastavení motocyklu. To se ale povedlo za spolupráce s výrobcem minibiku, na které mladý jezdec jezdí, Vítkem Bromovským VPB 4T.

Páteční den probíhaly pouze volné tréninky, kterých se závodník zúčastnil až odpoledne po školní přípravě. V sobotu už ale den začal od rána, a hned naplno. Na pořadu dne bylo dojet kvalifikaci s co nejlepším možným časem. Pilot motorky 4T si vedl zprvu výborně, nicméně nakonec se ztrátou 4 setin na italského šampiona Lora (průběžně vedoucí jezdec italského šampionátu CIV) se probojoval na druhou startovní pozici. V odpoledních hodinách se jel první ze tří závodů, kde Šimon neměl nejlepší start. To ale dohnal na dráze hned ve čtvrtém kole a ujal se vedení závodu ve své kategorii. Dojel první a soupeře Lora a ostatní nechal za zády.

Nedělní den začal zhurta. Po jednom warm-up kole se jel hned dopoledne druhý závod, kdy mladý jezdec byl ještě jednou nohou v posteli, proto soupeř dostal šanci, chytl se jí a Šimon dojel druhý. Byli teď oba na stejné pozici a vědělo se, že pokud chce český jezdec první místo, bude potřeba třetí rozhodující závod dojet před Italem Lorou. Šimon měl jasno. Tenhle závod vyhraje a bude bojovat ze všech sil. To ukázal i na dráze. Start se povedl, i když Italovi o trochu lépe, proto bylo nutné zatnout zuby a jet. Jakmile se dostal před soupeře Loru, už ho nepustil ani na okamžik. Závod byl napínavý. Oba jeli na hraně svých možností, a jak se ukázalo v cíli, lepší možnosti měl náš odhodlaný „Šíma“. Rozdíl mezi oba jezdci byl v cíli pouhých 0,07 vteřiny.

Mohlo by vás zajímat:  Nehody motorkářů rostou od dubna do září. Rizikové jsou ostré zatáčky i rovné úseky

Po projetí cílové čáry přišla neskutečná radost všech, kdo mu fandili. Jak se ve všech závodech téhle úrovně patří, přišla detailní kontrola motorky, kde bylo vše naprosto v pořádku, proto už nic nebránilo tomu jít slavit.

Šimon Kučeřík: Rád bych poděkoval všem, co mi umožňují závodit, trénovat, věnovat se tomuto sportu. Také díky svému teamu, rodině, kamarádům a všem, co mi drží palce a podporují mě. Mé díky patří samozřejmě sponzorům a v neposlední řadě velké díky škole ZŠ U Červených domků Hodonín za kladný přístup k mému zájmu. Občas tam taky zajdu.