FMX Gladiator games 2013 v O2 Aréně

Včera ve večerních hodinách jsme měli možnost po dvou letech vidět již 13. ročník FMX Gladiator games. Ani my jsme si tuto akci nenechali ujít a nyní Vám přinášíme shrnutí celého večera.

Je něco kolem sedmé hodiny večerní a já se blížím k O2 Aréně. Davy lidí se již posouvají hlavním vchodem dovnitř. Já si vyzvedávám akreditaci u press vchodu a jsem také vpustěn do areálu. V klidu se projdu po aréně a pak zaujímám místo mezi ostatními novináři a užívám si perfektní výhled na všechny skoky.

Najednou zhasnou světla a akce může začít. Moderátor (Caesar) po úvodní řeči vyzve všechny soutěžící jezdce, aby se divákům předvedli. Poté se přechází k prvnímu, vyřazovacímu, kolu. Caesar ještě vysvětluje, jakým způsobem bude porota vybírat vítěze v soubojích head-to-head. První kolo proběhlo bez problémů. Viděli jsme pěkné skoky nejen Libora Podmola, ale i ostatních českých a zahraničních jezdců.  Perfektní skoky předvedl i nejmladší jezdec původem z Prahy, Matěj Česák, který v O2 Aréně skákal již ve svých 9 letech. Nyní je mu o pět víc a přesedlal na větší motorku. I tak mu patří velký obdiv, protože se stále jedná o slabší stroj než mají jeho soupeři. Ve vyřazovacím kole však Matěj Česák dále nepostoupil, neboť bojoval proti mnohem zkušenější legendě, kterou není nikdo jiný než André Villa.

Po 15-ti minutové pauze přichází na řadu semifinále, v němž mne nejvíce oslovil jezdec Marc Piñol. Ten však jel proti našemu nejúspěšnějšímu jezdci Liboru Podmolovi a do finále nepostoupil. Divokou kartu do semifinále, vzhledem k technickým problémům na motocyklu, získal Robbie Madison. O tomto jezdci jsme se zmínili již v našem předchozím článku, kde jsme Vás informovali o tom, že se jedná o dabléra Jamese Bonda. Nastoupil do souboje s André Villou, který v prvním kole vyřadil našeho nejmladšího jezdce a v semifinále poté i Robbieho Madisona.

Poté bylo přistoupeno k finále, do kterého postoupili Petr Pilát, Libor Podmol a André Villa. Po perfektních skocích se porota rozhodla udělit každému z jedců po jednom hlasu. Na řadu přišel aplaus publika, po kterém se porota nakonec rozhodla zvolit vítězem Libora Podmola.

Po zakončení finálového souboje přišla na řadu disciplína „Best tricks“, ve které Marc Piñol spadnul. Naštěstí se mu nic vážného nestalo. Mnohem hůře vypadal tandem freestyle dvou španělů, kteří předváděli triky dohromady na jedné motorce. Bylo to vůbec poprvé v České republice, kdy jsme něco podobného mohli vidět. Vrcholnými triky byly double superman a při pokusu o double backflip kluci spadli. Byl to ošklivý pád, ale po chvilce oba kluci odešli po svých za bouřlivé podpory publika. Byla to perfektní podívaná, neboť většina diváků v O2 Aréně, při jejich odchodu ze scény, vstala. Na řadu přišlo číslo jezdce Petra Piláta a pořadatele akce, Marka Rejmana, kteří se i po shlédnutí ošklivého pádu španělů nebáli skočit tandem backflip.

To bylo co se týká jedné stopy vše a na řadu přišel skok Jimmyho Blaze v jeho 75-ti koňové buggy. Tomu se však nepovedlo dotočit backflip a byla z toho jakási kombinace backflipu a frontflipu. I tak mu patří ale velký obdiv, neboť se jednalo teprve druhý oficiální pokus o backflip s buggy. Posledním číslem večera pak byl skok v Mini Cooperu, který řídil Marek Rejman se spolujezdcem Petrem Pilátem.

Celá akce měla perfektní atmosféru a o oblíbenosti této akce jistě napoví i účast 10.000 diváků. Ti z Vás, kteří neměli možnost se zůčastnit FMX Gladiator games, nezoufejte. Marek Rejman se během večera zmínil, že by rád uspořádal i další ročníky.

-JK-