Dodge Tomahawk: motor V10 a výkon 500 koní!

Americký Dodge (sice už před 10 lety) představil extrémní motocykl s osmilitrovým desetiválcem a výkonem plných 500 koní! I když se jednalo pouze o koncept, celkový vzhled a konstrukce tohoto superstroje jsou natolik zajímavé, že je namístě mu několik pohledů a vteřin věnovat i dnes.

V jeho útrobách je motor, který pochází z amerického supersportovního vozu Dodge Viper. Tento desetiválcový agregát má zdvihový objem neuvěřitelných 8300 ccm, výkon 500 koní, točivý moment 678 Nm a potenciální nejvyšší rychlost je kolem 650 km/h! Za tu by se nemuselo stydět ani leckteré malé letadlo. Nikoho asi nepřekvapí, že Dodge Tomahawk je pouze jednosedadlový a jezdec musí za krátkými řídítky doslova ležet – asi tak, jako na dragsteru.

Konstrukce podvozku, která je svým charakterem na hony vzdálena tomu motocyklovému, je další vychytávkou. Podvozek s letmým zavěšením páru předních a zadních kol, se více přibližuje konstrukci, jíž používají automobily.

Jak z jiného světa ale působí celkový design tohoto stroje, na němž si jeho konstruktéři dali opravdu záležet. Z bočního profilu vynikne masivní tělo leštěného rámu, ve kterém je uložena extrémní pohonná jednotka zabalená v efektním chromovém obalu. Tvarování sedla, umístění řídítek a originální přední světlomety jsou opravdovou nádherou.

Stačí? Nebo by vás tak jako mě lákalo si na to sednout a vyrazit? 🙂

[nggallery id=26]

-VS-