BMW přichází s elektrickým skútrem C evolution – foto + video

BMW přichází s elektrickým skútrem C evolution pro rok 2014,což znamená novou kapitolu pro segment městské mobility v rámci BMW Motorrad. C evolution přímo navazuje na dříve představený Concept e.

Dva konvenčně poháněné maxiskútry – C 600 Sport a C 650 GT – již uspěly v úloze kombinace jízdních kvalit motocyklu a specifické agility skútru s pohodlím, elektricky poháněný C evolution jde však ještě dále. Spojuje zábavu z jízdy a dynamiku s nulovými emisemi, aby vytvořil zcela novou zkušenost na dvou kolech. Nový stroj má nabídnout maximální každodenní praktičnost a inspirující design.

[nggallery id=18]

Motor

C evolution je poháněn kapalinou chlazeným synchronním elektromotorem s permanentními magnety umístěným v zadní kyvné vidlici s variátorem. Měrný výkon je 11 kW (15 k), maximální výkon 35 kW (47 k), maximální krouťák 72 Nm a nejvyšší rychlost 120 km/h (elektronicky omezena). Akcelerace by měla být lepší než u mnoha klasických maxiskútrů s objemem 600 cm3 a více.

Akumulátor

Vzduchem chlazený vysokonapěťový lithium-ion akumulátor o kapacitě 8 kWh dovoluje skútru praktický dojezd až cca 100 kilometrů, poté se může nabít z jakékoliv běžné zásuvky. Při připojení do standardní zásuvky 220V/12A trvá plné nabití z prázdné baterie okolo 4 hodin (při připojení na 220V/16A pak 3 h).

Rekuperace a jízdní režimy

Skútr je vybaven inteligentní rekuperací, která automaticky pracuje pokaždé při zavření plynu a brzdění.

Při jízdě si jezdec může zvolit ze čtyř režimů s různým poměrem jízdní dynamiky a úspornosti. Například v režimu Road je zaručena maximální akcelerace, zhruba 50% rekuperace energie při zavřeném plynu a plná rekuperace při brzdění. v režimu Eco Pro je akcelerace a tedy i spotřeba energie omezena a je trvale rekuperováno nejvyšší možné množství energie. Režim Sail (plachtění) potlačuje rekuperaci při zavřeném plynu, takže umožňuje skútru „klouzat“ téměř bez brzdného efektu. Ještě je zde režim Dynamic kombinující plnou akceleraci s vysokým stupněm rekuperace.

Mohlo by vás zajímat:  Pro Nadační fond Kapka naděje se na letošní PragoVespě vybralo 39 162 Kč

Stroj je dále osazen kontrolou trakce TCA (Torque Control Assist) pracující podobně jako ASC (Automatic Stability Control) na motocyklech BMW se spalovacími motory. TCA se uplatní hlavně při rozjezdu na mokrém povrchu, kde by se elektromotor mohl díky velkému kroutícími momentu v nízkých otáčkách snadno utrhnout. Dále přijde ke slovu při vysokých stupních rekuperace, kdy vzniká vysoké tření.

Bezpečnost

Díky spolupráci s divizí BMW Automobile je C evolution vybaven bezpečnostními prvky ze světa aut. Kromě převzetí stejných modulů pro ukládání energie a elektronických komponentů jako v elektromobilu BMW i3 jde zejména o elektrickou bezpečnost pro cestující. C evolution je první komerční dvoukolové vozidlo splňující normu ISO 26262 pro funkční bezpečnost a normu ECE R100 pro vysokonapěťovou bezpečnost.

Podvozek

C evolution nemá rám v běžném smyslu. Ústředním komponentem je baterie v odlévaném hliníkovém pouzdře, k níž je vpředu ocelovými trubkami připojena hlava řízení a vzadu jednostranná kyvná vidlice a ocelový podsedlový rám. Přední vidlice je obrácená hydraulická, vzadu je pružící jednotka na levé straně. Jako na všech motocyklech BMW jsou standardem výkonné brzdy s ABS.

Další systémy

Skútr disponuje velkým barevným TFT displejem zobrazujícím řadu parametrů, kromě rychlosti například průměrnou spotřebu v kWh/100 km, celkovou spotřebu, stav nabití baterie v kWh, průměrnou rychlost, napětí palubních systémů či dojezd v kilometrech při zvoleném jízdním režimu. Graf navíc ukazuje množství energie získané z rekuparace.

Mohlo by vás zajímat:  Yamaha Motor Europe se účastní závodu 2024 GIRO-E

Dalšími příjemnými doplňkmy jsou zpátečka pro snadné manévrování na místě, denní LED světla a vyhřívané rukojeti.

-PS-