BMW Motorrad uvádí koncept BMW R20

Před malebným pozadím Villa d’Este u jezera Como představuje BMW Motorrad své nejnovější designové dílo: koncept BMW R20. Tento motocykl je oslavou špičkového řemeslného zpracování a představuje se jako ztělesnění expresivního a cool designu, propracovaného do nejmenších detailů. V rámci proslulé výstavy Concorso d’Eleganza Villa d’Este, která je známá elegancí a významem zúčastněných historických vozidel, představuje BMW Motorrad novou interpretaci na téma legendárního vzduchem a olejem chlazeného motoru Big Boxer. Ten je zde použit jako zásadní dominantní prvek. Markus Flasch, šéf BMW Motorrad, popisuje tento koncept následovně: „Koncept BMW R20 je mechanické mistrovské dílo. Jeho středobodem je motor Big Boxer. Je to prostě BMW Motorrad.“

Autentické, prvotřídní, cool

Koncept BMW R20 je motocykl, který zaujme mohutným vzhledem ve stylu ležérního gentlemana a zároveň splňuje typické atributy BMW Motorrad: klasický design a vynikající technické zpracování v kombinaci se vzrušující mechanikou. Expresivní nádrž, soustředěná nad motorem Big Boxer, který je navržen jako epicentrum mimořádného požitku z jízdy, se prezentuje jako výrazný prvek, záď je redukována na to nejnutnější, což podtrhuje čisté linie a sílu motocyklu.

Podvozek byl kompletně přepracován. Jeho nosným prvkem je černě lakovaný dvojitý ocelový rám vyrobený z chrommolybdenových ocelových trubek. Černá kola konceptu BMW R20 propojují tradici s modernou, vzadu je použito diskové kolo o rozměru 17 x 6,25 palce s pneumatikou 200/55 a vpředu 17“ drátěné kolo s pneumatikou o rozměru 120/70. Osvědčený systém zadní kyvné vidlice BMW Paralever byl pro tento koncept navržen v nové dvouramenné variantě, v níž je samotná kyvná vidlice vyrobena z chrommolybdenové oceli, zatímco rameno Paralever z hliníku. Kinematika je navržena tak, aby byl hnací moment zcela vyvážený. Dalšími detaily, z nichž doslova vyzařuje kvalita, jsou frézované držáky náboje zadního kola. Odhalený hnací hřídel, koncepčně převzatý z modelu R18, který je současně jeho důležitým vizuálním prvkem, byl z důvodu použité koncepce roadsteru zkrácen. Pro odpružení jsou vpředu i vzadu použity plně nastavitelné komponenty Öhlins Blackline. Základní geometrie motocyklu má úhel hlavy řízení 62,5° a rozvor 1550 mm. O zpomalení se starají radiálně uložené brzdové třmeny ISR, vpředu se šesti pístky, vzadu se čtyřmi. Výfukový systém tvořený dvěma samostatnými větvemi vytváří odpovídající zvukový projev, jenž dokonale doplňuje celkové pojetí designu.

Koncept BMW R20, navržený jako „Big Boxer Roadster“, nastavuje ve světě motocyklů nová měřítka a současně jasně potvrzuje prvotřídní konstrukční schopnosti a ryzí vášeň BMW Motorrad.

Žijící kultura Big Boxer

Hlavním prvkem konceptu BMW R20 je i nadále vzduchem a olejem chlazený motor Big Boxer, jehož zdvihový objem byl nyní zvětšen na 2000 cm3. Pro koncepční motocykl byly vyvinuty nové kryty hlav válců, nový kryt rozvodového řemene a nový chladič oleje, což jsou úpravy umožňující částečně schovat olejové potrubí. Zvláštní pozornost si zaslouží boční pohled. Fascinující jsou především odkryté trychtýře sání vedoucí vzduch ke škrticím klapkám a následně přímo do válců. Z nich spaliny unikají dopředu vedenými výfuky, které se obracejí pod motor a končí na bocích u zadního kola. Jejich tvar taktéž připomíná trychtýř a je zdrojem zvuku typického pro motor Big Boxer.

Odvážný styl

Hliníková nádrž dostala nový design a prezentuje se v progresivní růžové barvě „hotter than pink“ ze 70. let. Koncept BMW R20 má barevně sladěné hliníkové kryty hlav válců, rozvodového řemene a trychtýře sání, které mají leštěnou a eloxovanou povrchovou úpravu. Vzpěra Paralever, stupačky a brzdové třmeny ISR zaujmou šedou barvou Gunmetal. Zadní světlo bylo dokonale integrováno do jednomístného sedla, které je čalouněno prošívanou černou Alcantarou a jemnou kůží a svým kompaktním tvarem podtrhuje dynamický vzhled roadsteru. Moderní přední LED světlomet zaujme hliníkovým prstencem vyrobeným metodou 3D tisku, jehož součástí je také světlo pro denní svícení. Samotný hlavní světlomet je navržen tak, že vypadá, jako by se vznášel uprostřed tohoto světelného prstence. Každý z těchto detailů přispívá k jedinečnému charakteru tohoto koncepčního motocyklu a podtrhuje jeho celkové sdělení: Koncept BMW R20 posouvá kulturu motoru Big Boxer na novou úroveň.

„Koncept R20 je odvážnou interpretací DNA BMW Motorrad,“ říká Alexander Buckan, šéfdesignér BMW Motorrad. „Kombinuje moderní technické prvky s klasickým designem roadsteru. Naddimenzované proporce jeho motoru a minimalistická estetika mu dodávají nezaměnitelný charakter.“