Zlatá přilba patří k nejstarším a zároveň k nejtěžším závodům plochodrážních motocyklů v Evropě. Letos se pojede už 70. ročník a Východočeské muzeum v Pardubicích při té příležitosti připravilo výstavu, která připomene historii slavného pardubického klání jednostopých strojů. Pro veřejnost se výstava nazvaná Pardubická Zlatá přilba otevřela 5. září v prostoru učebny na malém nádvoří Zámku Pardubice.
„Výstava provede návštěvníky všemi ročníky závodu, který se s přestávkam jezdí už 89 let. První Zlatá přilba se jela v roce 1929 na travnaté ploché dráze pardubického závodiště. Od roku 1964 se závod přesunul na svítkovský ovál,“ připomíná kurátorka výstavy Petra Štecherová. „K vidění bude například trofej, kterou vyhrál v roce 1932 Rakušan Hans Mayer na stroji DKW 175 ccm s časem 14 minut 14,2 sekundy. Bylo to v historii poprvé a naposledy, kdy zvítězil nejslabší stroj,“ upozorňuje Štecherová. Druhou vystavenou zlatou přilbu si na hlavu posadil Jan Lucák, vítěz závodu v roce 1951.
Na výstavě se objevily také tři závodní motocykly. „Stroj, který startoval na prvním ročníku, pochází zřejmě z roku 1928 a vyrobila ho pardubická firma Matyáš a Polák,“ prozrazuje Petra Štecherová. K vidění je také Jawa ESO, na kterém zvítězil Milan Špinka v roce 1973. Nechybí ani oblečení plochodrážních jezdců, tištěné propagační materiály, medaile nebo tablo s kompletním přehledem všech vítězů Zlaté přilby včetně fotografií.
Výstava Pardubická Zlatá přilba trvá do 30. září. Otevřena je od 10 do 18 hodin. Vstup na výstavu stojí 30 korun.