Pabiška běhá po horách s maskou

Někdo se připravuje v posilovně, jiný raději seká dříví na zahradě. David Pabiška, člen týmu BARTH Racing, zvolil nezvyklou a náročnou strategii v přípravě – běhá v zimě po horách a využívá hypoxický stan. Inspirací pro Davida Pabišku je hokejová legenda Jaromír Jágr. Šestačtyřicetiletý hráč NHL rovněž při tréninku používá několikakilové závaží. „Jsem z hokejové rodiny, bratranec Lukáš hraje za extraligový klub v Mladé Boleslavi, o Jágrovi se bavíme. Ne, že bych ho slepě kopíroval, ale zjistil jsem, že mi to pomáhá,“ upřesnil Pabiška, který jede bez přestávky 27. sezonu v disciplíně enduro a cross country.

Skoro každý den specialista na dálkové soutěže běhá po horách na Ještědu. Na sobě má desetikilovou vestu a na nohách ještě čtyřkilové závaží. Jeho resortem jsou nepřístupné cesty a kamenité kopce. Po výběhu v kopcích pravidelně zamíří ještě na nekonečné schody skokanského můstku v Liberci. Tam už si nasadí masku, ve které vypadá jako Darth Vader, záporná postava z filmu Hvězdné války, nebo jako komiksový hrdina Bane.

„Maska mi omezuje přísun vzduchu do plic. Simuluje náročnější podmínky v horách, kam se s dakarskou kolonou rovněž podíváme,“ narážel Pabiška na trasu, která v nadcházejícím ročníku povede přes jihoamerické pohoří v Andách.

 Vysokohorské prostředí simuluje také hypoxický stan. V něm zkušený motocyklista přespává. Důvod využití hypoxického stanu je jednoduchý – Pabiška si tím zvyšuje procenta kyslíku v krevním oběhu. „Má to přidanou hodnotu v normálních podmínkách, můj výkon jde rapidně nahoru. Když se mi něco stane, regenerace rapidně vzroste, organismus si zvykne vyrábět intenzivněji hemoglobin. Připadám si pak jako nezničitelný,“ vysvětloval s úsměvem Pabiška.

Závodní pole odstartuje v Limě a první etapy povedou kolem Pacifického oceánu, od kterého se bude vzdalovat na okružní cesty do peruánských dun. Úvod bude rozhodující. „Já spíše preferuji šotolinu, duny moc ne. Navigace je v nich strašně složitá,“ popsal Pabiška, jehož cíl je jasný – se závodním motocyklem KTM se držet vpředu. „V celkovém pořadí bych rád skončil do patnáctého místa. Ale uvidíme po třetí etapě, jak na tom budu.“