Nové BMW R 1250 RS se představuje pro rok 2023

Legendární zkratka „RS“ ve spojení s motorem boxer je ve světě sportovně cestovních motocyklů BMW Motorrad synonymem pro sportovní a dynamickou jízdu na venkovských silnicích a zároveň pro vynikající komfort na delších cestách. Modely BMW RS byly vždy mistry sportovní jízdy s náklony do zatáček a dálkových přejezdů pro dva i s prázdninovými zavazadly. Aby tomu tak bylo i v budoucnu, BMW Motorrad přidalo novému modelu R 1250 RS několik nových prvků standardní a volitelné výbavy tak, aby sportovní jízda s nimi byla ještě dynamičtější a uvolněnější.

Dynamický výkon stejně jako doposud zajišťuje legendární dvouválcový motor typu boxer. Stále má zdvihový objem 1254 cm3 a při současné homologaci EU5 dosahuje výkonu 100 kW (136 k). Díky technologii BMW ShiftCam s variabilním časováním a zdvihem sacích ventilů poskytuje vynikající výkon v celém spektru využitelných otáček, extrémně hladký a tichý chod a vynikající hodnoty spotřeby a emisí. Standardně dodávaná funkce Dynamic Traction Control (DTC) přináší vysokou úroveň jízdní bezpečnosti a zajišťuje excelentní trakci. Nový standardní režim „ECO“ pomůže maximálně snížit spotřebu paliva.

Mohlo by vás zajímat:  Prague Harley Days jako oslava svobody a amerického životního stylu

Jízdní režim ECO umožňuje jezdci využívat inovativní technologii BMW Motorrad ShiftCam především s ohledem na maximalizaci dojezdu. V režimu ECO je jezdec vybízen k co nejúspornější jízdě s méně strmým nárůstem výkonu a mírným omezením točivého momentu motoru. V režimu ECO poskytuje barevný displej v jeho horní části údaj o hospodárnosti. Pokud je potřeba maximální výkon, například při dynamickém předjíždění nebo při jízdě do kopce, lze pomocí tlačítka volby jízdního režimu snadno a rychle přepnout do jiného módu.

Nový model R 1250 RS může být volitelně vybaven jízdními režimy Pro, které kromě jiného přinášejí další, individuálně nastavitelné jízdní režimy. Pomocí funkce předvolby jízdního režimu může jezdec individuálně nastavit jízdní režimy uložené pod tlačítko. Další novou součástí jízdních režimů Pro je dynamické brzdění motorem (MSR). Lze jej použít k bezpečnému zamezení nestabilního chování, které může nastat při jízdě bez plynu nebo při podřazování v důsledku zablokování zadního kola.

BMW Integral ABS Pro (částečně integrální) a brzdový asistent Dynamic Brake Control (DBC) jako standardní výbava

Jako oblíbený sportovně cestovní motocykl je R 1250 RS ve svém nejnovějším vydání standardně vybaven brzdovým systémem BMW Integral ABS Pro. Jedná se o brzdový systém, který poskytuje ještě větší bezpečnost při brzdění, a to i v náklonech, protože myslí takříkajíc dopředu. Další rozšíření konceptu jízdních režimů přináší další nové funkce, například pokročilé přizpůsobení charakteristiky systému ABS příslušnému jízdnímu režimu. Součástí volitelné výbavy „Jízdní režimy Pro“ je brzdový asistent Dynamic Brake Control (DBC), který jezdci pomáhá při nouzovém brzdění. Systém brzdového asistentu DBC přidává další úroveň bezpečnosti při brzdění v náročných jízdních situacích tím, že zamezuje nechtěné aktivaci rukojeti ovládající plyn. Systém prostřednictvím zásahů do řízení motoru při brzdění omezuje točivý moment, takže na zadním kole je k dispozici maximální brzdná síla. Tento systém přináší více stability a současně zkracuje brzdnou dráhu.

Mohlo by vás zajímat:  Aprilia představuje kalendář akcí pro rok 2023

Stejně jako dříve je nový model R 1250 RS vybaven barevným displejem s integrovanou šipkovou navigací a rozsáhlou konektivitou. Vynikající čitelností, přehledným procházením menu a vysoce integrovanou koncepcí obsluhy se řadí mezi nejlepší sériové motocykly světa. Jezdec si může vybrat mezi několika nabízenými způsoby zobrazení přizpůsobenými konkrétnímu použití. Nechybí ani obrazovka „Sport“ Core Screen, která v reálném čase poskytuje informace o aktuálním a maximálním úhlu náklonu a o zásazích asistenčních systémů – například ABS Pro nebo DTC. Mezi nové prvky standardní výbavy patří přepracované LED směrovky a denní světlo s ikonickým tvarem (není povoleno ve všech zemích; bez funkce denního svícení je ikonický tvar osvětlení použit pouze pro obrysové světlo).

Standardně dodávaný USB konektor a inteligentní tísňové volání eCall. Vyhřívání sedla jezdce a spolujezdce a rukojetí řídítek pro ještě příjemnější a dynamičtější cestování je k dispozici jako volitelná výbava

Nové BMW R 1250 RS nabízí již ve standardní výbavě dvě různé zdířky: dosavadní 12voltovou palubní zásuvku plus další port typu USB-A s 5voltovým napájením. Součástí standardní výbavy je také inteligentní tísňové volání eCall poskytující rychlou pomoc v nouzi (není k dispozici ve všech zemích). Systém vyhřívání sedla jezdce a spolujezdce jako volitelná tovární výbava výrazně zvyšuje komfort při jízdě v nízkých teplotách. Vyhřívaná sedla jsou k dispozici v kombinaci se samostatnými sedly pro jezdce a spolujezdce a jsou nabízena výhradně ve spojení s vyhřívanými rukojeťmi. Pro sedlo jezdce byla vyvinuta nová, komfortnější koncepce ovládání s pěti úrovněmi vyhřívání. Nastavení vyhřívaných rukojetí v kombinaci s vyhříváním sedla s pěti namísto dvou úrovní vyhřívání se ovládá prostřednictvím menu. Trubková řídítka jsou nyní k dispozici jako nová volitelná výbava z výroby a také jako BMW Motorrad Originální příslušenství. Trubková řídítka jsou o něco širší a vyšší než standardní řídítka a také jsou méně skloněná. To znamená, že kromě různých sedel pro jezdce, která jsou k dispozici jako volitelná výbava nebo BMW Motorrad Originální příslušenství, lze nyní ergonomii řídítek modelu R 1250 RS individuálně upravit tak, aby bylo dosaženo ještě pohodlnější a vzpřímenější polohy.

Mohlo by vás zajímat:  Michek na Dakaru drží stále dvanácté místo

Základní provedení nového BMW R 1250 RS dává na odiv svůj zdokonalený styl sportovně cestovního motocyklu v nemetalické šedé barvě Idegrey kombinované s černým rámem. U volitelně dodávaných variant Triple Black a Style Sport si zákazník může vybrat ze dvou obzvláště expresivních barevných variant.

Varianta Sport:

Nemetalická bílá Lightwhite/metalická modrá Racingblue/červená Racingred, bílý rám, zlaté přední/zadní brzdové třmeny, modrý přední spoiler, zatmavený větrný štítek, jednomístné sedlo (alternativně paket sedla spolujezdce).

Varianta Triple Black:

Černá metalíza Blackstorm, šedý rám Achate Grey, zlaté přední/zadní brzdové třmeny, spoiler motoru z nerezové oceli, obložení nádrže Pure, jednomístné sedlo (alternativně paket sedla spolujezdce).

Nové volitelné jednomístné sedlo podtrhuje sportovní styl nového modelu R 1250 RS a dodává mu mimořádně lehký a dynamický vzhled. Sedlo spolujezdce je nahrazeno lakovaným plastovým krytem a byly odejmuty stupačky a madla.

Pokud má být model R 1250 RS i nadále připraven na sedlo spolujezdce, je pro obě varianty alternativně k dispozici paket sedla spolujezdce. Obsahuje všechny komponenty, které u jednomístného sedla chybějí.

Vlastnosti nového BMW R 1250 RS:

 • Motor boxer s technologií BMW ShiftCam s proměnným zdvihem a časováním sacích ventilů.
 • Ještě vyšší výkon napříč celým spektrem využitelných otáček, snížená spotřeba paliva a emise, klidnější běh motoru a větší kultivovanost.
 • Vyšší výkon a točivý moment: 100 kW (136 k) při 7250 1/min a 143 Nm při 6250 1/min.
 • Dynamic Traction Control (DTC) jako součást standardní výbavy.
 • BMW Motorrad ABS Pro (částečně integrované) jako součást standardní výbavy.
 • Brzdový asistent DBC jako součást standardní výbavy.
 • Tři jízdní režimy jako součást standardní výbavy.
 • Jízdní režim „ECO“ pro mimořádně hospodárnou jízdu jako součást standardní výbavy.
 • Jízdní režimy Pro s dalšími jízdními režimy a novou předvolbou jízdních režimů, jakož i dynamické brzdění motorem (MSR) jako tovární volitelná výbava.
 • Obrazovka „Sport“ Core Screen jako součást standardní výbavy.
 • Nové LED směrové ukazatele a světla pro denní svícení jako součást standardní výbavy.
 • Palubní zásuvka a zdířka USB jako součást standardní výbavy.
 • Vyhřívání sedla jezdce a spolujezdce pro ještě pohodlnější cestování jako volitelná tovární výbava.
 • Trubková řídítka jako volitelná výbava.
 • Nové speciální jednomístné sedlo.
 • Inteligentní nouzové volání eCall jako součást standardní výbavy.
 • Atraktivní základní barevné provedení a dvě modelové varianty Triple Black a Sport jako volitelná tovární výbava.
 • Rozšířená nabídka BMW Motorrad Originálního příslušenství.

Volitelná výbava a BMW Motorrad Originální příslušenství

Pro přizpůsobení nového BMW R 1250 RS je k dispozici rozsáhlý program volitelné výbavy a BMW Originálního příslušenství. Prvky volitelné výbavy jsou dodávány přímo z továrny a jsou integrovány do výrobního procesu. Instalaci BMW Motorrad Originálního příslušenství provádí dealer BMW Motorrad nebo zákazníci sami. Tyto položky lze namontovat také dodatečně.

Nová individuální speciální výbava pro R 1250 RS:

 • Trubková řídítka.
 • Vyhřívání sedla.
 • Paket sedla spolujezdce.
Mohlo by vás zajímat:  Motor Yamaha jako první používá zelený hliník v japonských motocyklech

Další volitelná výbava:

 • Paket Dynamic: dynamické brzdění motorem (MSR), Dynamic ESA, Shift Assistant Pro, Jízdní režimy Pro.
 • Paket Comfort: bezklíčkové startování, designový zadní tlumič výfuku, chromované výfukové svody, vyhřívané rukojeti, kontrola tlaku v pneumatikách.
 • Paket Touring: příprava pro navigaci, tempomat, středový stojan, držák kufru.