Neprovokujte místní s vodou. Jede Macháček Dakar naposledy?

Pětinásobný vítěz Josef Macháček se postaví na start slavné Dakarské rallye zřejmě naposledy. A rozloučit se hodlá stylově – po letech opět za řídítky čtyřkolky. „Beru to jako oslavu mých 60. narozenin, které budu mít v březnu. Rozhodně bych chtěl vyhrát, ale do rizika nepůjdu. Stát proti mně budou odhodlanější a dravější soupeři,“ tvrdil Macháček z týmu BARTH Racing.

 Patří k velmi uznávaným účastníkům Dakarské rallye, v bivacích ho běžně zdraví třeba Carlos Sainz. Vždyť Mácháček závodí už 44 let. Také pořadatelé si ho váží, což dokazuje i nízké startovní číslo 252, které mu přidělili. Na trať odstartuje jako třetí závodník na čtyřkolce. Bylo důležité se pořádně připravit a absolvovat několik závodů, protože předtím jsem tak čtyři roky neseděl ani kilometr na čtyřkolce. Navíc mi závody ukázaly, že konkurence nezrychlila,“ popsal Macháček,. Tento závodnický matador se prvního ročníku Dakarské rallye účastnil v roce 1999, tehdy ještě v Africe.

Podle Macháčka Dakar v Jižní Americe postrádá dostatek kvalitních lokalit. „Dvě etapy pojedeme v bažinách, pak se dostaneme do čtyřtisícových výšek v horách. Spát budeme v teplotách kolem nuly a někteří si už připravují umělý kyslík. Copak jsme horolezci? Závodníci nechtějí do hor, schází jim písek, kde je možnost volby,“ dodal Macháček, podle kterého se dají čekat největší problémy v Bolívii, kterou sužuje vodní krize. Tři hlavní přehradní nádrže, ze kterých obyvatelé čerpají vodu, jsou téměř suché.

Mohlo by vás zajímat:  Harley on Tour opět v ČR

 „Od pořadatelů jsme dostali doporučení, abychom neprovokovali místní lidi tím, že se budeme po dojezdu do cíle polévat vodou. Lidi v Bolívii čekají na vodu dlouhé fronty,“ popsal Macháček z týmu BARTH Racing, který vysílá na Dakarskou rallye celkem čtyři závodníky. Na motocyklech pojede zkušený David Pabiška a Ruda Lhotský, na čtyřkolce se premiérově představí Zdeněk Tůma.

V asistenčním voze týmu BARTH Racing bude Libor Podmol, freestyle motokrosař, který se chce Dakaru v budoucnu rovněž účastnit. Společně s ním pojede v autě Volkswagen Tiguan také Vlasta Korec, reportér rádia Impuls.