Honda CB500X, modelový rok 2021

2021 Honda CB500X

Praktičnost modelu CB500X vychází z jednoduché rovnice – živý, vyvážený dvouválcový motor disponující vysokým točivým momentem i výkonem již od nízkých otáček, jenž se ale zároveň nebrání vytáčení – plus podvozek nabízející mimořádně komfortní jízdu jak ve městě, tak na otevřených silnicích. V roce 2016 získal model CB500X v rámci první modernizace větší palivovou nádrž, lepší ochranu proti větru a vyšší plexi. Součástí těchto vylepšení byla také LED světla, možnost nastavení předpětí pružin přední vidlice a nastavitelná brzdová páčka. Evoluce v roce 2019 přinesla sofistikovanější enduro styl, výkonnější motor a celou řadu vylepšení podvozku, jež se staly zárukou toho, že ač model CB500X zůstal sebejistý co do variability a schopností, jeho „X“ faktor byl velkou měrou posílen.

35kW motor modelu CB500X, díky kterému je tento model dostupný i pro držitele řidičského oprávnění A2, těží z vylepšení z roku 2019, která zahrnovala úpravu časování sacích i výfukových ventilů, jež oproti předchozí verzi přidala o 4 % více výkonu a točivého momentu v rozmezí od 3 do 7 tisíc otáček, a dále vyladění zvuku výfuku a novou pomocnou kluznou spojku. LCD přístrojový panel obsahuje indikátor řazení a ukazatel zařazeného rychlostního stupně, kompletní osvětlení stroje je složeno z LED diod.

Modernizace v roce 2019 nepřinesla nejen nový vzhled. Díky vylepšené aerodynamice se snížilo množství vysokotlakého vzduchu, který rychle proudí kolem kapotáže a plexi štítu, čímž se zlepšila ochrana jezdce při dálničních rychlostech. Díky větším výřezům na bocích přední části je profil sedla užší, což jezdci umožňuje snazší pohyb na stroji, a ještě více usnadňuje již tak pohodlný kontakt se zemí. Pro lepší manévrovatelnost došlo u CB500X ke zvýšení úhlu řízení o 3° na 38° (od středu k dorazu) a k ještě lepší kontrole přispěla také šedě-bronzová zkosená řídítka.

Mohlo by vás zajímat:  Husqvarna Motorcycles na úspěšné evropské juniorské e-Motocross Series 2022

LCD přístrojový panel – s členitým a texturovaným lemem odrážejícím celkové designové téma – poskytuje údaj o zařazeném rychlostním stupni kombinovaný s ukazatelem řazení na vyšší rychlostní stupeň; ten je implicitně nastaven na 8 750 ot./min., lze jej však nastavit po 250 ot./min. krocích v rozmezí od 5 000 do 8 750 ot./min. Trubkový nosič plexi štítu umožňuje instalaci GPS navigace do prostoru nad přístrojový panel.

Výška sedla dosahuje 830 mm; celkové rozměry jsou 2 155 mm × 825 mm × 1410 mm, světlá výška dosahuje 180 mm. Palivová nádrž pojme 17,5 litru včetně rezervy a v kombinaci s vynikající spotřebou motoru dosahující 3,6 l/100 km (v režimu WMTC) umožňuje potenciální dojezd až 480 km. Teleskopická přední vidlice o průměru 41 mm disponuje možností nastavení předpětí a 150mm zdvihem, zatímco zdvih zadního kola činí 135 mm. Jednotrubkový zadní tlumič (podobný jako u výkonnějších sportovních strojů), a zejména pak jeho píst s velkým průměrem, je zárukou vynikající reakce odpružení při různých teplotách.

19palcové přední kolo – společně s dlouhým zdvihem odpružení – je zárukou jisté a mimořádně stabilní ovladatelnosti při jízdě po nerovném povrchu. Lehký hliníkový ráfek je obut do pneumatik s terénním vzorkem o rozměru 110/80-R19, 17palcové zadní kolo je obuto do pneumatiky o rozměru 160/60-R17. Přední vlnovitý kotouč o průměru 310 mm s dvoupístovým třmenem doplňuje zadní kotouč o průměru 240 mm s jednopístovým třmenem. Systém ABS je součástí standardní výbavy.

Osmiventilový, kapalinou chlazený řadový dvouválcový motor u CB500X, díky kterému mohou tento motocykl řídit držitelé řidičského oprávnění kategorie A2, nabízí skvělou rovnováhu mezi fyzickými rozměry a dostupným, příjemným výkonem, jenž je završen energickým charakterem ve vysokých otáčkách s dynamickou výkonovou špičkou. Maximálního výkonu 35 kW motor dosahuje při 8 600 ot./min., přičemž nejvyšší hodnota točivého momentu činí 43 Nm při 6 500 ot./min. Vzhledem k tomu, že motor působí jako namáhaný konstrukční prvek, jeho čtyři závěsy na hlavě válců zvyšují tuhost rámu. Hlava válců používá vahadla, která jsou lehká díky nastavení vůle ventilů pomocí podložek. Proto není u ventilů nutné použít tak silné pružiny, což se odráží v nižším tření. Tvar pístů vychází z řešení použitého u modelu CBR1000RR Fireblade z roku 2019, které snižuje jejich hlučnost při vysokých otáčkách. Tření je sníženo pomocí kroužků na spodní části pláště pístu (úprava, která zvyšuje plochu povrchu a vytváří mezery, v nichž může proudit olej pro zajištění lepšího mazání).

Mohlo by vás zajímat:  Pirelli slaví 150 let

Šestistupňová převodovka u CB500X je velmi blízká jednotce použité u motoru RR a využívá stejnou konstrukci řadicích ramen a spojovacího mechanismu. V roce 2019 byla představena také pomocná/kluzná spojka, která usnadňuje řazení na vyšší stupeň a vyhlazuje případné rázy při prudkém podřazování.

Model CB500X, stejně jako jeho stájoví kolegové z kategorie 500 cm3, je homologovaný podle emisní normy EURO5, která od 1: ledna 2020 zavedla výrazně přísnější požadavky na emise než do té doby platná norma EURO4. Mezi tyto požadavky patří významné snížení povolených emisí oxidu uhelnatého, více než 40% snížení celkových emisí uhlovodíků, důslednější detekce nesprávného zapalování a zavedení limitu na emise pevných částic.

 5. Technické parametry

MOTOR 
TypŘadový, kapalinou chlazený dvouválec
Zdvihový objem471 cm3
Vrtání x zdvih67mm × 66,8mm
Kompresní poměr10,7: 1
Maximální výkon35 kW při 8 600 ot./min.
Max. točivý moment43 Nm při 6 500 ot./min.
Olejová náplň3,2 l
PALIVOVÝ SYSTÉM 
KarburacePGM FI
Objem palivové nádrže17,5 l (včetně rezervy)
Spotřeba paliva (WMTC)3,6 l/100 km
ELEKTRICKÁ SOUSTAVA 
Kapacita baterie12 V 7,4 Ah
Výkon alternátoru25 A / 2 000 ot./min.
HNACÍ ÚSTROJÍ 
Typ spojkyLamelová, mokrá
Typ převodovky6stupňová
Stálý převodŘetěz
RÁM 
TypOcelový, kosočtvercové profily
PODVOZEK 
Rozměry (D x Š x V)2 155 mm × 825 mm × 1 410 mm (s nízkým plexi), 1 445 mm (s vysokým plexi)
Rozvor kol1 445 mm
Úhel přední vidlice27,5 stupně
Závlek108 mm
Výška sedla830 mm
Světlá výška180 mm
Pohotovostní hmotnost197 kg
ZAVĚŠENÍ KOL 
Typ vpředuKonvenční 41mm teleskopická vidlice s nastavením předpětí
Typ vzaduProlink s jedním tlumičem s 5 úrovněmi nastavení předpětí, kyvné rameno z obdélníkových ocelových profilů
KOLA 
Typ vpředuVícepaprskové kolo z hliníkové slitiny
Typ vzaduVícepaprskové kolo z hliníkové slitiny
Velikost ráfku přední19 × MT2,5
Velikost ráfku zadní17 × MT4,5
Pneumatika vpředu110/80R–19M/C (silniční/terénní vzorek)
Pneumatika vzadu160/60R–17M/C (silniční/terénní vzorek)
BRZDY 
Systém ABS, Typ2kanálový
Typ vpředuJeden vlnovitý kotouč, 310 mm, 2pístový třmen
Typ vzaduJeden vlnovitý kotouč, 240 mm, 1pístový třmen
PŘÍSTROJE A ELEKTRONIKA 
Přístrojový panelDigitální ukazatel rychlosti, digitální čárový otáčkoměr, dvě denní počítadla, digitální ukazatel množství paliva a ukazatel okamžité spotřeby, digitální hodiny, ukazatel zařazeného rychlostního stupně
Zabezpečovací systémHISS (Honda Intelligent Security System)
Světlomet4,8W potkávací 12 W dálkový (LED)
Mohlo by vás zajímat:  Ve slosování o ceny organizace Riders for Health lze vyhrát oficiální motocykl Yamaha

Veškeré parametry jsou předběžné a mohou být bez předchozího upozornění změněny.

# Upozornění: Uvedené hodnoty jsou výsledky naměřené společností Honda při standardních zkušebních podmínkách stanovených WMTC. Zkoušky se provádí na rovné vozovce se standardní verzí vozidla, s jedním jezdcem a bez dodatečné volitelné výbavy. Skutečná spotřeba paliva se může lišit v závislosti na způsobu jízdy, údržbě vašeho stroje, povětrnostních podmínkách, stavu vozovky, tlaku pneumatik, instalovaném příslušenství, nákladu, hmotnosti jezdce a spolujezdce a dalších faktorech.