„Zelenohorská pošta“: Navštívili jsme muzeum veteránů v Nepomuku

muzeum-veteranu-nepomuk

Půjčil jsem si motorku, která přímo volala po zajímavé cestě čítající slušnou porci kilometrů. Hledal jsem tedy rozumný cíl a vyšlo z toho nepomucké muzeum veteránů. Předválečné i poválečné motocykly české i zahraniční výroby, auta, motokola, jízdní kola a stovky dalších exponátů. Dobová zámečnická dílna s všemožným nářadím, motory, modely letadel a automobilů, barokní stáj a zemědělská technika, historické filmové záběry motocyklových závodů, staré fotografie, autentické plakáty, reklamy či katalogy. Dost slušná nabídka.

Po příjezdu na místo jsem se setkal s lidmi, kteří tam zcela evidentně nebyli poprvé. Zajímalo mě, proč se sem vracejí. Důvod byl velmi prostý. Muzeum se neustále rozšiřuje a tak je pořád co objevovat. Třeba takto vypadalo muzeum v roce 2012:

Letos je poprvé otevřená jeho již devátá dílčí expozice věnovaná motokolům, kolům s pomocným motorem a mopedům. Najdete jich tam na dvě desítky pocházejících zejména ze západní Evropy z období 40.- 60. let 20. století. Kromě jiných je možné si důkladně prohlédnout i slavné motorové kolo Solex, na němž se proháněl Luis de Funes jako strážmistr Cruchot v komediální sérii Četník ze St. Tropez, nebo motorový tandem, motorové dvojkolo z roku 1952 či motokolo Saxonette s rokem výroby 1938.

Ve sklepní místnosti se každý milovník modelů může pokochat množstvím modelů letadel.

Mě ale zaujaly hlavně historické stroje na dvou kolech, jejichž prohlídka byla na počátku mé cesty. Ono asi 100 historických vozidel si člověk neužije za pár minut. Když se k tomu přidají ještě další (pro mě doprovodné) expozice, pak bylo kafíčko v místní kavárně zaslouženou odměnou. A kdo tam nezamíří za veterány jako já, ani ten se nudit nebude.