Yamaha Motor a Yamaha budou společně vystavovat na dvou největších evropských technologických akcích

Yamaha Motor a Yamaha Corporation s potěšením oznamují, že společně uvedou zážitkovou instalaci (interaktivní umělecké dílo) nazvanou „e-plegona“ na dvou nejvýznamnějších evropských technologických akcích v německém Berlíně: hub.berlin (28.–29. června ) a Tech Open Air Festival (5.–7. července). Bude to již podruhé, co bude tato instalace vystavena po svém debutu na festivalu pro média, hudbu a technologie South by Southwest 2023 (SXSW 2023), který se konal v Austinu v Texasu v USA začátkem března tohoto roku.

„e-plegona“ je instalace vytvořená konstrukčními odděleními Yamaha Motor Company a Yamaha Corporation, ve spolupráci s výzkumným partnerem Dr. Markem Changizim a Shinsuke Shimojo Laboratory v California Institute of Technology, na základě jejich výzkumu Kando*.

Instalaci užívají dva lidé současně, přičemž hráči spolu opakovaně komunikují neverbálními a intuitivními prostředky. Každý hráč vytvoří „poznámku“ na kulaté dotykové obrazovce a pošle rytmický vzor druhému hráči. Dotykem na notu zaslanou druhým hráčem zároveň vytvoříte „tón“ a tím zahrajete rytmický vzor vytvořený druhým hráčem. Na základě výsledků jedinečného výzkumu, který kombinuje vědu a umění spolu s našimi výzkumnými partnery, tento experimentální prototyp uměle vzbuzuje emoce pomocí neverbální, intuitivní komunikace, aby vytvořil propojenou atmosféru mezi lidmi – jako je jazzová improvizace – nebo stejný pocit spojení.

Když vystavovali na SXSW 2023, místo bylo vždy přeplněné návštěvníky a instalace přitahovala velkou pozornost a dokonce byla první ukázkou uvedenou v oficiálním úvodním videu zveřejněném na kanálech sociálních médií akce (Twitter). Návštěvníci, kteří instalaci vyzkoušeli, nešetřili komentáři jako: „Spojil jsem se s někým, koho jsem nikdy předtím nepotkal, ale opravdu jsem cítil, jak se naše komunikace začíná zlepšovat, a byl to dojemný zážitek“; „Opravdu to vypadalo jako ‚digitální komunikace‘“; nebo „Toto je v oblasti inženýrských emocí.“

Účelem vystavování na těchto dvou akcích je umožnit co největšímu počtu lidí zažít esence Kando a také prohloubit porozumění základní hodnotě, kterou obě Yamaha hledají společně s návštěvníky, kteří instalaci zažijí, takže že značka Yamaha jako celek může zákazníkům dodat ještě větší Kando*.

*Kando je japonské slovo pro současné pocity hlubokého uspokojení a intenzivního vzrušení, které zažíváme, když se setkáme s něčím výjimečné hodnoty.