Vzpomínky, zašlá sláva, krásky na dvou kolech: Muzeum motocyklů JAWA v Netvořicích

Když jsem hledal cíl na sobotní vyjížďku s testovaným Street Glide Special, což je, jak jistě všichni vědí, jeden ze strojů rodiny Harley-Davidson, moje volba padla na jedno z muzeí československé historie – motorek JAWA. A zamířil jsem do středočeských Netvořic.

Bohužel nelze než souhlasit se slovy Jiřího Stibůrka, člověka, který za celou tou netvořickou krásou stojí : „Vždy když se dívám na krásné a dokonalé české stroje naplňuje mě to hrdostí, zároveň ale i smutkem. Kam se poděl ten obrovský výrobní, intelektuální náskok, který české země měly před zbytkem světa v čtyřicátých a padesátých letech (a to nejen v motocyklové oblasti)?“

V muzeu můžete obdivovat 109 překrásných svědků „domácí“ dovednosti a dnes už trochu zašlé slávy. Muzeum můžete navštívit až do konce prázdnin a to od úterý do neděle mezi 10 až 17 hodinou. A že je tam co obdivovat, se můžete přesvědčit v galerii fotek z místa. Žádná fotka ale nemůže nahradit ten pocit, který zažijete přímo mezi těmi mašinami.

Muzeum se na konci srpna pro veřejnost uzavře a potěšit se můžete pak zase až příští rok v červnu. Tak neváhejte, zajděte a ponořte se do atmosféry let minulých.