Víc než 110 tisíc lidí a 67 tisíc motorek navštívilo oslavy 115. výročí Harley-Davidson

2018-oslavy-115-let-harley-davidson-den-1-ctvrtek

Oslavy 115 let Harley-Davidson přilákaly do Česka více návštěvníků, než organizátoři plánovali. „Předpokládaných 100 tisíc návštěvníků jsme překročili o desetinu,“ říká hlavní organizátor Jaroslav Vavřina. „Z celkového počtu 110 tisíc návštěvníků jich dorazilo 67 500 na motocyklech,“ upřesňuje Vavřina a dodává: „Jsem rád, že se celá akce obešla bez závažnějších zranění a nehod. Je to i výsledek pečlivých příprav se záchrannými složkami a hlavně Policií ČR.“ Největším lákadlem byla pro veřejnost sobotní spanilá jízda čtyř tisíc motocyklů Harley-Davidson centrem Prahy, ze které jsme přinesli fotografie i video. „Po Středočeském kraji se uskutečnilo sedm organizovaných vyjížděk a nespočet individuálních cest,“ říká Martin Heřmanský, Managing Director Strategic Growth Markets EMEA Harley-Davidson. „Úžasné bylo vidět na jednom místě příznivce Harley-Davidson ze 77 zemí světa, kteří se společně baví a stírají tak mezi sebou rozdíly i předsudky,“ popisuje své pocity Trevor Barton, manažer péče o zákazníky Harley-Davidson. „V neděli jsem dostával nejčastěji dotaz, kdy opět něco podobného v Česku uspořádáme,“ spokojeně prozrazuje Jaroslav Vavřina, hlavní organizátor oslav 115 Harley-Davidson.

115-vyroci-Harley-Davidson-2018-cervenec-sobota-spanila-jizda-video

Během čtyř dnů prošlo holešovickým Výstavištěm přes sto tisíc lidí. Program byl opravdu nabitý. Mezi největší lákadla patřila výstava historických motocyklů Harley-Davidson, soutěž v přestavbách modelů H-D nebo možnost vyzkoušet si jízdu na kterémkoliv současném modelu. Doprovodný program probíhal na čtyřech podiích po celé čtyři dny.

Součástí oslav byly i charitativní dražby uměleckých přileb a speciálního vojenského modelu H-D. „Dražba uměleckých přileb, jejíž výtěžek podpoří domov žen se zdravotním postižením Pramen, vynesla 202 215 Kč,“ uvedla Lucie Dubová. Vojenští veteráni získají prostřednictvím nadace Domfree částku 390 tis. Kč. Šťastný majitel, který vydražil přestavbu Harley-Davidson Fatbob s názvem Freedom, pochází z Královéhradeckého kraje.

Mohlo by vás zajímat:  Prague Harley Days jako oslava svobody a amerického životního stylu

Během čtyř dní, které oslavy 115. výročí založení Harley-Davidson trvaly, se uskutečnilo také 7 organizovaných vyjížděk po Středočeském kraji. „Zájem o vyjížďky byl ohromný a kapacita se velmi rychle vyčerpala,“ prozrazuje Kamil Bernard, který je organizoval. Zahraniční návštěvníci společně navštívili Kutnou Horu, Křivoklát, Český Šternberk nebo například Konopiště.

Středočeský kraj poznávali jezdci na motocyklech Harley-Davidson i individuálně. Využívali k tomu doporučené trasy na oficiálním webu nebo mobilní aplikaci. „Tisíce jich jezdili po středních Čechách a účastnili se tzv. Czech Bohemia Challenge,“ říká Michal Kyncl, a vysvětluje, že se jedná o doporučení těch nejhezčích míst Středočeského kraje. Prvních tisíc získalo pamětní minci ze speciální limitované série.

Neděle patřila v Holešovicích hlavně rodinám s dětmi. Organizátoři vyhradili jeden speciální den, aby si oslavy 115 let Harley-Davidson mohly v klidu užít i ti nejmenší. „Čtyřdenní oslavy znamenaly pro Pražany určitá dopravní omezení. Alespoň z části to chceme kompenzovat právě rodinným dnem,“ upřesnil Jaroslav Vavřina. „Poděkování patří i obyvatelům Prahy 7. Ti měli v neděli vstup zdarma. Stačilo předložit občanský průkaz a prokázat trvalý pobyt na území městské části,“ upřesňuje Vavřina.

Pro návštěvníky oslav 115. výročí byly připraveny nejen venkovní výstavy, expozice a další program, ale i vnitřní „muzeum“. Na fotografie se můžete podívat v našich předchozích článcích.

Zajímavá data:

 • 67 500 je počet motocyklů Harley-Davidson, které dorazily na oslavy 115. výročí založení značky Harley-Davidson v Praze
 • Celkový počet účastníků překonal hranici sto tisíc. Přesné číslo je 110 354 (stav k 8. 7. 2017 – 14 hod.)
 • Do Česka přijeli návštěvníci ze 77 zemí světa
 • Dražba přileb, jejíž výtěžek podpoří domov žen se zdravotním postižením Pramen, vynesla 202 215 Kč (domovpramen.cz).
 • 7 organizovaných vyjížděk po Středočeském kraji
 • Pamětní mince Středočeského kraje
 • Originální přestavba modelu Harley-Davidson FatBob s názvem Freedom se vydražila za 390 tis. Šťastný majitel nového motocyklu je z Hradce Králové. Výtěžek putuje nadaci Domfree, která podporuje válečné veterány.
 • Celkový počet motocyklů ve spanilé jízdě byl 4 tisíce | spanilá jízda měla 3 vlny a startovala z Letenské pláně v sobotu 7. 7. 2018 v 10 hodin
 • Přes 14 tisíc kilometrů musel ujet účastník, který se vydal na motocyklu Harley-Davidson do Česka až z Číny
 • Nejstarší exponát, který návštěvníci mohou během čtyř dnů na holešovickém Výstavišti vidět, je H-D F 1000 z roku 1914.
 • Nejstarší účastník, který přijel na vlastním motocyklu Harley-Davidson, je 83 letý Ital z Říma. Jezdí na modelu Road King z roku 2011
 • Nejvzdálenější místo registrace účastníka 115 Harley-Davidson je Fidži.
Mohlo by vás zajímat:  Indian Riders Fest 2023