Tůma už je na Africa Eco Race v Mauretánii. Je tu velká chudoba

V pondělí se na Africa Eco Race nezávodilo. Kvůli větru nemohly vzlétnout pořadatelské vrtulníky, závodní kolona tak pouze přejela do dalšího bivaku. „Čekal jsem, že konečně odstartuji do písečné etapy, ale nakonec jsme jeli po asfaltu. Byl to dlouhý přesun,“ smutnil Zdeněk Tůma z týmu BARTH Racing, který drží 37. místo v celkovém pořadí. První ostré kilometry v Mauretánii čekají na českého jezdce v úterý. A půjde údajně o nejtěžší den.

Tůma prožil na náročné pouštní soutěži zajímavé tři dny. V sobotu kvůli technické poruše musel zastavit a na poušti pobyl šest hodin. Tedy v teplotách kolem 40 stupňů celsia. V neděli pak byl na programu volný den a ani v pondělí se nezávodilo. „Ale to, že se nevyjelo kvůli větru, se stávalo také na Dakarské rallye. Na start pondělní etapy jsem se těšil,“ přiznal Tůma, kterému v týmu vyměnili motor na jeho čtyřkolce.

Na Africa Eco Race dál sklízí pozornost. Nejenom jako jediný účastník na čtyřkolce. „Ostatní jezdci se mě ptali, jak jsem to mohl zvládnout v poušti tak dlouhou dobu. A jak jsem to mohl přežít. Má komplikace vyvolala ohlas. Už mě více znají,“ dodal s úsměvem Tůma, jezdec na Yamaze. Atmosféru na této soutěži si pochvaluje. „Tím, že je nás tady méně, tak je to takové rodinné. Příjemné.“

Všechno prý jinak klape, s organizátory je možné se domluvit. Pro účastníky je připravené profesionální zázemí s kvalitním jídlem. „Bezpečnostní pravidla jsou nastavené dobře. Víza před vstupem do jiné země jsme si vyřídili přímo v bivaku, což bylo skvělé,“ dodal Tůma, který je poprvé v Mauretánii. A ta se nejeví jako moc pohostinná oblast. „Co jsem doposud viděl, tak vůbec nechápu, jak tady žijí. Místní tu pobývají v polorozpadlých čtyřech stěnách nebo v plátěných stanech. Kluci z týmu se byly podívat v jedné vesnic a prý to tam vypadalo jako v osmnáctém století, velká chudoba.“

Právě v úterý bude na Tůmu čekat jedna z nejdelších rychlostních zkoušek. Podle organizátorů je prý nejtěžší z celé soutěže, jezdce zavede do dun.