Tůma má po karambolech v 5. etapě pohmožděné nohy

Další potíže trápily na Dakaru českého čtyřkolkáře Zdeňka Tůmu. Po středečním pádu do strouhy opět vyletěl do písku. V 5. etapě mu boj o lepší umístění navíc komplikovaly kamiony. „Startoval jsem vzadu, takže jsem to měl hodně složité. Ve druhé půlce mě už předjely nějaké kamiony, které trasu šíleně vyhlodaly. Musel jsem proto jet mimo cestu, protože v těch kolejích po nich to je nebezpečné,“ popsal jezdec týmu BARTH Racing. „Při přejezdu jednoho takového místa mě to vyhodilo a skončil jsem zase na zemi. Naštěstí jsem jel poměrně pomalu,“ uvedl Tůma, která byl v cíli třináctý a celkově je na slavné rallye průběžně na desáté příčce.

Závodníci ve čtvrtek v Saúdské Arábii absolvovali v okolí Háilu 373 kilometrů dlouhou rychlostní zkoušku, celkově museli ujet 643 km. „Byl to samý písek a duny, prakticky celou etapu se to střídalo. Po tom středečním nepříjemném pádu jsem byl hrozně unavený. Pohmoždil jsem si nohy, takže jsem ani na čtyřkolce nemohl moc stát. A když člověk nemůže na té čtyřkolce pérovat nohama, tak se nedá jet ani moc rychle. Není to jak vyvažovat a hrozí víc nebezpečí pádu. Jsem rád, že jsem vůbec dojel,“ oddechl si Tůma z pardubického týmu BARTH Racing.

Krizově situaci se ani tentokrát nevyhnul. „Znovu jsem se válel, ale moje Yamaha to odnesla jen poničeným štítkem. Možná to bylo způsobené tou únavou. Fakt jsem se na čtyřkolce sotva držel,“ řekl odhodlaně z bivaku, kde rovněž zkoumají, jestli je jeho stroj po několika karambolech technicky v pořádku.

Síly bude v šesté etapě rozhodně pokračovat. Organizátoři sice zkrátili měřený úsek, ale i tak závodníky čeká brutálních 920 kilometrů. „Už jen ta představa je bolavá. Čeká nás opravdu náročný den. Bude to boj o přežití,“ dodal Tůma.