Toni Bou získal 27. titul v mistrovství světa v X-Trialu. V rozhovoru prozradil, jak tráví současný stav

Toni_Bou_2020_FIM_X-Trial_world_champion- (1)

Koronavirus a následné rušení závodů včetně zákazu venkovních sportů změnily plány prakticky každého sportovce na světě. Včera bylo oficiálně potvrzeno ukončení mistrovství v X-Trialu, čímž Toni Bou získal 27. titul poté, co zvítězil ve všech bodovaných závodech sezóny. S ohledem na aktuální karanténu jsme se snažili zjistit, čím se trialový šampion v těchto dnech zabývá.

Toni, všichni jsme viděli virální video, které jsi na začátku karantény zveřejnil, a v němž jezdíš se svým motocyklem po domě… ale… jak tráví Toni Bou izolaci?

Podobně jako každý – snažím se vše zvládnout co nejlépe. Tato situace je náročná pro všechny. A zatímco my máme to štěstí, že můžeme zůstat doma, jiní vynakládají veškeré úsilí k tomu, aby tento stav ukončili. Chtěl bych všechny tyto lidi podpořit a poděkovat jim za jejich mimořádné úsilí. Za sebe se snažím nevyjít z kondice, a i během pobytu doma funguji v režimu tréninku před sezónou. To je poměrně náročné, ale i přes změnu tempa se budu snažit zachovat si co nejvíce ze své formy a doufám, že se konce karantény dočkám v co nejlepší fyzické kondici. To je v těchto dnech moje hlavní motivace.

Jaká jsou pravidla pro obyvatele oblasti, ve které žiješ? Je omezeno vycházení?

Ano, bylo vydáno nařízení, které zakazuje veškerý pohyb a lidé jsou povinni zůstat ve svých domovech. Povoleny jsou jen ty nejnutnější aktivity.

Jakému cvičení se věnuješ?

Jediná věc, kterou můžeme dělat venku, jsou vycházky se psem. Se psem přitom smí jít pouze jedna osoba a moje partnerka tak dosud nebyla venku.

Jaké sporty provozuješ?

Mohlo by vás zajímat:  O víkendu se na mosteckém okruhu pojede mistrovství světa superbiků WorldSBK

Cvičím na rotopedu. V zásadě kardio cvičení. Nic jiného se dělat nedá. Základní cvičení a hodně strečinku…

Má současný stav vliv na tvůj stravovací režim?

Náš stravovací režim je normálně pod dohledem. Proto myslím, že na něm v této chvíli není třeba nic měnit. Pokud by se něco událo, může ke změně dojít, ale nyní stačí pouze věnovat pozornost přísunu dostatečného množství živin.

Co jsi udělal s motorkou?

Kromě videa nic. Vše ostatní je rizikové. Video jsem natočil, aniž bych kohokoliv vystavil riziku. Jeho cílem bylo všechny pobavit a natáčení bylo zábavné i pro mne. Dokud nebude po všem, na motocykl nesednu. V mém případě mi tato pauza prospěje. Utrpěl jsem několik nepříjemných úrazů a nyní je vhodná doba doléčit zranění obratle a plně se zotavit z poranění bederní páteře, což se mi dosud zcela nepodařilo. Je zapotřebí zůstat pozitivní a využít času ke zhojení těchto problematických částí.

Toni_Bou_2020_FIM_X-Trial_world_champion- (2)

Mistrovství světa v X-Trial u pro rok 2020 skončilo dřív, než se očekávalo. Jaký je tvůj názor poté, co jsi zvítězil ve všech pěti uskutečněných závodech?

Je škoda, že mistrovství muselo skončit tímto způsobem. Nastavili jsme laťku velmi vysoko, zejména některými velmi těsnými souboji s Adamem [Ragou]. Vzhledem k tomu, že jsem všech pět závodů vyhrál, nemohl být konečný výsledek pozitivnější. Byl to pro nás velmi dobrý rok, a to i vzhledem k velmi náročnému soupeři. Ve všech finálových bitvách jsem musel tvrdě bojovat a celý tým vždy pracoval na 100 %. Toto je titul, který si budu navždy pamatovat. Vyhrát znovu v Barceloně pro mne byl mimořádný okamžik. Je škoda, že jsem toto vítězství nemohl oslavit se svými přáteli v Andoře, ale s ohledem na současnou situaci je to pochopitelné.

Jaká jsou tvá očekávání pro rok 2021?

Mohlo by vás zajímat:  Premiéra mistrovství světa superbiků WorldSBK se při premiéře na mosteckém okruhu vydařila

Doufáme, že X-Trial kalendář bude plný akcí, které bude možné opravdu uskutečnit! Začátek příští sezóny je ještě daleko, zdá se však, že všechny boje v Mistrovství světa ve venkovním trialu budou velmi těsné a na odpočinek nebude čas. Myslím, že to bude šampionát plný závodů – přesně tak, jak to máme rádi.

Zahájení Mistrovství světa ve venkovním trialu byl odloženo. Jsi si jistý, že budeš moci závodit ve všech termínech?

Teď se nedá přesně předpovědět, jak se bude situace vyvíjet. Tento stav je neobvyklý pro každého, včetně celého sportovního odvětví. Přinejmenším se budeme schopni vrátit ke dvoudennímu formátu sobot a nedělí. Splnění celého kalendáře však bude složité. Už jen pět dvoudenních velkých cen znamená deset závodů. Doufejme, že se situace vyvine tímto směrem. Příliš dalších možností neexistuje…

Myslíš si, že všichni jezdci se první akce zvládnou zúčastnit při rovných podmínkách?

Těžko říci. Pro každého to bude obtížné. Všichni jsme ve složité situaci a šíře možností každého do velké míry závisí na tom, jak moc koronavirus zasáhl právě zemi, ve které žije. Až se křivka vývoje onemocnění začne zplošťovat, bude situace jiná.

Toni_Bou_2020_FIM_X-Trial_world_champion- (4)

Z čeho se skládá tvůj denní program?

Vstanu, jdu na procházku se psem, dám si snídani a můj sportovní program zahrnuje 1h30 jízdy na rotopedu, posilování a strečink. Uvařím jídlo, možná o něco později, než je obvyklé, chvíli se věnuji sledování televize a sociálních sítí, kde se snažím načerpat aktuální informace a zjistit, co bych měl dělat. Odpoledne další cvičení – o něco volnější, zhruba hodinu. Sprcha, večeře, televize a spánek…

A motorka?

Mohlo by vás zajímat:  Závodník Oliver König má za sebou úspěšně maturitu. Už se zase naplno vrhá do tréninku

Od posledního videa jsem se motorky znovu nedotkl. Nebyla zapotřebí ani žádná údržba nebo cokoli jiného. Je čistá a bez zrnka prachu. Připravena do akce, až toto všechno skončí.

Jak se chráníš před koronavirem?

Nemám roušku. Pokud musím kvůli něčemu neodkladně vyjít, snažím se dojít hned brzy ráno na blízkou benzínku kdy je nepravděpodobné, že tam někoho potkám. Velmi pečlivě si myji ruce – to je také důležité. Potraviny nakupuji na internetu a nechám si je doručit až domů. Do supermarketu nechodím, abych se vyhnul kontaktu s lidmi.

A na závěr… chceš něco vzkázat fanouškům?

Především bych chtěl poděkovat zdravotníkům a dalším odborníkům, kteří tvrdě pracují a bojují i za každého z nás. My máme ten nejjednodušší úkol – zůstat doma a snažit se tuto obtížnou dobu překonat. Přeji hodně štěstí a jen to nejlepší všem, jejichž rodiny a přátelé již byli tímto onemocněním postiženi. Vše se brzy vrátí do normálu.

Toni_Bou_2020_FIM_X-Trial_world_champion- (5)

Foto: Honda