Svolávací akce Suzuki GSX-R

Velice rozsáhlou svolávací akci oznámila Suzuki v Americe. Jedná se o více než 200 000 kusů (ano, čtete správně) modelu GSX-R kubatury 600, 750 a 1000  roku výroby 2004 – 2013.

Příčinou svolávací akce je možná chyba v brzdném účinku přední brzdy. Kombinace starší brzdové kapaliny a koroze pístku uvnitř brzdové pumpy může mít za následek snížení brzdného účinku vlivem vytvářejícího se plynu uvnitř bzdové soustavy. Toto sdělení rozeslala Suzuki majitelům motocyků v Americe.

Tento problém má však delší historii. Již v roce 2009 upozornil německý dealer společnost Suzuki na to, že se objevili majitelé těchto modelů, kteří si stěžovali na špatný brzdný účinek po delším odstavení motocyklu. Tehdy se k tomu společnost Suzuki vyjádřila tak, že se pravděpodobně jedná o nedostatečnou údržbu. Na konci roku 2011 se podobné problémy objevily i v Americe. Podobná sdělení výrobci přišla i během roku 2012 a výrobce začal důsledně pracovat na zajištění problému.

Suzuki poté dospěla k závěru, že se jedná o nedostatečnou povrchovou úpravu pístu v brzdové pumpě. Zkoumána byla i zadní brzdová soustava, u které se tento problém neobjevil.

Svolávací akce by měla začít 4. listopadu 2013 a konkrétně by se mělo jednat o výměnu za nové, přepracované kusy brzdové soustavy. Prozatím není jasné, kolik kusů bude mít tento defekt. Bohužel jsem o tomto nenašel oficiální informaci co by se týkala České Republiky. Doporučuji však majitelům modelů GSX-R kvůli tomuto kontaktovat dealera Suzuki.

suzuki-1000-gsxr-2011

-JK-