Suzuki Hayabusa zrychlila během půlmílové trati na více než 330 km/h

suzuki-hayabusa-turbo-drag-zavodni-special-video

Suzuki GSX-R 1300 Hayabusa spatřila světlo světa v roce 1999. A její příchod byl velkolepý, stala se totiž nejrychlejší sériovou motorkou na světě. Její maximální rychlost 298 km/h překonala tehdejšího rekordmana Hondu CBR 1100 XX Super Blackbird. Jenže pro motorku z přiložených videí je rychlost začínající „2“ moc obyčejná. Ta totiž dokáže vyvinout rychlosti začínající „3“ na 800metrové trati.

A dokázala to už několikrát, jak ostatně dokazují přiložená videa, která byla točena v Německu na akci s názvem RACE 1000. První video je staré jen pár dnů. Uvidíme, že s ní letos byla zajeta nejvyšší rychlost na trati měřící půl míle v hodnotě 328,16 km/h.

Před rokem to ale byla rychlost ještě vyšší. Na té samé akci se totiž povedlo vyvinout rychlost dokonce 331,76 km/h. Docela by nás zajímalo, kolik by asi tak motorka jela, kdyby se měřilo na opravdovou maximální rychlost na neomezené trati…

Bohužel se nám nepodařilo zjistit, jaké úpravy motorka má. Jisté ale je, že má turbodmychadlo a popisky u videí mluví o výkonu 500 koní. A to je vážně obrovská porce!

Mimochodem aktuálně nejrychlejší sériovou motorkou na světě je Kawasaki Ninja H2R. Tu pohání litrový řadový čtyřválec uložený napříč, který dopuje kompresor. Díky tomu je výkon neskutečných 228 kW/310 koní při 14 000 ot./min. Na sériové motorce!