Stovky Němců přišly o řidičák na elektrických koloběžkách. Jezdili opilí během Oktoberfestu

kolobezky

Elektrické koloběžky zažívají v posledních několika málo letech obrovský boom. Vyrábí je kde kdo, včetně několika automobilek. Jenomže jejich rozmach rozhodně nemá nic společného s městskou a čistou mikromobilitou, jak o nich automobilky často mluví, ale spíše to znamená problém pro chodce a řidiče. Lidé na koloběžkách v už tak přecpaných městech ohrožují všechny chodce kolem, sebe nevyjímaje.

Další problém je, že na koloběžkách často jezdí pod vlivem alkoholu. U nás se před několika málo dny stala vážná nehoda opilého koloběžkáře a chodkyně. Problém je v legislativě, která by si možná měla vzít příklad v Německu. Tam jsou totiž koloběžky od června letošního roku brány jako motorové vozidlo. Vztahují se tedy na jejich řidiče stejná pravidla a povinnosti, včetně omezení v alkoholu v krvi, jako kdyby sedali za volant.

Škoda představí na autosalonu v Ženevě nejen auta, ale také koloběžky

Jenomže během letošního Oktoberfestu na tuto stále ještě čerstvou změnu velká spousta milovníku piva zapomněla. Německá policie při kontrolách zkontrolovala několik stovek těch, kteří z pivní slavnosti odjížděli. 414 z nich bylo pod vlivem alkoholu a 254 z tohoto počtu rovnou přišlo o řidičský průkaz. To byli ti, kterým bylo naměřeno více než půl promile alkoholu, což je tamní povolený limit za volantem.

Zajímavostí je, že toto množství odebraných řidičáků na jedné akci je asi 6 % z celkových 4000 odebraných řidičských průkazů za posledních 12 měsíců. Jde o čísla z Mnichova, tedy z místa, kde se Oktoberfest každoročně koná. Kromě zabavení řidičáku dostali hříšníci pokuty ve výši až 1500 eur, tedy 38 700 Kč, a také jim přibyly až tři trestné body do karty řidiče. Pokuta, ale i nařízené lékařské vyšetření pak závisí na tom, jaká hodnota alkoholu byla „řidičům“ naměřena.