Stovky Němců přišly o řidičák na elektrických koloběžkách. Jezdili opilí během Oktoberfestu

kolobezky

Elektrické koloběžky zažívají v posledních několika málo letech obrovský boom. Vyrábí je kde kdo, včetně několika automobilek. Jenomže jejich rozmach rozhodně nemá nic společného s městskou a čistou mikromobilitou, jak o nich automobilky často mluví, ale spíše to znamená problém pro chodce a řidiče. Lidé na koloběžkách v už tak přecpaných městech ohrožují všechny chodce kolem, sebe nevyjímaje.

Další problém je, že na koloběžkách často jezdí pod vlivem alkoholu. U nás se před několika málo dny stala vážná nehoda opilého koloběžkáře a chodkyně. Problém je v legislativě, která by si možná měla vzít příklad v Německu. Tam jsou totiž koloběžky od června letošního roku brány jako motorové vozidlo. Vztahují se tedy na jejich řidiče stejná pravidla a povinnosti, včetně omezení v alkoholu v krvi, jako kdyby sedali za volant.

Škoda představí na autosalonu v Ženevě nejen auta, ale také koloběžky

Jenomže během letošního Oktoberfestu na tuto stále ještě čerstvou změnu velká spousta milovníku piva zapomněla. Německá policie při kontrolách zkontrolovala několik stovek těch, kteří z pivní slavnosti odjížděli. 414 z nich bylo pod vlivem alkoholu a 254 z tohoto počtu rovnou přišlo o řidičský průkaz. To byli ti, kterým bylo naměřeno více než půl promile alkoholu, což je tamní povolený limit za volantem.

Mohlo by vás zajímat:  SEAT MÓ je nová značka městské mobility španělského výrobce aut. Nabídne elektrické skútry i koloběžky

Zajímavostí je, že toto množství odebraných řidičáků na jedné akci je asi 6 % z celkových 4000 odebraných řidičských průkazů za posledních 12 měsíců. Jde o čísla z Mnichova, tedy z místa, kde se Oktoberfest každoročně koná. Kromě zabavení řidičáku dostali hříšníci pokuty ve výši až 1500 eur, tedy 38 700 Kč, a také jim přibyly až tři trestné body do karty řidiče. Pokuta, ale i nařízené lékařské vyšetření pak závisí na tom, jaká hodnota alkoholu byla „řidičům“ naměřena.