Slovenská policie se vybavila nejnovějšími motocykly BMW Motorrad

Prvních dvacet dva motocyklů BMW Motorrad slavnostně předal ministr vnitra Roman Mikulec členům Úřadu pro ochranu ústavních činitelů a diplomatických misí Ministerstva vnitra Slovenské republiky. Při této příležitosti členové ochranky předvedli své jezdecké umění na vojenské letecké základně v Malackách.

Nové motocykly budou nasazeny i při bezpečnostních opatřeních během zářijové návštěvy Svatého otce na Slovensku. Dosud používané motocykly jiné značky již nevyhovovaly potřebám policie, navíc dodatečné zásahy do instalace světelné nebo zvukové signalizace ohrožovaly jejich aerodynamiku a stabilitu, což zejména ve vyšších rychlostech mohlo ohrozit bezpečnost jezdců. „Zásahy se dotkly také elektroinstalace, problémy způsobila dodatečná elektrická zařízení, při jejichž instalaci nebyly zohledněny technické parametry původních motocyklů. Právě zvýšený elektrický odběr způsoboval časté vybíjení baterií a selhávání alternátorů,“ uvedl Marek Moncman, ředitel Úřadu pro ochranu ústavních činitelů. Dodal, že například vysílačky na starých motocyklech nelze ovládat za jízdy. Pokud bylo nutné změnit komunikační kanál, musel řidič zastavit a provést změnu ručně.

Mohlo by vás zajímat:  Honda CRF250R se představuje pro modelový rok 2023

Nové motocykly jsou vyráběny a upravovány přesně podle požadavků Ministerstva vnitra Slovenské republiky přímo během výrobního procesu v továrně. Všechny komponenty a kvalita jsou tedy garantovány výrobcem. Při výrobě byly využity rozsáhlé zkušenosti získané na základě dlouhodobého používání motocyklů BMW Motorrad policejními sbory například v Německu, Rakousku nebo Švédsku. Nové stroje jsou kromě jiného jiné vybaveny speciálními světelnými a zvukovými výstražnými zařízeními, včetně možnosti vydávat pokyny přímo z přilby do reproduktorů, což přispívá k bezpečnosti a rychlosti komunikace.

„Po třinácti letech jsme policistům pořídili kvalitní a bezpečné motocykly, které jsou standardem i v zahraničí. Jsou to špičkové stroje ve své kategorii, jsme přesvědčeni, že budou mít dlouhou životnost v aktivní službě,“ řekl ministr Roman Mikulec. Zdůraznil, že je nutné řešit neuspokojivý stav vozového parku ministerstva vnitra na Slovensku, přičemž v první fázi bude ministerstvo vnitra obnovovat vozidla starší 12 let a vozidla s více než 250 tisíci najetými kilometry.

Nákupu motocyklů předcházela řádná veřejná zakázka z podzimu 2020, která úspěšně prošla analýzou Útvaru hodnoty za peníze. Do soutěže se přihlásili tři uchazeči, přičemž zakázku získala společnost Tech Moto s.r.o., která nabídla nejlepší cenu.

Mohlo by vás zajímat:  GASGAS představuje závodní motorky TXT a TXT GP pro rok 2023

Ministerstvo vnitra pořídilo dva typy motocyklů. Stroje BMW Motorrad K 1600 GT (22 kusů) bude používat bezpečnostní služba, dalších 30 strojů BMW 1250 RT dostanou okresní a krajské inspektoráty a policejní složky.