SEAT e-Scooter: španělská automobilka představila nový elektrický skútr

elektricky-skutr-SEAT-e-Scooter-2

SEAT v rámci 9. ročníku světového veletrhu a kongresu o chytrých městech, Smart City Expo World Congress, představil další významné kroky v realizaci své strategie pro městskou mobilitu – SEAT založí novou strategickou obchodní jednotku SEAT Urban Mobility a navíc ve své expozici vystavuje koncepty nové elektrické koloběžky e-Kickscooter a prvního elektricky poháněného motocyklu e-Scooter ve své téměř 70leté historii.

Prezentace koncepčního motocyklu SEAT e-Scooter

SEAT představil koncepční motocykl e-Scooter se zcela elektrickým pohonem, kompaktními rozměry a designem, založeným na stylizovaných geometrických tvarech. Definitivní verze motocyklu bude uvedena na trh v roce 2020 a nabízena jak soukromým uživatelům, tak i provozovatelům služeb sdílení vozidel. SEAT uzavřel smlouvu o spolupráci s barcelonským výrobcem skútrů Silence, který bude nový model vyrábět ve svém závodě Molins de Rei, na půl cesty mezi Barcelonou a Martorellem.

Lucas Casasnovas, nový vedoucí divize městské mobility ve společnosti SEAT, uvedl, že „se snažíme být spojencem velkoměst a koncepčním motocyklem SEAT e-Scooter dáváme odpověď na poptávku veřejnosti po agilnější mobilitě. Naše spolupráce se společností Silence je ukázkou toho, jak nám partnerská kooperace umožňuje být ještě efektivnější“.

Koncepční motocykl e-Scooter je vybaven elektromotorem s nejvyšším výkonem 7 kW (krátkodobě 11 kW/14,8 koně). Tato hodnota je porovnatelná se spalovacími motory zdvihového objemu 125 cm³. Elektromotor poskytuje již při rozjezdu maximální točivý moment 240 Nm. Skútr dosahuje nejvyšší rychlosti 100 km/h a z 0 na 50 km/h dokáže zrychlit za pouhých 3,8 sekundy. Podle zkušební metodiky WMTC činí dojezd na jedno nabití akumulátorů 115 kilometrů.

Mohlo by vás zajímat:  Polaris a Zero Motorcycles uzavírají partnerství. Spolupracovat budou na elektrických modelech

Sada akumulátorů je vyjímatelná pro snadné nabíjení v domácnostech nebo na veřejných nabíjecích stanicích. Podle předběžných údajů budou provozní náklady cca 0,70 eura na 100 kilometrů. Koncepční motocykl e-Scooter nabízí navíc dostatečně velké odkládací prostory pod sedlem pro uložení dvou přileb, ale také nejmodernější konektivitu. Uživatelé budou moci sledovat stav nabití akumulátorů nebo polohu skútru prostřednictvím aplikace na mobilním telefonu.

Nová koncepční koloběžka SEAT e-Kickscooter

Společnost SEAT prezentovala na veletrhu a kongresu Smart City Expo World Congress také koncept nové generace elektrické koloběžky e-Kickscooter. Nová verze koloběžky má dojezd až 65 km, dva nezávislé brzdové systémy a výrazně vyšší kapacitu akumulátoru, 551 Wh. Aktuální verze koloběžky SEAT eXS, představené v roce 2018, bylo prodáno již více než 10 000 kusů.