RED BULL KTM připraven k závodu DAKAR 2023

Matthias Walkner, Toby Price a Kevin Benavides z Red Bull KTM Factory Racing jsou připraveni na Rallye Dakar 2023. Do startu ikonické akce zbývá méně než měsíc a tým brzy dokončí poslední přípravy, než se vydá do Saúdské Arábie, kde bude soutěžit ve 14etapovém podniku, který začíná 31. prosince.

Sezona 2022 byla přerušena jak z hlediska přeložených akcí, tak kvůli zraněním, tříčlenný tým Red Bull KTM je nyní opět pohromadě a je připraven závodit v nadcházejícím Dakaru 2023. Matthias Walkner se vrací do soutěže rallye poprvé od Abu Dhabi Desert Challenge, kde vyrovnal svůj dakarský výsledek, a to třetí místo. Rakouský jezdec poté podstoupil tolik potřebnou operaci po zranění ramene, které ho už nějakou dobu sužovalo. Nyní, téměř 100% fit, bude vítěz Dakaru z roku 2018 usilovat o druhý titul na nejtěžší cross-country rallye světa.

Matthias Walkner: „Jsem opravdu nadšený, že se zúčastním své další Rallye Dakar. Je to pro nás vždy obrovská událost a vždy chce každý vyhrát. S tolika dny závodění a tolika kilometry je to rozhodně nejtěžší závod v kalendáři. Vypadá to, že organizátoři naplánovali na rok 2023 obzvlášť náročnou trasu a s několika změnami pravidel si myslím, že závod bude obrovskou výzvou. Stále mám v hlavě rok, kdy jsem po operaci ramene vynechal spoustu závodů, takže doufám, že tam nebudu mít žádné problémy. Ale cílem je samozřejmě vyhrát. Vím, že mám kolem sebe úžasný tým a motorka teď funguje opravdu dobře. Dakar vždy přináší pár překvapení, ale cítím, že jsem na to skvěle připraven a těším se, až začnu.“

Toby Price prožil náročnou sezónu 2022, kdy přišla havárie v Maroku, která ho donutila odstoupit z Rallye du Maroc. Zkušený Australan však ví, že v rallye se může stát cokoliv a svůj těžký rok už má za sebou, aby se mohl soustředit na Dakar. Toby, spokojený s vývojem provedeným na svém stroji KTM 450 RALLY během letních testů, a přesvědčen, že Dakar 2023 zaměřený na navigaci bude vyhovovat jeho dovednostem, je Toby připraven zaútočit na impozantní událost.

Toby Price: „Dakar 2022 pro mě nevyšel úplně podle plánu. Hned na začátku prvního dne jsem měl problém s jednou poznámkou v itineráři, a proto bylo opravdu těžké dostat se zpět do kontaktu s předními závodníky po zbytek závodu. Vím, že moje tempo tam bylo, ale rally může být těžká a někdy věci prostě nejdou podle vašich představ. V polovině roku jsme měli velkou mezeru a dobře jsme to využili při testování s týmem. V Rallye du Maroc jsem se cítil skvěle a moje tempo tam bylo dobré, jen je nešťastné, že můj závod ukončila nehoda. Nyní v prosinci před krátkou přestávkou o Vánocích nás čeká další testování, ale pak se k tomu vrátíme rovnou na konci roku. Na Dakaru jsem měl pět umístění na stupních vítězů a vím, že mám šanci vyhrávat – všechno se musí sejít a jsem si jistý, že tam můžu bojovat o další titul.“

Kevin Benavides se těší na závodění své druhé Rallye Dakar s Red Bull KTM a zaměřuje se také na odměnu za veškerou tvrdou práci týmu vítězstvím. Argentinec si užil solidní sezónu 2022 s umístěním na stupních vítězů v Chile a v posledním kole mistrovství světa ve Španělsku. S dalším rokem zkušeností získaných závoděním na KTM 450 RALLY se Benavides cítí na motorce i v týmu pohodlně a míří do Saúdské Arábie sebevědomě a vysoce motivovaný k úspěchu.

Kevin Benavides: „Rok 2022 byl pro mě opravdu dobrý a jsem nadšený, že si tento pocit přenesu do Dakaru 2023. I když můj konečný výsledek nebyl  v roce 2022 skvělý, vím, že jsem měl rychlost na to, abych byl lepší. Abu Dhabi bylo také těžké s technickým problémem na konci, ale opět jsem byl mezi prvními třemi. Po letním testování s týmem jsme na motorce provedli spoustu změn a ty se ukázaly umístěním na stupních vítězů na Atacama Rally a silným výsledkem v Maroku. Skončit jako vicemistr v posledním kole roku bylo skvělé a opravdu mi pomohlo vybudovat si sebevědomí před rokem 2023. Během roku jsem se svým trenérem hodně pracoval a cítím se na to připravený jak fyzicky, tak psychicky. Těším se na to a doufám, že sobě i týmu zajistím další umístění na stupních vítězů.“

Norbert Stadlbauer – manažer týmu KTM Rally: „Naši jezdci KTM se nemohou dočkat, až budou závodit na Dakaru. Toby je fit a plný sebevědomí – nepochybně bude usilovat o získání třetí trofeje v roce 2023. Matthias od té doby, co si nechal opravit rameno, prochází intenzivním testovacím a tréninkovým programem. Nová pravidla a dlouhý závod by měl vyhovovat jeho stylu, opravdu se těším, až uvidím, čeho v závodě dokáže dosáhnout. Nakonec Kevin prožil vynikající rok a na motorce ukázal opravdu dobré výsledky. Ví, co je potřeba k vítězství, takže pokud vše do sebe zapadne, určitě to bude pódium. Celkově jsme rok strávili mnoha vylepšeními KTM 450 RALLY. Zdá se, že Dakar 2023 bude náročnější než kdy jindy, ale my jsme 100% připraveni závodit.

Robert Jonas – šéf Motorsports Offroad: „Se třemi bývalými šampiony v týmu vypadá Red Bull KTM pro Dakar 2023 super silný. Je to nesmírně důležitý závod nejen pro jezdce a tým, ale pro KTM jako celek. Všichni odvedli v sezóně 2022 hodně práce, a to jak z hlediska závodění ve světovém šampionátu FIM Rally-Raid, tak při vývoji motocyklu. Díky několika změnám pravidel a dlouhému 14etapovému podniku se na Dakaru může stát cokoliv. Ale věřím, že jsme připraveni na všechno a jako vždy budou jezdci bojovat ze všech sil, aby znovu získali tuto ikonickou trofej.“

Rallye Dakar 2023 začíná 31. prosince 2022 krátkou prologovou etapou, po níž bude následovat 14 náročných závodních etap, než rally skončí 15. ledna 2023.