Proč se přidávají aditiva do motorového oleje?

Metabond-ECO-aditivum-do-oleje-motorka
Zdroj: facebook Metabond Česká republika

V motoristickém světě jsou jedním z nejvíce rozebíraných témat aditiva do motorového oleje. Ve své podstatě se jedná o přísady snižující emise ve výfukových plynech, což má pozitivní dopad na životní prostředí. Dále maziva prodlužují životnost motoru, který se při běžném chodu, ani studeném startu tak neopotřebovává.

Současný trh sice nabízí kvalitní motorové oleje, tedy alespoň pokud sáhnete po prostředcích od renomovaných značek, ovšem někteří motoristé preferují cenu před kvalitou, a proto kupují oleje z neoficiální distribuce, což se potom podepíše na kondici vozidla. O nekvalitních olejích si řekneme někdy příště, v následujících řádcích se zaměříme na produkty známých výrobců.

Výrobci splní normy, a tím to pro ně končí

Evropská unie má stanovené normy, které musejí výrobci motorových olejů splnit. Bohužel, konkurence na trhu je tak obrovská, že společnosti vyrobí olej dle stanovených pravidel, ale už do něj nepřidají nic navíc, co by mohlo být ve prospěch motoru. Pokud by totiž motorový olej obsahoval současně i aditivum, byla by jeho pořizovací cena o mnoho vyšší. Přece jen, spousta spotřebitelů upřednostňuje spíše nízkou cenu, čemuž se musejí výrobci přizpůsobit, jinak by nevydělávali.

Jaká aditiva do oleje existují?

Přísady do motorového oleje by se daly rozdělit na několik kategorií. Záleží na tom, co od aditiva očekáváte. Zatímco některé preparáty mají čisticí schopnosti, jiné zase snižují opotřebení motoru. Pozor, u druhé varianty je nezbytné zhlédnout obsah aditiva, aby jeho součástí nebyl chlór, který je agresivní jak na benzinové, tak i naftové motory.

Oprava vozidel není vždy nejlevnější, a proto byste měli udělat maximum pro to, aby k poškození automobilu nedocházelo. Samozřejmě, některé vady nelze ovlivnit, některé ale ano. S aditivy předejdete drahým opravám, a to jak u ojetých, tak i u nových vozidel. V první řadě se minimalizuje tření, zjednoduší se studené starty a eliminuje se opotřebení.

Vysokou spotřebu oleje vyřeší aditivum

Vysokou spotřebu motorového oleje způsobují různé netěsnosti v motoru, přičemž vyčištěním motoru a přidáním aditiva do oleje vás už nebude ztráta oleje trápit, protože se jeho hladina bude neustále udržovat na požadované úrovni. Pomyslnou třešničkou je, že mazivo výrazně sníží hlučnost motoru.

Jaká aditiva použít?

Existuje nespočetné množství výrobců a přípravků. Abychom vám usnadnili výběr, doporučujeme zušlechťovač kovových povrchů spalovacích motorů Metabond ECO. Prostředek je určen pro motorová vozidla do 3,5 tuny. Vyznačuje se obsahem keramických nanočástic, díky nimž se snižuje tření a zlepšuje mazání.

Upozorňovali jsme vás na to, že aditivum nesmí obsahovat chlór, který Metabond ECO opravdu neobsahuje, a tak se nemusíte obávat jeho agresivity. Dále ve složení nenajdete ani síru, fosfor či PTFE.

Zdroj foto: facebook Metabond Česká republika