Probuďte svou motorku ze zimního spánku. Jak ji připravit na začátek sezóny?

Jaro se nezadržitelně blíží, teploty stoupají a to znamená jediné. Nastává ten pravý čas na předsezónní přípravu motorky. Co vše je potřeba zkontrolovat před tím, než po zimním odpočinku znovu vyrazíte brázdit silnice na dvou kolech?

Správné zazimování je polovinou úspěchu

Jestliže jste svou motorku správně zazimovali, bude pro vás její příprava na novou sezónu hračka. Ani v opačném případě se ale nemusíte bát – začátek motorkářské sezóny nezmeškáte. Stačí, když svou motorku probudíte včas ze zimního spánku a dopřejete jí následující péči.

Mohlo by vás zajímat:  Bridgestone opět potvrzuje partnerství s Hawkers European Talent Cup. Podporuje začínající závodníky

Zkontrolujte únik kapalin

Pokud stála motorka přes zimu na jednom místě, budete mít větší přehled o případném úniku oleje, chladicí a brzdové kapaliny. Jakýkoliv únik je potřeba co nejdříve řešit, s objednáním do servisu proto příliš dlouho neotálejte. Jestliže jste žádný únik kapalin nezaznamenali, stačí, když jejich hladinu před první vyjížďkou doplníte.

A co brzdy? Brzdí?

O brzdové kapalině už řeč byla, zaměřit byste se ale měli na celkovou funkčnost brzdového systému. Vyzkoušejte chod páček přední i zadní brzdy – musejí vyvíjet tlak a nepropadat se. Pokud páčku přední brzdy zmáčknete až k rukojeti, něco je špatně. Zkontrolujte rovněž stav brzdových destiček. Jejich tloušťka nesmí být menší než 1 mm, v opačném případě jsou zralé na výměnu.

Baterii zapojte do nabíječky

Patříte k motorkářům, které na pravidelné dobíjení akumulátoru příliš neužije? V tom případě je víc než pravděpodobné, že na jaře hned tak nevyjedete. Vybitou baterii je třeba nabít v nabíječce určené pro daný typ. Nemáte-li ji doma, není problém nechat si akumulátor dobít v jakémkoliv servisu. Jestliže jste baterii na zimu vyndali, před opětovným namontováním důkladně očistěte kontakty od případné koroze.

Kdo maže, ten jede

Řetěz vyčistěte a namažte, a to speciálními oleji na řetězy, nikoli benzínem nebo ředidlem. Zároveň zkontrolujte prověšení řetězu a porovnejte ho s doporučenou mírou průvěsu uvedenou v příručce k motocyklu. Příliš volný řetěz pak raději vyměňte za zbrusu nový.

Mohlo by vás zajímat:  Pirelli slaví 150 let

Bez zkontrolovaných pneumatik nevyjíždějte

Vaši pozornost si zaslouží také pneumatiky. Zvlášť pokud byly během zimy vystaveny například UV záření, mohou se na jejich povrchu objevit drobné prasklinky, které jsou pádným důvodem k pořízení nové sady. Zkontrolujte také tlak v pneumatikách, který by měl odpovídat doporučení od výrobce. Jak podhuštěné, tak naopak přehuštěné pneu mají nepříznivý vliv na jízdní vlastnosti.

Máte pocit, že se vaše stávající motorka ze zimního spánku už neprobudí? Investujte do nové, se kterou vás čekají stovky ujetých kilometrů. Toužíte usednout na offroadový pitbike, lehký supersport nebo snad nadčasový chopper? Vysněná motorka už na vás čeká na Heurece.