Povinné ručení na motorku: Sjednat raději sezónní, nebo celoroční?

motorka-pri-jizde-harley-davidson
Foto: unsplash.com

Jízda na motorce je pro většinu řidičů pouze sezónní záležitostí. V praxi je pak motorka několik měsíců uložená v garáži, přičemž za ni často stále platíte povinné ručení – přitom si ho můžete sjednat pouze na sezónu, a tak roční platbu snížit. Vyplatí si sezónní povinné ručení, nebo je lepší platit ho po celý rok?

Povinné ručení je povinné pouze u vozidel pohybujících se po silnici

Povinné ručení musí mít podle zákona sjednané každý řidič, který se rozhodne se svým vozidlem vyrazit na silnici. Pokud tedy máte motocykl zazimovaný doma v garáži, v rámci zákona nejste povinni mít na něj po tuto dobu sjednané povinné ručení. To hraje do karet zejména sezonním řidičům, kteří svůj stroj vytáhnou na silnici jen na jaře nebo v průběhu léta.

Mohlo by vás zajímat:  Návrat legendy: KTM 790 DUKE se představuje pro rok 2023

Obvykle bude cena povinného ručení o poznání nižší, přičemž velmi záleží na tom, jaké krytí si zvolíte. Samotní odborníci radí, aby řidiči zbytečně nešetřili a raději si za povinné ručení připlatili – ceny automobilů i motocyklů rostou a s nimi i opravy škod. S porovnáním dostupných nabídek vám pomůže i kalkulačka povinného ručení, díky které si uděláte představu o tom, na kolik vás povinné ručení zhruba vyjde.

Pojištění si můžete sjednat na libovolnou dobu

Jak již bylo řečeno, zákon nezamezuje sjednání povinného ručení jen na omezené období, na což reagují i pojišťovny. V jejich nabídce tak můžete narazit na balíčky povinného ručení, které lze využívat obvykle od dubna do října, kdy běží hlavní motorkářská sezóna. U některých pojišťoven si můžete sami stanovit, během kterých měsíců se budete s motorkou pohybovat po silnici.

V praxi se jedná o smlouvu na dobu neurčitou, jejíž znění se každý rok automaticky obnovuje – pokud vám tedy nastavené parametry vyhovují, nemusíte nic měnit. Smlouva platná po celý rok, ale pojistné plnění je ze strany pojišťovny poskytováno pouze během vám stanovených měsíců. Podrobně si o tomto tématu můžete přečíst zde.

Mohlo by vás zajímat:  Závodník Viktor Steeman podlehl zraněním po závodě FIM Supersport 300 na okruhu v Algarve

Kromě sezónního povinného ručení si můžete zvolit i méně častou variantu v podobě měsíčního povinného ručení. To bohužel nenabízí všechny pojišťovny, ale na druhou stranu představuje efektivní řešení pro sváteční či méně aktivní řidiče. Pokud s motorkou vyjíždíte pouze jedenkrát ročně na sraz klubu nebo se svými kamarády, může být pro vás měsíční povinné ručení vhodnou volbou.

Při porovnání s celoročním pojištěním vás sezonní povinné ručení vyjde zpravidla levněji. Je ale nutné počítat i s pár nevýhodami, a to hlavně nevyzpytatelným počasím. V současnosti je poměrně složité odhadnout, kdy přesně začne plnohodnotná motorkářská sezóna a můžete si tak pojištění platit zbytečně. Samotné výhody však převyšují, a proto je na místě tuto variantu alespoň zvážit.