Poradna: Nepodceňujte motocyklové oblečení ani na skútru!

MINI Scooter E Concept

V poslední době se stále častěji setkávám s množstvím řidičů, kteří pro rychlý pohyb městem využívají skútr. Současná situace na silnicích mne přiměla ke shrnutí základních poznatků do krátkého článku.

Vzhledem k novele zákona, která nabyla účinnosti začátkem letošního roku a zásadním změnám v řidičských oprávněních, se na silnici objevilo neskutečné množství skútrů. Bohužel většina lidí pořídila tento dopravní prostředek a nic dalšího, vyjma povinné helmy. V tomto spatřuji největší problém, neboť pravděpodobnost úrazu na skútru je mnohonásobně vyšší než v autě.

Nejčastěji se setkávám s lidmi, kteří mají jen výše zmíněnou helmu a k tomu džíny/kraťasy a tričko (v případě něžného pohlaví pak klidně i minisukně). Ne, že by byl špatný pohled na vlající sukně, ale jakmile člověk zváží fatální následky možného pádu, hned na to nahlíží jinak. Pojďme se tedy podívat, co by měl mít každý skútrista na sobě.

Helma

Zřejmě každý z vás ví, že helma je povinným ochranným prostředkem při jízdě v jedné stopě. Ani zde by se neměl výběr podceňovat a koupit první helmu z lídlu, na kterou narazíte v letáku a ještě si ji předem ani nevyzkoušíte.

Na internetu lze nalézt mnoho obchodů, kde Vám s výběrem poradí. Zásadní věcí není ani tak značka nebo barevný motiv, ale vhodnost pro váš tvar hlavy. Všeobecně lze říci, že padnoucí helma horší kvality má pravděpodobnost lepší ochrany vyšší než helma za tisíce. Sám za sebe doporučuji integrální helmu, která poskytne nejvyšší stupeň ochrany v kombinaci s dvojitými D-kroužky. Alternativou jsou pak helmy výklopné s různými prvky výbavy. Vyhnul bych se však helmám určeným pro skútry, neboť Vám chrání pouze část hlavy. Podrobné hodnocení a testování helem můžete sledovat například v testech Sharp.

Rukavice

Další velice zásadní ochranný prvek, který většina lidí podceňuje. Vzpomeňte si na své dětství a první pokusy např. jízdy na kole. Jak dopadly vaše ruce? Řekl bych, že sedřené dlaně do krve a v nich kamínky, zažil každý z nás. Stejně je tomu i na skútru. Rukavice se dají pořídit běžně v cenové relaci 500 – 1000 Kč, což není zase tak velká investice. Nehledě na to, že Vás budou chránit i v průběhu jízdy od hmyzu apod.

Bunda

Pro jízdu na skútru je vhodným kompromisem textilní bunda s chrániči ramen a loktů. Textilní zpracování Vám zajistí vyšší prodyšnost materiálu oproti kůži. Většina bund má navíc k dispozici rozepnutí některých partií, které zajistí ještě větší chlazení během jízdy.

Kalhoty

Nejlevnější variantou jsou určitě džíny. Dlouhé nohavice jsou důležité. Doporučuji však džíny kevlarové s integrovanými chrániči kolen. Kevlar Vám pomůže zmírnit následky pádu, neboť na rozdíl od obyčejných džínů vydrží vyšší teplotu a je odolnější vůči prodření.

Obuv

Rozhodně se vyvarujte pantoflím, sandálům apod. Pevná obuv je důležitou součástí výbavy. Ideální je pak ochrana kotníků.

V současném posezónním období je možné pořídit kompletní vybavení za zlomek ceny. Zvažte tedy, zda vám stojí možné doživotní následky za ušetřených pár tisícovek a navštivte některé z motoobchodů, kde si zajisté každý z vás vybere.

MINI Scooter E Concept

-JK-