Politika versus americká ikona. Harley-Davidson rozpálil amerického prezidenta.

MY18.5 Sportster Launch. INTERNATIONAL ONLY

Politické hrátky mezi USA a EU se dostaly do fáze celní přetlačované. Vy nám to, my vám zase tohle. Americký výrobce motocyklů Harley-Davidson se již několik měsíců připravoval na „výrazný dopad“ odvetných sankcí na prodej svých výrobků mimo Spojené státy. Jeho komentář přišel hned poté, co Evropská unie v reakci na zavedení amerických cel na dovoz evropské oceli a hliníku do USA seznámila Světovou obchodní organizaci (WTO) s odvetným plánem na zvýšení cel na americké výrobky dovážené do Evropy. A plán se stal skutkem.

Firma intenzivně vyhodnocovala, jak bude pracovat s nárůstem nákladů, které s sebou evropské opatření přináší.  Jen cla zavedená na hliník a ocel jí letos zvýší náklady o 15 milionů dolarů (332 milionů korun) na celkem 20 milionů dolarů. Kromě cel se již potýká i s rostoucími cenami surovin. A přišlo rozhodnutí o přesunu výroby pro zahraniční zákazníky do Brazílie, Indie a Thajska.

                                  

1927 first members HCP                                                                    Karen Davidson

„Harley-Davidson by neměli vyrábět v jiné zemi – nikdy! Jejich zaměstnanci a zákazníci jsou na ně pořádně naštvaní. Pokud se přesunou, bude to počátek jejich konce! Zdaním je jako nikdy předtím,“ pohrozil prezident jednomu ze symbolů Ameriky, nechal se slyšet  Donald Trump.

Dle vyjádření firmy se cena jednoho Harleye vyrobeného v USA  může díky clům na dovoz oceli a hliníku zvýšit o 2 200 dolarů (přibližně 50 tisíc korun). Celkově by tímto způsobem mohla firma za cla zaplatit až 100 milionů dolarů. Přitom podle agentury Reuters se výrobce legendárních motorek doma v USA potýká s poklesem poptávky.

Mohlo by vás zajímat:  Nové BMW R 12 nineT a R 12

Tahle „hra“ přichází právě v roce 115. výročí značky, jejíž největší světové oslavy se odehrají v samém srdci Evropy, tedy u nás v ČR, u nás v Praze. Celý svět se sjede k nám se svými miláčky Harley-Davidson. Máme se snad obávat, že díky politickému přetlačování to bude na dlouhou dobu poslední oslava, jakou si Harley-Davidson zaslouží? Máme snad uvěřit siláckým výkřikům amerického prezidenta o roku 2018 jako počátku konce jedné americké, jedné světové ikony?

Pražské oslavy by měly nejen do USA Donaldu Trumpovi vyslat jasnou zprávu: Je nás tady hodně a celkem je nás ještě víc. Harley přežije i tuhle vládu! Harley nepoloží Washington ani Brusel.

Politika. Proboha, co vám ty motorky udělaly?