Policie nejen trestá neukázněné řidiče. Začněme spolu aneb kolama dolů.

Policajt_na_motorce

Podle statistik Policie ČR za rok 2017 zemřelo na českých silnicích 60 řidičů motocyklů a 3 jejich spolujezdci.  Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR ve spolupráci s Asociací center pro zdokonalovací výcvik řidičů AČR  přichází se společnou preventivní aktivitou zaměřenou na bezpečnost řidičů motocyklů.

Cílem je oslovení motorkářů, prezentace nových bezpečnostních prvků motorkářům,  zprostředkování praktického vzdělávání a zdokonalování řidičů motocyklů na začátku motorkářské sezóny. Primárně jde o snížení následků a počtu dopravních nehod zaviněných motorkáři a zároveň o osvětu všech účastníků silničního provozu, aby zdokonalování se v řidičských dovednostech považovali za aktivní prvek vlastní bezpečnosti. Vše se odehraje v duchu počáteční myšlenky: Pojďme v letošním roce společně toto číslo snížit pod známým heslem motorkářů „kolama dolů“. 

Z informací od Policie ČR vyplývá, že celá akce započne 22. dubna 2018 na polygonu ve Vysokém Mýtě a do realizace se zapojí všechna výcviková centra v České republice, která se zabývají výukou bezpčné jízdy. Průběh jednotlivých akcí bude předem prezentován na webových stránkách a sociálních profilech Policie ČR.

Start motorkářů proběhne organizovaně z předem určeného místa za doprovodu dopravních policistů na motocyklech. Aktivní účastníci jízdy obdrží před začátkem jízdy reflexní šle, které přispívají ke zvýšení viditelnosti v silničním provozu.

Společná jízda se pak uskuteční na stanovené trase v rozsahu cca 80 až 90 km.  Po dojetí do výcvikového centra čeká účastníky jízdy připravený program, v jehož rámci  proběhnou nejen ukázky bezpečné jízdy i aktivní trénink bezpečné jízdy pro jednotlivce. Chybět nebude ani  prezentace všech možností polygonu. Motorkáři si tak sami mohou vybírat prvky a kurzy, které si chtějí vyzkoušet.

Společných jízd pod heslem „Začněme spolu aneb kolama dolů“ se aktivně zúčastní i představitelé vedení Policie ČR, včetně ředitele služby dopravní policie plk. Ing. Tomáš Lercha, který k akci řekl: „Začátek motorkářské sezóny je vždy spojen s určitou nedočkavostí motorkářů konečně vyjet. Tímto projektem chceme podpořit bezpečnost a pravidelné zdokonalování řidičských dovedností řidičů motocyklů po zimní přestávce, kdy nezvládnutí stroje bývá častou příčinou dopravních nehod.“

“Jsme potěšeni, že můžeme přispět ke zvýšení bezpečnosti nejzranitelnější skupiny v silničním provozu a doplnit tak každodenní mravenčí práci policie. Každému motorkáři se jistě rozšíří obzory a do budoucna, tak přispěje ke své vlastní bezpečnosti, protože metoda pokus – omyl na silnici často nemá šťastný konec,“ dodal  JUDr. Jan Šťovíček, Ph.D, předseda Asociace center a zároveň prezident Autoklubu ČR, v minulosti aktivní motocyklový závodník.