Policejní muzeum vystavuje motorky, ale i další dopravní prostředky [fotogalerie]

policejni-muzeum-vystava-motorky- (4)

Z pátku na sobotu se konal další ročník Pražské muzejní noci a my jsme se vydali třeba i do Muzea Policie. A zde jsou vystaveny i dopravní prostředky, které policie používala. A na ty jsme se samozřejmě zaměřili.

Muzeum Policie sídlí v areálu pražského Karlova, který byl založen roku 1350 českým králem a pozdějším římským císařem Karlem IV. pro augustiniánský klášterní řád. Prostory jsou to velmi rozsáhlé, doplněné navíc dětským dopravním hřištěm, na kterém se mohou děti svézt na kole nebo koloběžce. Tu má navíc muzeum k zapůjčení, je však třeba mít vlastní přilbu. Dopravní hřiště je otevřeno ve čtvrtek od 13°° do 15°° a o víkendu vždy od 10°° do 12°° a pak od 14°° do 16°° hodin. 

Nás ve vnitřní expozici muzea nejvíce zajímal sál, jenže je věnován vývoji a činnosti dopravní služby od roku 1919 do současnosti. Významnou částí této expozice je výstava řidičských průkazů a jejich vývoj, ale také historie a vývoj přístrojů pro měření rychlosti vozidel. Sálu však dominuje výstava historických policejních motorek. Začíná to prvorepublikovým jízdním kolem, pokračuje Jawami a končí Yamahou a Hondou, na nichž policisté jezdili ještě před nedávnem. Nyní je vystřídaly nové motorky BMW. Zvlášť pěkný pohled je na poválečnou Jawu 250 „Pérák“, ale také na populárního „Nanuka“, tedy Jawu 350 typ 354 ze 60. let, anebo také unikátním strojem Jawa 350 se zdvojeným řízením pro výcvik.

Mohlo by vás zajímat:  Milovníci motorek si v Ostravě prohlédnou historické skvosty v interaktivní expozici

Další motorky jsou také v horním patře v rámci aktuální výstavy „Sto let bezpečnostních sborů“. To je velká výstava mapující vývoj stejnokrojů, odznaků, výstroje a výzbroje příslušníků bezpečnostních sborů působících na území České republiky od roku 1918 do současnosti.

Venku kolem dopravního hřiště jsou i další exponáty. Tentokrát jde o různé dopravní prostředky – od automobilů, přes lodě, až po vrtulník. Jedním z nejzajímavějších je Mercedes-Benz S 600, který vozil prezidenta Václava Havla. Je tu ale i dálniční speciál Volkswagen Passat R36 nebo Toyota Land Cruiser, která ještě v loňském roce sloužila na blízkém východě. A protože šlo o akci s názvem muzejní noc, která se konala v noci, byla už venku tma, proto jsou i fotky tmavé.