Podmol se na prvním dakarském soustředění v Srbsku málem srazil s krávou a traktorem

Zrádné výjezdy po lesních cestičkách, přeskakování spadlých kmenů, pád do bahna… Libor Podmol má za sebou první oficiální trénink na Dakarskou rallye. V Srbsku najezdil v minulém týdnu na motorce skoro 1000 kilometrů, poprvé se učil pracovat s road bookem a objevoval taje navigace. „Bylo to pro mě takové odpanění. Pochopil jsem, co to je být dálkovým rallye jezdcem,“ prohlásil freestyle motokrosař. V týmu Orion Moto Racing Group mu v prvních testovacích kilometrech pomáhal Milan Engel, který se Dakaru pětkrát účastnil.

V lesích kdesi u srbského Zlataru světový šampion ve freestyle motokrosu a vítěz prestižních X-Games započal svoji rallyeovou kariéru. Libor Podmol se učil jezdit se svoji motorkou značky Husqvarna v náročném terénu a do toho ještě vyhodnocovat navigaci. „Velmi mě to bavilo. Navigování podle road booku je jako stolní hra pro velké kluky, jen u toho sedíte na motorce. Neustále musíte dávat pozor a seřizovat si kilometry, při tom všem ještě pozorovat kudy jedete a snažit se být co nejrychlejší,“ popisoval Podmol, který se připravuje na Dakarskou rallye.  

Navigační trasy po večerech vytvářel jeho týmový kolega Milan Engel. „Občas jsme skončili u nějaké rodinky na dvoře nebo u koní,“ dodal se smíchem Podmol, který každý den najel v lesích, po kamenných cestičkách nebo po dlouhých stepích téměř 200 kilometrů. Průvodcem jim byl zdejší Janko Selakovič, který v Srbsku organizuje náročné enduro výlety. A co elitnímu světovému freestyle motokrosaři dělalo největší problémy? „Patrně rychlost na úzkých cestách. Na tom musím zapracovat. Jinak navigaci jsem snad celkem pochopil,“ dodal Podmol.

Mohlo by vás zajímat:  BMW Motorrad představuje nová látková zavazadla

Nováčka dálkových soutěží jeho týmový parťáci chválili. Prý neudělal žádnou zásadní chybu. Pádu se však Podmol nevyhnul. „Za pobyt jsem hodil tlamu z motorky šestkrát, dvakrát jsem měl málem srážku s krávou, dvakrát s traktorem a třikrát s autem. Pokaždé vyjeli náhle ze zatáčky. Jsem rád, že mé první dakarské soustředění dopadlo dobře,“ pochvaloval si Podmol, kterého čeká za měsíc první ostrý závod, a to mistrovství Evropy v Řecku. „Tam se chci hlavně soustředit na rychlost a dojet do cíle. Na závodní endurové husqvarně si neustále zvykám a když je možnost, tak na ní furt sedím.

Zdroj a foto: Libor Podmol