Podmol oznámil účast na Dakaru a s těžkým speciálem předvedl freestylový trik

Nastávající ročník Dakarské rallye nebude bez Libora Podmola. Český freestyle motokrosař by se měl účastnit kategorie Original bez asistence. Oznámení o účasti pojal originálně – na dakarském speciálu předvedl na své zahradě trik – Backflip Indian air. „Být sám na Dakaru je výzva a hlavně dobrodružství, které chci zkusit. Bude to podobný adrenalin, jako salto na této motorce přes můj plot. Myslím, že jsem první, co předvedl opravdový freestyle trik na dakarském speciálu,“ dodal s úsměvem Podmol.

Mistr světa ve freestyle motokrosu se vrací do dun. V loňském roce Libor Podmol dokončil Dakarskou rallye na 31. místě. Přitom několik kilometrů před cílem mu odešlo kolo a zachránil ho až Roman Krejčí, který si s ním kolo vyměnil. Letošní ročník kvůli operaci nohou vynechal, o další už přijít nechce. „Koncem měsíce mi přišel e-mail od organizátorů, že jsem akceptovaný. Přitom jsem slyšel od jezdců, že je plno. Jsem rád, že to klaplo,“ dodal Podmol, několikanásobný vítěz X-Games.

Poprvé ale pojede v kategorii bez asistence a pomoci mechaniků. „Takhle ale dříve jezdili všichni. Bude to velká výzva, protože mechanik úplně nejsem. Hlavně elektronika na dakarské motorce je mazec a budu se muset na vše pořádně podívat,“ dodal Podmol, který předvedl, že na motorce umí. Na své zahradě s ní přeskočil plot a předvedl u toho ještě salto. „Je to daleko těžší motorka než pro freestyle, důležitý je hlavně timing. Člověk musí mít cit pro plyn a ve správnou chvíli za to škubnout.“

Podmol je prvním jezdcem, který na těžké motorce předvedl opravdový freestylový trik. Nejnebezpečnější na skoku s dakarským speciálem je prý dopad, který se nedá moc natrénovat. „Když dostanete s touhle velkou holkou highsider, nerovná se úplně lehce,“ popisoval Podmol, který se na Dakar v Saudské Arábii velmi těší.