Ohlednutí za španělskou MotoGP 2013 – MotorLand Aragon

Nedělní den tentokrát strávili jezdci na okruhu v španělském Aragonu. Z mého pohledu se jednalo o velice zajímavý závod. Pro ty z vás, kteří neměli možnost sledovat přímý přenos, opětně malé shrnutí.

Start závodu byl v duchu několika předešlých – nejrychlejší start měl Jorge Lorenzo, za ním se drželi Pedrosa, Rossi a Marquez. Během prvních pár kol se nejrychlejší jezdci rozdělili do dvou skupin. V první skupině se drželi Lorenzo a tovární Hondy, za nimi s odstupem Rossi, Bautista, Bradl a Crutchlow.

Lorenzo si chvíli držel náskok o vteřinu před Pedrosou a Marquezem. Hondy jej však začaly dotahovat a v okamžiku, kdy toto trio jelo v těsném závěsu za sebou, se stalo něco nečekaného. Marquez při předjižděcím manévru rozhodil Pedrosu, který následně dostal highsider a havaroval. To nahrálo do karet nejen Lorenzovi, který si v tu chvíli opětně najel náskok, ale i Rossimu, který měl možnost stoupnout si na stupně vítězů. Průběžné informace byly takové, že Pedrosa má zlomenou nohu, což se v závěru vyvrátilo. Nyní očekáváme informace, jak rychle se Pedrosa zotaví a zda bude schopen jet za 14 dní další závod, ačkoliv již nemá moc šancí vyhrát titul.

Toto nebyl jediný crash v průběhu závodu, do jednoho z dalších se připletl i náhradník Abrahama, Luca Scassa, který ale naštěstí jen vyjel z trati a nadále pokračoval. Nakonec si dojel pro slušné 17. místo.

Po zbytek závodu Marquez stahoval náskok Lorenza, což se mu podařilo, předjel jej a dojel si tak pro další výhru s konečným náskokem 1,3 vteřiny. Lorenzo po závodu řekl: „Jako vždy jsem se snažil najet si náskok na začátku závodu. Když se Marquezovi podařilo náskok snížit, snažil jsem se udržet s ním tempo pro souboj ke konci závodu. Byl lepším jezdcem celý víkend, jel jsem jak nejlépe to šlo, ale bylo nemožné jej předjet. Byl zkrátka rychlejší. Nyní se musíme soustředit na další závod.“

Krásný souboj se konal o 3. místo. To nakonec uhájil Valentino Rossi a dojel si tak pro vytoužené pódiové umístění. Průběžné pořadí šampionátu je tedy v současné době Marquez, Lorenzo, Pedrosa, přičemž Lorenzo ztrácí na vedoucího Marqueze 39 bodů. Na další závod se můžeme těšit opět za 14 dní a to na okruhu v Malajsii.

Výsledky z Aragonu:

 1. Marc Marquez – Repsol Honda Team
 2. Jorge Lorenzo – Yamaha Factory
 3. Valentino Rossi – Yamaha Factory
 4. Alvaro Bautista – GO&FUN a Gresini
 5. Stefan Bradl – LCR Honda MotoGP
 6. Cal Crutchlow – Monster Tech 3
 7. Bradley Smith – Monster Tech 3
 8. Andrea Dovizioso – Ducati Team
 9. Nicky Hayden – Ducati Team
 10. Andrea Iannone – Energy T.I. Pramac
 11. Aleix Espargaro – Power Electronics Aspar
 12. Yonny Hernandez – Ignite Pramac
 13. Randy De Puniet – Power Electronics Aspar
 14. Hiroshi Aoyama – Avintia Blusens
 15. Claudio Corti – NGM Mobile Forward
 16. Colin Edwards – NGM Mobile Forward
 17. Luca Scassa – Cardion AB Motoracing
 18. Bryan Staring – GO&FUN Gresini
 19. Lukáš Pešek – CAME Iodaracing Project

marquez_aragon-JK-