Obrazem: Muzeum motocyklů v Pavlíkově u Rakovníka

Tak jsme se vydali do jednoho z českých motocyklových muzeí. Volba tentokrát padla na Muzeum motocyklů Splněný sen v Pavlíkově u Rakovníka. Muzeum vzniklo jako splněný sen malého kluka, který se od útlého dětství pohyboval kolem motorek. Jako každý menší (či větší kluk) toužil vlastnit nějaký ten samohyb. Jak jinak ve své době začít než s mopedem a cestou přes Jawu Pionýr pokračovat k Jawám a závodění. Na počátku byla závodní Jawa 250. Nemohlo to skončit jinak než láskou k veteránům, jejich restaurování a hromadění.

rojdete kolem nádherné – jak jinak než staré – pokladny a hned po vstupu do muzea musí být každému jasné, že ta láska je obrovská. V patrových prostorech se tísní jeden krasavec vedle druhého. Ani kousek místa nazmar. Skoro je mi to až líto, protože kolem motorek není téměř žádný prostor a je docela složité si některé fajnovosti a detaily do sytosti prostudovat. Ale svoje místo tu má tolik výjimečných strojů, že na první návštěvě to vůbec nevadí.

Prohlídku můžete pojmout cestou podle značek, protože motorky jsou instalovány hlavně podle značek. V muzeu je možné obdivovat tuzemské historické motorky jako jsou Jawy a ČZ, ale i další skvosty jako Laurin & Klement, Orion, Ogara a další. Najít je možné motocykly německé, belgické, anglické či švédské. Mezi zahraniční skvosty patří například i BMW 42 z roku 1926, kterým se můžete na konci v galerii fotek také potěšit. Základní prvky motocyklu jsou pro motocykly BMW charakteristické dodnes – pohon plochým motorem s protilehlými válci a protiběžnými písty typu „boxer“ a také přenos točivého momentu na zadní kolo kloubovým hřídelem. Tohoto modelu bylo v letech 1926 až 1928 vyrobeno 6 502 kusů.

Muzeum skrývá řadu dalších fajnových strojů a některé z nich si vám dovolím ještě přiblížit na fotkách někdy příště. Ovšem není nad skutečný fyzický prožitek. Zajděte!

[nggallery id=13]

-VS-