Obrazem: Motomuzem mladé věkem, dospělé velikostí

Po docela dlouhém půstu jsem se konečně dostal do dalšího muzea motorek. Tentokrát jsem si vybral podle data otevření poměrně mladé muzeum v Chlumčanech v okrese Plzeň – Jih. Byť otevřené v roce 2011, je plné nádherných motorek. Již teď pozoruhodná a stále se rozšiřující sbírka je výsledkem třicetiletého usilovného pátrání, shánění a nekonečného počtu hodin renovování otce a syna Václava a Petra Bártových.

V muzeu je k vidění více jak půl druhé stovky motorek, které vyjely z linek továren JAWA, PRAGA a strakonické České zbrojovky. Potěšit se každý může nejen s motokrosovými motocykly Esa, ČZ, Walter, Praga, Jawa ale taky se zahraničními stroji jako jsou například BSA, Scoot, Ariel nebo nejvzácnějším z celé sbírky motocyklem Vincent Rapide z roku 1948, který je rovněž v pojízdném stavu. Celá ta nádhera je umístěná ve dvou patrech a hlavním kriteriem je tu stáří motorek. Ty věkem zasloužilejší jsou v prvním patře, ty z poválečné historie pak lze najít v patře spodním.

Potkáte-li se při návštěvě muzea s některým z pánů Bártů, pak věřte, že čas nebude hrát pražádnou roli. Možná jako já, i vy budete pečlivě naslouchat kde všude sháněli svoje miláčky nebo čím je která motorka zajímavá. Řada z exponátů dodnes s panem Bártou jezdí po světě. A možná by vás překvapilo, co bývá cílem takových cest.

Nemusíte tam vůbec jít, můžete muzeum jen „prolítnout“ nebo se ještě navíc něco zajímavého dozvědět a „chvilku pobýt“ s příjemnými nadšenci plnými zážitků, zkušeností, nadšení a energie. Ale to už nechám na každém z vás. Prozatím nabízím pár fotek z místa.