Nové modely tříkolových skútrů Yamaha Tricity 125 / Tricity 155

Nejnovější model oblíbeného skútru Tricity 125, který je vybaven novým výkonným a úsporným motorem EURO5 Blue Core a vylepšeným podvozkem pro větší pohodlí a stabilitu, je vynikajícím praktickým a snadno ovladatelným vozidlem pro dojíždění do města a projížďky po městě. Od svého uvedení na trh v roce 2014 si toto vysoce kvalitní tříkolové městské vozidlo získalo mnoho příznivců mezi nezávislými jezdci, kteří vyhledávají styl a kvalitu a ocení jeho jedinečnou kombinaci kompaktních rozměrů, nízké hmotnosti a větší jistoty díky třetímu kolu. Model roku 2022 Yamaha Tricity 125 je jedinečný tím, že se jedná o jediný tříkolový model nabízeným na celém trhu v důležité objemové třídě 125 ccm – a protože je tento kompaktní a hbitý skútr dostupný s řidičským průkazem skupiny B, je vynikající volbou pro jezdce, kteří hledají pohodlný a cenově dostupný dopravní prostředek pro jízdy po městě. Skútry Tricity 125 a výkonnější Tricity 155 jsou vybaveny propojenými přístrojovými panely, na kterých si může jezdec zobrazovat oznámení z chytrých telefonů a sociálních sítí, a nabízejí mobilitu a hbitost běžného skútru v kombinaci s prvotřídní kvalitou jízdy, přehledným ovládáním a tříkolovým provedením.  

Nový motor EURO5 Blue Core

Nový model roku 2022 Tricity 125 je vybaven nejnovějším motorem splňujícím normu EURO5, který byl navržen a vyroben s využitím špičkové technologie Blue Core společnosti Yamaha, který má minimální emise a přitom zaručuje vysoce efektivní výkon. Nový motor modelu Tricity 125 má odolný kovaný píst a nově navrženou hlavu válce, ale také větší sací ventil a zvýšený kompresní poměr. Nabízí výhody technologie variabilního řízení ventilů (VVA) společnosti Yamaha, která vám zajistí dobré zrychlení s dynamickým výkonem a nižší spotřebu paliva.

 Nová řídicí jednotka startérgenerátoru a systém Smart motorgenerátor

Nový model Tricity 125 je vybaven 32bitovou řídicí jednotkou startér-generátoru (SGCU), která plně propojuje elektrické a elektronické funkce nového motoru, včetně dodávky paliva, výroby elektřiny a systému Start & Stop, a zajišťuje tak ekologičtější výkon. Tato jednotka SGCU řídí také nový systém Smart motorgenerátor, který spojuje funkce samostatného generátoru a startéru u předchozího modelu do jedné kompaktní jednotky. Tento nový systém Smart motorgenerátor přímo otáčí klikovým hřídelem – eliminuje zvuk ozubených kol předchozího systému – a zajišťuje tak mimořádně tiché startování a opětovné starty.

Tichý a intuitivní nový systém Stop & Start

Tišší a účinnější systém startování motoru je opravdu významným prvkem, který doplňuje nový systém Stop & Start modelu Tricity 125, díky němuž je tento skútr při dojíždění méně hlasitý a jízda v městském provozu příjemnější. 

Systém Stop & Start funguje tak, že když Tricity 125 zastaví na světelné křižovatce, vypne se motor, a po otočení rukojeti plynu se automaticky znovu nastartuje. Jednotka SGCU zajišťuje optimální účinnost tím, že neustále sleduje jízdní podmínky a zabraňuje příliš častému vypínání a startování motoru v situacích, jako jsou dopravní zácpy, kdy se vozidlo může každých pár vteřin zastavovat a znovu se rozjíždět.

Stabilní tříkolové provedení s novým naklápěním dvojice předních kol

Jedinečnost modelu Tricity 125 v kategorii 125 ccm spočívá v jeho tříkolovém provedení s novým naklápěním dvojice předních kol, které poskytuje větší pocit stability při jízdě rovně i do zatáček. Vysoká úroveň trakce zajišťovaná dvěma předními pneumatikami v kombinaci se stabilním tříkolovým provedením zajišťuje jedinečný zážitek z jízdy, a proto je Tricity 125 ideální volbou pro nováčky i pro zkušené jezdce, kteří přecházejí ze dvou kol na tři. 

 Vylepšení provedení řízení LMW Ackermann

Exkluzivní systém řízení LMW Ackermann společnosti Yamaha nejnovějšího modelu Tricity 125, který má stejnou základní konstrukci přepákování jako systém používaný na prestižních motocyklech NIKEN Sport Tourer a Tricity 300, byl optimalizován pro rok 2022 a má přepracované provedení s mírně posunutou osou náklonu od osy řízení. Tato nejnovější konstrukce zajišťuje, že levé a pravé přední kolo i při velkém náklonu vždy vykreslují soustředný oblouk, což jezdci dodává přirozenější a intuitivnější pocit a usnadňuje to držet zvolenou stopu. 

Dvě přední kola a přepracovaná konstrukce předního přepákování modelu Tricity 125 podporují pocit jistoty při jízdě – zejména na mokrém nebo hrbolatém povrchu. Tato vlastnost modelu Tricity 125 je zvláště důležitá pro začátečníky s řidičským průkazem skupiny B, kteří na Tricity 125 přecházejí z automobilu nebo veřejné dopravy a mohou mít omezené zkušenosti s jízdou na dvou kolech.

Nový rám pro vynikající pohodu při jízdě a pocity stability

Model Tricity 125 má novou konstrukci rámu, která se vyznačuje řadou vylepšení, například o 60 mm delším rozvorem a upraveným uchycením motoru, jejichž cílem je dosáhnout lepší celkové rovnováhy a zajistit větší pohodlí při jízdě. 

Model 2022 má sice stejné základní provedení jako předchozí model, ale těží ze zvýšené úrovně torzní a podélné tuhosti spolu s jemně vyladěnou úrovní pružnosti, která přispívá k přirozenému pocitu při ovládání skútru. Spolu s vylepšenými vlastnostmi řízení nejnovějšího systému LMW Ackermann poskytuje nově vyvinutý rám vynikající kvalitu jízdy s vysokou úrovní pohodlí, a to i při jízdě na nerovném nebo dlážděném povrchu.

Vylepšené zadní odpružení se dvěma tlumiči

Pro kvalitní jízdu a vynikající tlumicí vlastnosti byl systém zadního odpružení se dvěma tlumiči vylepšen tak, aby odpovídal přepracované konstrukci rámu. Celková délka zadních tlumičů je zvětšena na 90 mm a poskytuje plynulé a progresivní odpružení pro dokonalé pohodlí jezdce i spolujezdce. Zvýšila se také tuhost pružiny a síla tlumení, což vedlo ke stabilnímu chodu zadního odpružení, a to i při jízdě se spolujezdcem a po hrbolatých městských ulicích.

 Optimalizovaný sdružený brzdový systém (UBS)

Sdružený brzdový systém (UBS) modelu Tricity 125 zajišťuje spolehlivé a kontrolované zastavení – při použití zadní brzdy totiž automaticky rozděluje brzdnou sílu na přední a zadní kola. U modelu Tricity 125 pro rok 2022 došlo k optimalizaci rozložení brzdné síly mezi přední a zadní brzdy k dosažení plynulého a stabilního brzdného výkonu.

 Nové LCD přístroje s možností připojení chytrého telefonu

Jezdci na skútru Tricity 125 mohou zůstat ve spojení i na cestách, stačí když si do svého chytrého telefonu stáhnou bezplatnou aplikaci Yamaha MyRide a po zadání čísla VIN ji spárují se skútrem. Po připojení může jezdec zůstat vždy ve spojení. Na novém přístrojovém LCD panelu se v reálném čase zobrazují oznámení na příchozí hovory, zprávy ze sociálních médií, e-maily a textové zprávy z chytrého telefonu. Uživatelé skútru Tricity 125 mohou aplikaci MyRide využít také k zobrazení celé řady údajů, jako je spotřeba paliva. Jezdci mohou také porovnávat údaje o jízdě s ostatními uživateli aplikace Yamaha MyRide, sdílet své zážitky z jízdy, exportovat informace o jízdě a dokonce se propojit s ostatními uživateli, aby si mohli prohlížet fotografie, porovnávat trasy a podívat se na nová místa. Nový propojený přístrojový panel vycházejí z designu použitého u většího modelu Tricity 300 a obsahuje řadu snadno čitelných informací o provozu skútru a již zmíněná oznámení z chytrého telefonu. Nový design podtrhuje sdílené technologie řady Tricity a zdůrazňuje prémiový vzhled tohoto jedinečného dopravního prostředku pro řidiče s řidičským průkazem skupiny B.

 Bezklíčový přístup a zapalování Smart Key

Model Tricity 125 lze pohodlně ovládat i bez klíče, stačí, když má jezdec klíč Smart Key u sebe v kapse, peněžence nebo tašce. Skútr rozpozná přítomnost klíče a umožní jezdci zapnout a vypnout napájení, nastartovat motor, uvolnit zámek na řídítkách a odemknout sedlo. Tato nenápadná, ale užitečná funkce pomáhá zpříjemnit jízdu.

 Větší oblast nášlapů / vylepšené stupačky spolujezdce / širší paprsek světlometu

Pohodlí jezdce a spolujezdce je u Tricity 125 to nejdůležitější a model roku 2022 je vybaven většími nášlapy a větším prostorem vpředu, což umožňuje jezdci při jízdě zaujmout co nejpohodlnější pozici. Vylepšeno je také připojení nově navržených stupaček spolujezdce, které se snadněji vyklápí ze sklopené polohy, a pro vynikající osvětlení v noci byl zdokonalen reflektor světlometů, který poskytuje širší rozptyl světla potkávacích i dálkových světel.

Vylepšený design detailů a nové barvy

Díky sportovnímu a modernímu designu, který zdůrazňuje jeho moderní, lehký a hbitý charakter, je Tricity 125 jedním z nejvýraznějších modelů v kategorii skútrů s objemem 125 ccm. Drobné úpravy karoserie v místech nášlapů a hlavního vypínače zapalování, stejně jako nově navržený zadní blatník skvěle korespondují s různými technickými změnami nového šasi. Boční silueta skútru Tricity 125 umocňuje pocit výkonu a stability přední části a při dojíždění nabízí potenciálním majitelům univerzální přístup a snadné ovládání tohoto skútru. Modely Tricity 125 a Tricity 155 budou dostupné ve dvou nových barevných provedeních: Modrá Petrol a šedá Sand. Navíc budou oba modely dostupné i v barvě šedá Matt.

 Hlavní vlastnosti modelu Tricity 125

 • Nový kapalinou chlazený čtyřtaktní motor Blue Core o objemu 125 ccm splňující normu EURO5
 • 9,0 kW při 8 000 ot./min
 • Variabilní řízení ventilů (VVA)
 • Tříkolové provedení s optimalizovaným řízením LMW Ackermann
 • Nové šasi pro vylepšené pohodlí a pocity stability při jízdě
 • Motor s technologií Start & Stop
 • Nově vyvinuté zadní odpružení se dvěma tlumiči pro kvalitní jízdu
 • Přední 220mm a zadní 230mm kotoučové brzdy s optimalizovaným systémem UBS
 • Nový přístrojový LCD panel s možností připojení chytrého telefonu přes aplikaci MyRide
 • Nový bezklíčový přístup a zapalování Smart Key
 • Větší oblast nášlapu pro snadné nastupování a větší pohodlí při jízdě
 • LED světlomet s širším paprskem
 • Úložný prostor pod sedlem a přední kapsa
 • Dvě nová barevná provedení
 • K řízení stačí řidičské oprávnění skupiny B*

* V jednotlivých zemích mohou existovat různá omezení podle platných místních zákonů. Společnost Yamaha navíc doporučuje všem řidičům, aby před jízdou na dvoukolovém či tříkolovém vozidle absolvovali kurz jízdy na motocyklu.

Hlavní vlastnosti modelu Tricity 155

 • Nový kapalinou chlazený čtyřtaktní motor Blue Core o objemu 155 ccm splňující normu EURO5
 • 11,1 kW při 8 000 ot./min
 • Variabilní řízení ventilů (VVA)
 • Tříkolové provedení s optimalizovaným řízením LMW Ackermann
 • Nové šasi pro vylepšené pohodlí a pocity stability při jízdě
 • Motor s technologií Start & Stop
 • Nově vyvinuté zadní odpružení se dvěma tlumiči pro kvalitní jízdu
 • Přední 220mm a zadní 230mm kotoučové brzdy se systémem ABS
 • Nový přístrojový LCD panel s možností připojení chytrého telefonu přes aplikaci MyRide
 • Nový bezklíčový přístup a zapalování Smart Key
 • Větší oblast nášlapu pro snadné nastupování a větší pohodlí při jízdě
 • LED světlomet s širším paprskem
 • Parkovací brzda
 • Přední kapsa s napájecí zásuvkou
 • Úložný prostor pod sedadlem osvětlený LED světlem
 • Dvě nová barevná provedení

Dostupnost a cena

Model Tricity 125 bude k dostání od srpna 2022 a model Tricity 155 od září 2022. Cena se v jednotlivých zemích liší, pro více informací kontaktujte vnitrostátního distributora Yamaha.